Şirinsulhiye Köyü Hakkında Bilgi İzmit Kocaeli

'Kocaeli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 10 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Şirinsulhiye Köyü Hakkında Bilgi İzmit Kocaeli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İzmit Şirinsulhiye Köyü - Şirinsulhiye Köyü Hakkında - Şirinsulhiye Köyü Tanıtımı - Şirinsulhiye Köyü Resimleri
  Köy Muhtarı : 2009 - İrfan YİĞİT

  Tarihi

  1877-1878 yılında yapılan Osmanlı-Rus savaşı sonunda Ruslar tarafından Batum ve çevresinin işgal edilmesinden sonra bölgenin Borçka kazasından göç edenler Şirin Ağa idaresinde 60 hane ile birlikte deniz yolu ile İzmit’e gelip buradan Büyükderbent havalisine yerleşmişlerdir. Geçici iskana tabi olarak bir kısmı Nusretiye Köyüne bir kısmı da Samanlı Dağlarının eteklerine yerleştirilmişlerdi. Şirin Ağa (Subaşı) dağılmış olan bu topluluğu bir araya toplayabilmek üzere bir yerleşim birimi oluşturmak üzere köyün bugünkü bulunduğu alanın etrafını derleyip toplayarak; yerleşim yeri haline getirmiştir.

  Yerleşimi mütakip yıllarda köyün doğusuna düşen Hikmetiye Köyünde oturan Abaza muhacirlerle köylerin sınır meseleleri gündeme gelmiştir. Bu sorunların halledilmesi için Şirin Ağa ve çevresindeki ileri gelen Gürcü muhacirler ile Hikmetiye Köyü Abaza muhacirleri arasında ahaliden ileri gelenlerin oluşturduğu bir heyetin uzun süren görüşmeler sonucunda; karşılıklı olarak kabul ettikleri sınır ile iki köy arasındaki bu itilaf barış yolu ile çözümlenmiştir. Bu sulhun sağlanması neticesinde iki köy halkı bu mutlu olayı şenliklerle kutlamışlardır. Köyün adı bu tarihten itibaren Borçka’dan gelişlerinde ve köyün kuruluşunda önemli rol oynamış olan Şirin Ağa’nın adı ile birlikte Abazalarla yapılan “Sulh’un / Barışın” anısına Şirinsulhiye Köyü olarak anılmaya başlanmış ve bu günde köy ayni isimi taşımaktadır.Yöre içinde Gürcü nufusun yoğun yaşadığı yerleşim alanı olması nedeniyle halk arasında bazen kısaca “Gürcü Köyü” olarakta anılmaktadır. Kurtuluş Savaşında;Ali SUBAŞI,Ali YALÇIN, Raşit ÜSTÜN,Yusuf KAYA,Yusuf YALÇIN Kurtuluş Savaşında cephede savaşan gazilerden bazılarıdır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri eskiye nazaran olmasada büyük bir kısmı Gürcü gelenek, görenek ve yemekleri mevcuttur.

  Coğrafya

  Kocaeli(İzmit) iline 22 km, köy dağ eteğinde bulunduğundan hem yapı itibariyle hem de statü itibarı ile orman köyü olup turizm acısından ıcin cok doğal güzelliği olan bır orman köyüdür

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2009 - 2000
  2008 - 1750


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon ve doğalgaz şebekesi %80 i yapılmamıştır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca Kocaeli merkezine 25 dakikada bir otobüslerle ulaşım sağlanmaktadır.


  [​IMG]


  Kaynak : Yerelnet

  Vikipedi

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şirinsulhiye Köyü Hakkında Forum Tarih
Şirinsulhiye Köyü Hakkında Bilgi Kartepe Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 10 Haziran 2010
Şirinsulhiye İlköğretim Okulu Bilgileri İzmit Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 16 Şubat 2012
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş