Şiddet mağdurlarına el kitabı

'Gebelik ve Annelik' forumunda Siraç tarafından 31 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Şiddet mağdurlarına el kitabı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şiddet mağdurlarına el kitabı

  Şiddet mağdurları haklarını bu kitaptan öğrenecek. Kadının Statüsü Genel Müdürlüğünce (KSGM), hazırlanan ''Aile İçi Şiddetle Mücadele El Kitabı'' ile kadınlar, şiddete maruz kaldıklarında başvurabilecekleri kurumları ve yasal haklarını öğrenebilecek.

  KSGM, ''Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle Mücadele Projesi'' kapsamında şiddete karşı farkındalığı ve bilinç düzeyini arttırmak için el kitabı hazırladı.

  Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'nun talimatıyla hazırlanan kitapçıkta, şiddet ve şiddet türleri sıralanıyor. Kadınların risk altındayken ya da şiddete maruz kaldıklarında başvurabilecekleri sağlık kuruluşları, adli ve kolluk kuvvetler, belediyelerin ve baroların kadın danışma merkezleriyle sivil toplum kuruluşlarının hizmetleri hakkında bilgi verilen kitapçıkta, ''Alo 183'' aile, kadın, çocuk ve özürlü hizmet hattı tanıtılıyor.

  Kadın sığınma evlerinin özellikleri ve burada yapılanlar hakkında bilgilere yer verilen kitapçıkta, şikayet ve koruma kararına ilişkin dilekçe örnekleri de bulunuyor.

  Kitapçıkta, 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun ile Medeni Kanun ve Türk Ceza Kanunu'nun aile içi şiddetle ilgili hükümleri herkesin anlayabileceği şekilde sade bir dille anlatılıyor.

  AB'nin mali desteğiyle 25 bin adet basılan kitapçık, Adalet, Sağlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıkları, Diyanet İşleri Başkanlığı, SHÇEK, valilikler, belediyeler, emniyet ve sağlık müdürlükleri, insan hakları kurulları, barolar, üniversiteler, üniversitelerin kadın araştırmaları merkezleri, proje kapsamındaki katılımcılar, kadınla ilgili çalışmalar yürüten sivil toplum örgütleri ile medya kuruluşlarına gönderilecek.

  Ayrıca, kitapçıktaki bilgilerden oluşan 1500 adet CD'de hazırlandı

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şiddet mağdurlarına kitabı Forum Tarih
Sesin şiddetini değiştiren araçlar madde madde kısaca Eğitim Bilgileri 21 Ocak 2017
Kadınlara şiddet konulu kompozisyon Makaleler-Denemeler 4 Kasım 2015
Depremlerin Şiddetleri ve Etkileri Nelerdir? Doğa ve Bitkiler 13 Ekim 2013
Sesin Yüksekliği ve Sesin Şiddeti Eğitim Bilgileri 23 Mayıs 2013
Aile İçi Şiddet Çocukları Nasıl Etkiler? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 8 Mart 2012

Bu Sayfayı Paylaş