Şizofreni tedavisinde Türk uzmanlardan çığır açan buluş

'Genel Sağlık' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 4 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Şizofreni tedavisinde Türk uzmanlardan çığır açan buluş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şizofreni tedavisinde Türk uzmanlardan çığır açan buluş
  Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nden Albay Prof. Dr. Uzbay başkanlığındaki ekip, beyinden fazla miktarda salgılanan bir kimyasalın şizofreniye yol açtığını belirledi

  Türk bilim adamları, kesin tedavisi olmayan ve her yüz kişide bir görülen şizofreniye, beyinden fazla miktarda salgılanan “agmatin” adlı kimyasalın neden olduğunu kanıtladı.

  Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Albay Prof. Dr. Tayfun Uzbay başkanlığında, Doç. Dr. Gökhan Göktalay, uzman Dr. Hakan Kayır ile uzman Dr. Murat Yıldırım’dan oluşan ekip, yüksek dozda agmatin verilen farelerde şizofreninin modellendiğini ve hastalığın tedavisinde kullanılan mevcut ilaçların bu modelde hiçbir şekilde iyileşmeyi sağlamadığını belirledi.

  Araştırmacılar, ABD’de tarım alanında kullanılan üç maddenin yeni bir tedavi yöntemi olarak şizofrenide kullanılabileceğini ortaya koydu.

  Bilim adamları, tıp literatürüne giren ve patent alan beş yıllık araştırma kapsamında, şizofreniye neden olduğu saptanan maddenin kanda tahlil edilip edilemeyeceğine ilişkin yeni bir çalışmaya da imza attı.

  Tedavide çığır açacak

  Uludağ Üniversitesinde yürütülen “Kan analizi ile agmatin tayini yapılabilir mi?” çalışmasının sonuçlanmasıyla da hezeyan dönemlerindeki şizofreni hastalarında agmatinin artıp artmadığı araştırılabilecek.

  Şizofreni tanı ve tedavisinde çığır açacak olan buluşa ilaç firmalarının da ilgi göstererek klinik araştırmalar için kaynak aktarması, altyapısı uygun araştırma merkezlerinde klinik öncesi ve sonrası faz çalışmalarının yapılması gerekiyor.

  21 Ocak’ta patent verildi

  GATA Ocak 2009 Haber Bülteni’nde, çalışmanın TÜBİTAK destekli olduğu, patent alınmasının ardından araştırma sonuçlarının European Neuropsychopparmacology ve Journol of Psychopharmacology isimli dergilerde yayına kabul edildiği belirtildi.

  TPE Başkanı Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Uzbay ve ekibinin 31 Ekim 2007’de “Şizofreni Tedavisi İçin Yeni Bir Farmasotik Bileşik” başlıklı başvuru yaptıklarını belirterek, patentin 21 Ocak 2009’da yayımlanan Resmi Patent Bülteninde ilan edildiğini bildirdi. Çalışmaya Avusturya Patent Enstitüsünden de “uluslararası incelemeli patent” verildi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şizofreni tedavisinde Türk Forum Tarih
Şizofreninin ilaçla Tedavisinde Amaç nedir? Psikoloji 20 Aralık 2008
Şizofreni Sebepleri Nelerdir Psikoloji 12 Aralık 2011
Şizofreni Türleri, Şizofreni Çeşitleri Psikoloji 11 Aralık 2011
Şizofreni Özellikleri Psikoloji 21 Kasım 2011
Şizofreni Nedir Belirtileri Nelerdir Psikoloji 18 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş