Şifalı bitkileri nasıl demlemeli?

'Şifalı Bitkiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 12 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Şifalı bitkileri nasıl demlemeli? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şifalı bitkileri nasıl demlemeli?


  Birçok rahatsızlığın şifa kaynağı olan bitkiler nasıl demlenmeli, tüm bitkiler aynı usulde demlenebilir mi, bitki çayları nasıl tüketilmeli...

  Uzmanlar, özellikle kış aylarında yoğun şekilde tüketilen bitki çaylarının ilaç gibi düşünülmesi, günde 3 fincandan fazla içilmemesi konusunda uyardı. Selçuk Üniversitesi Çumra Meslek Yüksekokulu Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Gümüşçü, soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkların arttığı bugünlerde, iyileşmek ya da hastalanmamak için bitki çayları tüketiminin arttığını belirtti. Bazı rahatsızlıklara iyi gelen bitkilerin ortak özelliğinin, vücut direncini artırması ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi olduğunu vurgulayan Gümüşçü, son dönemde en fazla talep gören şifalı bitkilerin melisa, ada çayı ve kekik olduğunu ifade etti.
  EKİNEZYA İLGİSİ
  Ana vatanı Amerika olan ekinezya adlı bitkinin de son dönemde yoğun ilgi gören şifalı bitkiler arasında yer aldığını anlatan Gümüşçü, "Bu bitkilerin çayları tek başlarına tüketilebileceği gibi, bir kaç bitki karıştırılarak da içilebilir. Karışımlar daha faydalıdır, çünkü her bitkinin içinde farklı özelliklerde maddeler bulunduğu için, bu maddeler karışımlı çaylarla bir defada alınabilir" dedi.
  GRİBE ÇOK İYİ GELİYOR
  Gereğinden fazla miktarda alınan bitki çayları, kişinin bazı kan değerlerinde yükselmelere neden olarak rahatsızlıklara yol açabiliyor. Gümüşçü, limon, zencefil ve tarçının da soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklara iyi gelen bitkiler arasında yer aldığını ifade etti.
  AKTAR UYARISI
  Gümüşçü, "Vatandaşlarımız bu bitkileri, tanıdıkları ve güvendikleri aktarlardan almalıdırlar. Çünkü işinin ehli olan aktarlar, hem yüksek kalitedeki ürünleri satar hem de bitki karışımlarını olması gerektiği gibi tavsiye ederler" dedi. Gümüşçü, belli ölçülerin aşılmadığı ve uygun biçimde kullanıldığı takdirde şifalı bitkilerin hastalıkları önlemede faydalı olduğunu bildirdi.
  ŞiFALI BiTKiLER ÇAY GiBi DEMLENMEZ
  Ahmet Gümüşçü, her şifalı bitkinin ihtiva ettiği farklı maddelerle ayrı ayrı vücuda yarar sağladığını ifade etti. Şifalı bitkilerin çay gibi kaynatılmadan, sıcak suyun içine salınıp bir kaç dakika bekletildikten sonra içilmesinin en doğru yol olduğunu dile getiren Gümüşçü, "Bitki çayları ilaç değildir. Nasıl ki 'bir an önce iyileşeyim' diye düşünüp, günde belli ölçekte kullanılması gereken ilaçlardan fazla fazla içemiyorsak, bitki çaylarında da aynı prensibe uymamız gerekir" diye konuştu. Gümüşçü, "Melisa, ada çayı ve kekik gibi ürünlerden günde en fazla 3 fincan içilmelidir. Bu oran hemen hemen tüm şifalı bitkiler için aynıdır.


  Bugün
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şifalı bitkileri nasıl Forum Tarih
Hayvanlar Şifalı Bitkileri Biliyor Diğer Hayvanlar 10 Mayıs 2010
Şifalı Bitkilerin Toplanması Şifalı Bitkiler 27 Ağustos 2009
Şifalı bitkilerin dozunu kaçırmayın Şifalı Bitkiler 27 Ağustos 2009
Şifalı Bitkilerin Kullanım Biçimleri Şifalı Bitkiler 7 Mayıs 2009
Şifalı Bitkilerin Cilde Etkileri Şifalı Bitkiler 31 Aralık 2008

Bu Sayfayı Paylaş