Şiddetli Bir Baş Ağrısı mı Çekiyorsunuz?

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_Sema tarafından 14 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Şiddetli Bir Baş Ağrısı mı Çekiyorsunuz? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Zannettiğinizden de ciddi olabilir. Sadece Amerika'da migren hastası olup tedavi edilmeyen 14 milyon insan vardır. Sıradan başağrılarınız değil, migrenler zayıflatan nörolojik ve vasküler bir hastalık olabilir.

  Hatta varlıkları felç, anevrizma, kalıcı görme kaybı ve koma gibi ciddi medikal durumlara bağlanmıştır. Amerikalı kadınların %18’inden fazlası migren ağrıları çekmektedir yani kadınlar erkeklerden üç daha fazla.

  Etkilenen kadınlar yaşları genellikle 25 ile 65 arasındadır, oysa erkekler daha çok 25 ile 55 yaşları arasında etkilenmektedir.

  Hareket edince daha da kötüleşen, başın bir tarafında şiddetle zonklayan ağrı ile nitelenen migrenler ayrıca mide bulantısı ve ışık ile sese hassasiyet gibi semptomlar da içerebilmektedir. Eğer bir başağrısı sağanak yağmur ise, migren de şiddetli fırtınadır. Zarar potansiyeli migrende çok daha yüksektir.


  Migrenler birkaç saat ila birkaç gün sürebilir. Migren hastalarının yüzde onbeşi ağrının başlamasından önce aura ile birlikte beyinde, görme sorunu olarak yüzeye çıkan nörolojik rahatsızlıklar, ışık çakmaları, kulaklarda çınlama veya uyuşma ve karıncalanma yaşarlar. Migreni olan insanların çoğu bunları yalnızca ara sıra yaşarlarken insanların cüzi bir yüzdesinde kronik migren ayda onbeş günden daha fazla nüksetmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şiddetli Baş Ağrısı Forum Tarih
Şiddetli başağrısı tümör habercisi. Genel Sağlık 22 Kasım 2008
7 ile şiddetli yağmur 13 ile toz uyarısı Yurt İçi Haberler 7 Nisan 2010
Nikaragua'da şiddetli deprem oldu Yurt Dışı Haberler 25 Şubat 2010
Salomon adalarında şiddetli deprem Yurt Dışı Haberler 21 Kasım 2008
Etiyopya'da şiddetli yağmur: 11 ölü Yurt Dışı Haberler 17 Kasım 2008

Bu Sayfayı Paylaş