Şiaflı Bitkiler Ve Faydaları...

'Şifalı Bitkiler' forumunda _KaRiZmA_ tarafından 6 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. _KaRiZmA_

  _KaRiZmA_ Üye

  Şiaflı Bitkiler Ve Faydaları... konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Meyveler


  ELMA


  Diğer birçok meyve gibi elma da yüksek miktarda C vitamini ve bunun yanında kanser riskini ve DNA hasarını azaltan, değerli antioksidanlar içermektedir. Bundan ayrı olarak, zengin lif içeriği kalın bağırsak faaliyetlerine yardımcı olmanın yanında kalp hastalıklarında, kilo vermede ve kolesterolün kontrolünde etkilidir. Elmanın içeriğindeki bazı kimyasallar Parkinsonizm ve Alzheimer gibi beyin hastalıkları konusunda da koruyucudur. Çünkü taze elmada bulunan bazı antioksidanlar, beyin hücrelerini oksidatif stresten kaynaklanan nörotoksiditen korumaktadır. Böbreklerin temizlenmesine, sindirim rahatsızlıklarının kontrol edilmesine yardım eder.
  Elmanın verdiği enerji 100 gramda 54 kaloridir. Bu enerji yağdan değil, meyve şekeri ve organizma tarafından ağır olarak sindirilen şekerden gelmektedir. Bu veriler ve genel anlamıyla elmanın besleyici özelliği, bu meyveyi özellikle spor yapanlar için vazgeçilmez yapar. Gerçekten de fiziksel aktiviteler çerçevesinde elmanın içeriğindekiler spor öncesinde, sırasında ve sonrasında organizma üzerinde pozitif etkiler yaratır:
  1. Spor öncesinde tüketildiğinde; enerji verir.
  2. Spor sırasında tüketildiğinde; organizmaya çeşitli mineral ve vitaminler yükler.
  3. Spor sonrasında tüketildiğinde; %85 oranındaki su içeriğiyle organizmanın ihtiyacı olan suyu tamamlayarak toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır.
  Elmanın sağladığı vitaminlerin en önemlisi C vitaminidir: en fazla kabuğunda ve kabuğun hemen altında yoğun olarak bulunur. Bu nedenle iyi yıkanmış elmanın kabuğuyla tüketilmesi en doğrusudur.
  Elmanın içerdiği diğer vitaminler ise B1, B2, PP, B5, B9, Provitamin A (karoten) ve E vitaminidir. Yapılan pek çok araştırmanın ortak sonuçlarına göre:
  - günlük olarak tüketilecek 3 adet elmanın 2 ayda yaklaşık %10 oranında kolesterolün düşmesine yardımcı olduğu,
  - kötü kolesterol (LDL) oranını düşürdüğü
  - iyi kolesterol (HDL) oranını da 4 misli yükselttiği
  saptanmıştır.
  Bu nasıl olabiliyor? Nedeni, elmanın lif olarak zengin bir besin olması ve bu özelliğinin de kolesterol ve yağın birikmesine engel olmasıdır.

  KİRAZ

  Kiraz hem kolesterolü hem de kan şekerini düşürmeye yardımcı olur. C,B1, B2, B5 vitaminleri, maKİgnezyum ve kalsiyum da bulunmaktadır. Ürik asit ve ürat tuzlarının vücuttan atılmasını sağlar bu nedenle iyi bir kan temizleyicisidir ve romatizma , gut hastalıkları, eklem kireçlenmesi ve damar sertliğinin tedavisinde kullanılabilir.
  Kabızlığı önlemede de etkilidir. Kirazda bulunan kinik asit, böbreklerin taş ve kum yapmasını önleyebilir ve varsa zamanla dökülmesine yardımcı olabilir. Aşırı ilaç tüketimi ile karaciğerde oluşan yükün azaltılmasında yardımcı olabilir. Nikotinin vücuttan atılmasında yardımcı olur. İçerdiği meyve şekeri levüloz rahat sindirilebildiği için, şeker hastaları da kirazı yanında protein kaynağı besinlerle birlikte tüketebilir.
  A vitamininin önemli bir kaynağı olan karoteni içeren kiraz, göz problemlerinin önlenmesinde yardımcı olabilir. 20 kirazda 12 - 25 miligram arasında antosiyanin bulunmaktadır, bu da bir aspirinden on kat daha etkilidir. 30 gram kiraz sapını 1 litre suda 10 dakika kaynatarak hazırlayacağınız çay, böbrekleri çalıştırarak, diüretik (idrar söktürücü), kan ve idrar yolları temizleyicisi, safra akımını sağlayıcı, bağırsak düzenleyici etki gösterebilir.

  ÇİLEK

  Çilek vücuda kuvvet verir. Kolesterolü düşürür ve damar tıkanıklığını önler. Aynı zamanda çok iyi bir antioksidan olan çilek bağışıklık sistemini güçlendirir. Antioksidan özelliği sayesinde sigara dumanının etkilerini azaltır ve kansere karşı kuruyucudur. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına çok faydalıdır. Bağırsak kurtlarını döker, idrar söktürür ve vücuttaki zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırır. Kanı temizler. Diş etlerini güçlendirir ve ağız kokusunu giderir. Sakinleştirici etkisi ile tansiyonu düşürür ve stresi azaltır. Ateşi düşürür. Romatizma ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir. Cildi nemlendirir, tazelik ve güzellik verir.
  Bol miktarda A, B, C vitaminleri, kalsiyum, demir ve fosfor gibi mineral maddeler içerir.

