Şeyhhabil Köyü Çarşamba Samsun

'Samsun Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 4 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Şeyhhabil Köyü Çarşamba Samsun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şeyhhabil Köyü Çarşamba- Şeyhhabil Köyü Hakkında - Şeyhhabil KöyüTanıtımı - Şeyhhabil Köyü Resimleri  Samsun

  Bilgiler
  Nüfus 353 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 55500
  Alan Kodu 0362
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Samsun
  İlçe Çarşamba

  Şeyhhabil, Samsun ilinin Çarşamba ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi

  köyün adı halk arasında şabil olarak geçer ama şeyh habildir ismini burada yaşayan ve türbesi bulunan devrin alimi şeyh habilden almıştır


  Kültür


  Köyün yemekleri Karadeniz halkına özgü yemeklerdir. Genelde mısır ekmeğinin sacda yapılmış şekli kullanılmaktadır. Keşkek yapılmaktadır. Kara lahana ile yapılan birçok yemeği vardır. Bunlardan bazıları sarma, kara lahana çorbasıdır.  ŞEYH HABİL CAMİİ: Çarşamba ilçesi, Yaycılar köyü Şeyh Habil mezarlığı içindeki ahşap cami günümüze ulaşan ender ahşap mimari eserlerindendir.


  Cuma Camisi olarak, uzun yıllar kullanıldığı bilinmektedir. Orjinal giriş kuzeyden olup, basık dikdörtgen formlu, çift kanatlı bir yapıya sahiptir. Kırma açtılı alaturka kremitlidir. Dikdörtgen planlı caminin beden duvarları meşe ve karaağaç cinsi boydan boya geçme ahşap malzemeden yapılmıştır.


  Taban, iri taşlar üzerinde oldukça büyük boylu kalaslara oturur. Ortada sütun altlığı ve başlığı özel olarak yapılmış olup yanlarda ise değişikliklere uğradığı anlaşılan toplam dokuz sütun yer almaktadır.


  Cami giriş kapısı üzerinde sonradan yazıldığı düşünülen hicri 1115, 1228, 1240, 1267 tarihleri okunmuştur. Bu tarihler miladi 1619, 1812, 1824, 1851 yıllarına denk gelmekte ise de, bu tarihlerin onarım tarihleri olduğu düşünülmektedir. Çünkü cami Göceli caminden önce yapılmıştır ve caminin yapımından kalan tahtalar Göğceli caminde kullanılmıştır.

  Coğrafya
  Samsun iline 42 km, Çarşamba ilçesine 7km uzaklıktadır. Düzlük bir alandır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus [değiştir]
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 353
  1997 -


  Köyün ekonomisi fındık çeltik ve mısır ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır kullanılmasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ama kullanılmamaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Köyün ekonomisi fındık çeltik ve mısır ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır kullanılmasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ama kullanılmamaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  [​IMG]  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


  Kaynak : Yerel Net  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şeyhhabil Köyü Çarşamba Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş