Şili 8.8'lik depremle sarsıldı

'Yurt Dışı Haberler' forumunda Dine tarafından 28 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Şili 8.8'lik depremle sarsıldı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Güney Amerika'nın turizm gözdesi Şili'de 8.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde ölü sayısı 300'ü aştı. Ölü sayısının artması bekleniyor. Ülkede afet durumu ilan edildi. Tüm Pasifik Havzası'nda tsunami alarmı verildi.


  Depremin merkez üssünün Şili'nin üçüncü büyük şehri Concepcion olduğu açıklandı.

  Türkiye saati ile 08.40 sıralarında meydana gelen deprem başkent Santiago'da da şiddetli olarak hissedildi ve binalar 1.5 dakika sallandı.

  Ülke genelinde enerji nakil ve telefon hatlarının kesik olması nedeniyle ölü sayısının ve zararın büyüklüğünün tespit edilmesi süreci oldukça yavaş ilerliyor.

  Santiago'daki uluslararası havaalanı da kapatıldı ve yeni bir duyuruya kadar tüm uçuşlar iptal edildi. Deprem güneydeki iki kentte tarihi alanlara da ciddi hasar verdi.

  Depremden sonra insanların sokakları doldurduğu, birbirlerine sarılarak ağladıkları bildiriliyor.

  Amerikan Jeolojik Araştırma Kurumu, depremin merkez üssünün Santiago'nun 325 kilometre güneybatısı ve Concepcion kentine 115 kilometre uzaklıkta olduğunu belirterek, depremin yerin 35 kilometre altında meydana geldiğini duyurdu.

  Nüfusu 250 bin civarında olan Concepcion, Santiago ve Valparaiso ile beraber ülkenin en önemli üç şehrinden biri ve Santiago'dan sonra ülkenin ikinci önemli ekonomi merkezi durumunda.

  Bu arada, depremin Arjantin'de de hissedildiği de gelen bilgiler arasında. Şili'de 22 Mayıs 1960'da aynı bölgede meydana gelen 9.5 büyüklüğündeki depremde 1655 kişi ölmüş, 2 milyon kişi evsiz kalmıştı.

  [​IMG]

  Tsunami uyarısı!

  Depremden sonra oluşan tsunami ülkenin güney kesimindeki Talcahuano limanını vurdu.

  Limandaki tekne ve konteynırların çevreye dağıldığı ve limana açılan caddelerin sular altında kaldığını gösteren görüntüler bölgesel televizyon kanallarında yayınlandı.

  Öte yandan, Şili'deki deprem nedeniyle Hawai'de ilan edilen tusnami uyarısı iptal edildi. Ancak Japonya 2-3 saat içinde tsunaminin ülkenin Büyük Okyanus kıyısını vurabileceği endişesiyle alarma geçti.

  Filipinler de, tsunami tehlikesi nedeniyle sahil kesiminde yer alan 19 bölgenin tehlikeli olduğunu ve bu bölgelerde halkın yüksek kesimlere çıkması gerektiğini bildirdi.

  Tsunami alarm düzeyinin ikinci dereceye yükseltildiğini dile getiren Filipinler Volkanik ve Sismik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Renato Solidum, bu bölgelerdeki halkın sahillerden uzak durması ve deniz yüzeyinde olağandışı yükselme görmeleri durumunda yetkililere haber vermelerini istediklerini söyledi.

  Solidum, 1960'ta Şili'yi vuran 9,5 büyüklüğündeki depremden sonra oluşan tsunaminin Filipinler'e 24 saat sonra ulaştığını, ancak herhangi bir ölüme veya maddi zarara yol açmadığını anımsattı.

  Rusya'yı 80 santimerte ile vurdu

  Depremden yaklaşık 24 saat sonra depremin yol açtığı dalgaların Rusya'nın en doğusundaki Kamçatka yarımadasına ulaştığı ve boyunun 0.8 metre olduğu belirtildi.

  Depremden sonra Rusya'da da Kuril adalarının doğu kesimi için de tsunami uyarısı yapılmıştı.

  Sahalin Tsunami Merkezi, Şili depreminden sonra oluşan tsunaminin Kuril adalarının doğu kesimini vurabileceğini, dalgaların 2 metreye kadar ulaşabileceğini bildirmişti.

  [​IMG]

  Artçı sarsıntılar

  Amerikan Jeolojik Araştırma Kurumu, 90 saniye süren depremin ardından geçen 2.5 saatlik süre içinde, 5'i 6'nın üzerinde olmak üzere 11 artçı şok kaydedildiğini duyurdu.

  [​IMG]

  OBAMA: "ŞİLİ'YE YARDIMA HAZIRIZ"

  ABD Başkanı Barack Obama, 8.8 büyüklüğünde depremle sarsılan Şili'ye yardıma hazır olduklarını açıkladı. Obama, "Şili hükümeti istesin, hemen oraya geliriz" dedi.

  ABD Başkanı, Büyük Okyanus'un Hawaii adaları ve en batıdaki Guam adasının da, olası "tsunami" için hazırlıklı olmasını istedi.

  Ülkedeki Türklerin durumu

  Depremde Türkiye'nin Santiago büyükelçiliği binasında hafif derecede maddi hasar oluştuğu öğrenildi. Ülkede herhangi bir Türk vatandaşının hayatını kaybettiği yönünde ise şu ana kadar bilgi bulunmuyor.

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, Santiago ve çevresinde yaklaşık 200 kadar Türk vatandaşının yaşadığını belirterek, ülkedeki iletişim kanallarında yaşanan sorun nedeniyle bu kişilerin hepsine ulaşılamadığını, ancak şu ana kadar kendilerine Türk vatandaşlarından herhangi bir kayba dair bilginin ulaşmadığını kaydetti.

  [​IMG]

  Dışişleri'nden başsağlığı mesajı

  Dışişleri Bakanlığı, Şili'de meydana gelen depremin büyük üzüntüyle karşılandığını bildirdi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet'ye, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da Şili Dışişleri Bakanı Mariano Fernandez Amunategui'ye, Türkiye'nin bu afet karşısında duyduğu derin üzüntüyü ve başsağlığı dileklerini ilettiği belirtildi.

  Kızılay yardıma hazır

  Türk Kızılayı, iletişime geçtiği Şili Kızılhaç yetkililerine, yaşanan depremle ilgili gerekli yardımı yapmaya hazır olduğunu bildirdi.


  cnnturk​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şili 8'lik depremle Forum Tarih
8. sınıf inkılap çalışma kitabı kişilik özellikleri ve Mustafa Kemal cevapları nelerdir? Atatürk Hakkında Herşey Çarşamba 21:20
Mustafa Kemal'in kişilik özellikleri maddeler halinde kısa Atatürk Hakkında Herşey 30 Ocak 2017
Ahmet Kutsi Tecer kimdir hayatı ve edebi kişiliği kısaca Biyografi & Otobiyografi 18 Ocak 2017
Karşılıksız iyilik yapmak bize neler kazandırır? Eğitim Bilgileri 3 Ekim 2016
Mevlana kişilik özellikleri kısaca Düşünürler-Filozoflar 20 Aralık 2015

Bu Sayfayı Paylaş