  MUZ

  Karbonhidrat (iyi enerji deposu)
  Potasyum
  A vitamini
  Folik asit (B9)

  * Kalbe ve kas sistemine yararlı,
  * Yorgunluğu ve ishali giderici özelliği vardır,
  * Yüksek tansiyonu önleyici özelliğe sahiptir,
  * Uykuyu düzene sokar,
  * Ülseri önler ve ülser yaralarının tedavisine yardımcı olur,
  * Kolesterolü düşürücüdür ve migren ağrısına faydalıdır,
  * Böbrek ve eklemlerdeki iltihaplanmalarda tedavi edici özelliğe sahiptir.
  * İçerdiği kompleks karbonhidrat bileşikler sayesinde iyi derecede enerji sağlar.
  * Kaybedilen potasyumu geri kazanmaya yardımcı olur.

  KAVUN

  Seratonin (mutluluk hormonu) salgılanmasına yardımcı olarak endişe ve uykusuzluğa iyi gelir. A B C vitamini , potasyum , çinko , brom ve iyot içerir. Bu maddeler kanın temizlenmesine , sinir sisteminin düzenlenmesine ve rahat bir uyku sağlanmasına yardımcı olur. Düzenli tüketildiğinde damar tıkanıklığını önler. Bağırsaklara yumuşaklık verir ve idrar tutukluğunu giderir. Hemoroide iyi gelir.

  KARPUZ

  Karpuzun, bol miktarda C vitamini ve antioksidan özelliği ile çeşitli kanser türlerine karşı etkili olan Beta Karoten içerir ve içerdiği yüksek potasyumun da kalp fonksiyonlarının ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olarak kalp krizi riskini azaltır. Aynı zamanda iyi bir lif kaynağı olduğundan bağırsak hareketlerini düzenleyen ve bağırsak kanserini önlemede rol oynayan karpuzun çekirdeklerinin de, içinde bulunan Cucurbocitrin adlı madde ile kan basıncını düşürmeye ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcıdır. Yüksek miktarda su içerdiği için atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını hızlandırır. Yaz meyvelerinin vazgeçilmezlerindendir.

  ÜZÜM


  Kalori değeri yüksek , kalsiyum, potasyum, sodyum ve demir yönünden zengin , A, B1, B2, ve C vitaminleri açısından da önemli bir besin kaynağıdır. Bazı karaciğer hastalıkları ile kansızlığın tedavisinde etkili olan üzümün, yüksek tansiyonu kontrol altında tutar , kalp krizi riskini azaltır. İçerdiği meyve asitleri ve lifli yapısı ile mideye zarar vermeden, böbrek ve barsak sisteminin çalışmasını düzenler. Kanın temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca üzüm çekirdekleri hücrelerin yenilenmesinde etkilidir.

  PORTAKAL

  Soğuk algınlığı ve gripten korunmaya yardım eder. İçerdiği C vitamini ve folik asit (B 9-11) sayesinde savunma sistemini güçlendirir. Tansiyonun dengelenmesinde , kalp ve damar hastalıklarını önlenmesinde yardımcıdır. Mide ve pankreas kanserini önleyici etkisi vardır. İçindeki potasyum cildin kuruyup kırışıklıkların oluşması önler. Karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar , safra salgısını arttırır.

  İNCİR

  Vitamin ve mineral bakımından zengin bir gıdadır.
  Bağırsaklardan toksik maddelerin atılması kandaki kolesterol seviyesinin düşürülmesi gibi faydaları da vardır. Bağırsak iltihabı olanlar inciri çok yemelidir. Ayrıca kış aylarında vücudun direncini arttırır, pek çok sağlık sorununa karşı güç ve dayanıklılık kazandırır.
  İncirin bünyesinde şeker, albüminli maddeler, organik asitler, pektin, pro vitamin, A, B1, B2, C vitaminleri, magnezyum, kükürt, fosfor ve unlu maddeler bulunur. Kuru incir, içerdiği protein miktarı yönünden fakir, sentezinde kullanılan aminoasit çeşidi açısından zengindir, bu nedenle hücre gelişimini destekler. Ayrıca kuru incir, boğaz ağrısı bronşit ve öksürüğe de faydalıdır.

  KİVİ

  A ve C vitaminleri ile potasyum açısından çok zengin bir meyve olan kivi, ayrıca kalsiyum, demir ve magnezyum gibi mineraller açısından da zengindir. Besleyici değeri yüksek bir besin olan kivinin bir tanesi ile günlük A ve C vitamini ihtiyacı karşılanabilmektedir. Lif açısından da zengin bir besin olan kivi bağırsakları çalıştırarak sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığı önler. Vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Nezle ve grip gibi soğuk algınlıklarına iyi gelir. Nefes açıcı etkisi ile astımlılara faydalıdır. Başta göğüs kanseri olmak üzere, kanser oluşumuna ve ilerlemesine karşı koruyucudur. Kan basıncını dengeler. Tansiyonu ve kandaki kolesterol oranını düşürür. Karaciğeri çalıştırır ve kanı temizler. Kansızlığa ve mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Yaşlanmanın ciltteki belirtilerini azaltır.
   

 2. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Paylaşım için teşekürler..
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şiaflı Bitkiler Faydaları Forum Tarih
Asalak bitkiler nedir nelerdir Doğa ve Bitkiler 13 Nisan 2016
Bitkiler hangi ortamlarda yaşar? Doğa ve Bitkiler 1 Nisan 2015
Bitkiler ne zaman solunum yaparlar kısaca Doğa ve Bitkiler 30 Mart 2015
Bitkilerin büyümesinde hormonların etkisi nedir kısaca Sorular ve Cevaplar 28 Eylül 2014
Nesli tükenmekte olan bitkiler hakkında kısaca bilgi Doğa ve Bitkiler 4 Mayıs 2014

Bu Sayfayı Paylaş