Şirk İle Küfür Arasındaki Farklar Nelerdir?

'Dini Sorular ve Cevaplar' forumunda SeLeN tarafından 23 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Şirk İle Küfür Arasındaki Farklar Nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şirk İle Küfür Arasındaki Fark Nedir?

  Küfür Hz. Peygamber’in Allâh’tan getirdiği kesinlikle sabit olan dini esaslardan bir veya bir kaçını inkar etmek demektir. Şirk ise Allâh Teâlâ’nın tanrılığına, isim, sıfat ve fiillerinde ve O'na kullukta eşi dengi ve ortağı bulunduğunu kabul etmektir.

  Şirk ile küfür birbirine yakın iki kavramdır. Aralarındaki fark, küfrün daha genel, şirkin ise daha özel olmasıdır. Bu anlamda her şirk küfürdür, fakat her küfür şirk değildir. Şirk Allâh’a, zat, isim ve sıfatlarına ortak tanıma sonucu meydana gelir. Küfür ise, küfür olduğu bilinen bir takım inançların kabulü ile gerçekleşir.

  İslam'ın bazı şartlarını yerine getirmeyen, büyük günah işleyen kimselere kafir denir mi?
  Kalbinde inancı olduğu halde inancını diliyle söyleyen, fakat çeşitli sebeplerle ameli terk eden, dolayısıyla şirk ve küfür ile münafıklık dışındaki büyük günahlardan birini işleyen kimse, işlediği günahı helal saymıyorsa mümindir, kafir değildir. Fakat büyük günah işlediği için ceza görecektir. Ancak bu kimse için tövbe kapısı açıktır. Yüce Allâh böyle bir kimseyi ahirette dilerse affeder, dilerse günahı ölçüsünde cezalandırır. Neticede kalbinde inancı bulunduğu için cennete girdirir.
   

Bu Sayfayı Paylaş