Şişmanlıkta İştah Kesiciler

'Diyet Beslenme' forumunda SeLeN tarafından 14 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Şişmanlıkta İştah Kesiciler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  amfetamin ve zararı - zayıflama ilaçları - ilaçlar - iştah kesici ilaçlar - şişmanlık
  iştah azaltıcı ilaçlar yalnızca belirli olgularda ve sıkı hekim denetimi altında kullanılmalıdır. Çünkü bu tip ilaçların ağır yan etkileri vardır. İdrar söktürücü ve bağırsak yumuşatıcı ilaçlar özellikle hekimin önermediği durumlarda kullanıldıklarında yarar sağlamadıkları gibi tehlikeli de olabilirler.

  • İştah kesiciler - Amfetamin ve benzer etkiyi gösteren ilaçlar açlık merkezi-ni etkileyerek açlık duygusunu azaltırlar.

  Bu ilaçların merkez sinir sistemi üzerinde çok güçlü uyarıcı etkisi vardır. Bireşim yoluyla elde edildikleri yıllardan günümüze değin bileşimlerinde yapılan bazı değişikliklere karşın uyarıcı ve iştah kesici etkilerini ayırma olanağı bulunamamıştır.

  Uyarıcı ve zindelik verici etkileri olan iştah kesici ilaçlar, rejim yapanların çoğunda gıda alımının kısıtlanmasıa bağlı olarak başlangıçta görülen bitkinlik halini ortadan kaldırır. Ama amfetamin ve benzerlerinin otonom sinir sistemi üzerinde önemli yan etkileri vardır.
  İştah kesici ilaçlar aynı zamanda hastada alışkanlığa, buna bağlı olarak da dozun gitgide artırılma-sına ve hastanın sonunda gerçek bir ilaç bağımlısı olmasına yol açar. Bu nedenle iştah kesici ilaçların satışı birçok ülkede sıkı bir denetim altına alınmış ya da yasaklanmıştır.

  İştah kesicilerin en önemli sakıncalarından biri de hastanın zayıflamak için kişisel çaba göstermesini engellemesi ve kendini bütünüyle ilacın etkisi-ne bırakmasıdır. Tedavi sonunda hasta ise bu ilaçlara bağımlı hale gelebilir, üstelik akılcı bir zayıflama yerine genel bir beslenme bozukluğu ortaya çıkabilir.

  İştah kesicilerin kullanılması yalnızca şişmanların küçük bir bölümünde istenen sonucu vermektedir. Bu tür ilaçların yalnızca tedavinin başlangıcında iki ay boyunca ve ikişer gün ara vererek alınmaları gerekir.

  Kullanım amaçları daha çok rejim sırasında beslenme alışkanlıklarında yapılan köklü değişikliklerin etkisini hafifletmektir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şişmanlıkta İştah Kesiciler Forum Tarih
Çocuğum Neden İştahsız,Çocuğum Neden Yemek Yemiyor Çocuk Yemekleri 15 Şubat 2013
Çocukların İştahını Açan Yemekler Çocuk Yemekleri 15 Şubat 2013
İştahınızı kontrol etmenin yolları neler Diyet Beslenme 8 Aralık 2011
Hangi Yiyecekler İştah Keser? Diyet Beslenme 2 Haziran 2011
Çocuklarda İştahsızlık - İşhasız Çocuklar İçin Öneriler Çocuk Sağlığı ve Bakımı 25 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş