Şişli Camii

'Marmara Bölgesi' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 1 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Şişli Camii konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şişli Camii
  [​IMG]

  İstanbul’un Şişli ilçesinde, Halaskargazi Caddesi ile Abidei Hürriyet Caddesi arasındaki adacıktadır. 1945’de yapımına başlanmış, 1949’da ibadete açılmıştır. Başmimarı Vasfi Egeli ve yardımcıları Fikri Santur, Nazimi Yanal, Vahan Kantarcı’dır (1).

  Bir anakubbe ve etrafındaki üç yarım kubbesi, revaklı bir son cemaat yeri, anabinaya bitişik mukarnaslı bir şerefesi olan bir taş minaresi vardır. Caminin avlusunun etrafı duvarlarla çevrilidir ve üç kapıdan girilir. Geniş avlunun ortasında üzeri açık onikigen mermer bir şadırvan bulunmakta, caminin giriş kapısına merdivenlerden çıkılmaktadır. Avlunun içinde imam, müezzin, cami görevlileri odaları ve kütüphane, mihrap yönünde anayapının sol tarafındadır.

  Caminin kabaralı giriş kapısı üzerindeki hat Hamid Aytaç’a (1891-1982) aittir. Caminin bütün hatları Hamid Aytaç, Macid Ayral, Halim Özyazıcı tarafından yazılmıştır.

  Cami küfeki taşından yığma tekniğiyle yapılmıştır. İçeri girince orta yerde bir fıskiye ve yanlardaki mahfiller, ana ve alt tavanlardaki süslemeler dikkati çeker. Zemin gülpembe halıyla kaplıdır ve alttan ısıtılmaktadır. Mermer mihrap üzerinde vitraylı pencereler vardır.

  Cami içinde sol tarafta tarihi bir Kabe örtüsü bulunmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şişli Camii Forum Tarih
Sisli havalarda alınacak önlemler maddeler halinde kısaca Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 28 Ocak 2017
Karın Şişliğinin Sebepleri Nelerdir - Karın Şişliğinin Nedenleri Genel Sağlık 20 Eylül 2011
Civciv Sosisli Ezme Tarifi Yapılışı Çocuk Yemekleri 23 Haziran 2011
Sosisli Çörek Tarifi Yapılışı Pasta ve Hamur İşleri 30 Mart 2011
Atatürkün şişlideki evi Atatürk Hakkında Herşey 21 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş