Şeyh Derviş Hüseyin

'Sahabeler ve Alimler' forumunda Dine tarafından 14 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Şeyh Derviş Hüseyin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ŞEYH DERVİŞ HÜSEYİN

  Ganîzâde lakabıyla meşhur velî. Sipâhi iken Şeyh Mustafa Köstendilî hazretlerine talebe olup onun sohbetlerinde kemâle erdi. Berberlik yapardı. Dükkanında kendi hâlinde oturur kimse ile görüşmezdi. Kendisine yetecek kadar kazanç sağlayacağı müşteri gelirdi. O zamânın parası ile çocuklar için bir akçe büyükler için ise bir para ücret alırdı. Fazla veren olursa fazlasını geri verir kabûl etmezdi. Tasavvuf hallerine dalmıştı. Gece-gündüz yaz-kış dükkanından ayrılmazdı. İki oğlan üç kız evlâdı vardı.

  Divâne bir halde idi. Bir gün ona traş olmaya gelen bir zât tam sakalının alt tarafını traş ederken içinden; "Bu divâne bir kimsedir. Usturayı boğazıma çalıvermesin!" diye düşündü. Hemen kalbinden geçeni anlayıp güldü. Meraklanmamasını gönül ehlinden kimseye zarar gelmeyeceğini söyledi.

  Bir gün de bir yerde otururken yanına biri yaklaşıp Hüseyin Efendi bizim Ali şimdi nerede diye yolculukta olan oğlunu sordu. Gözlerini kapayıp açarak; "Falan tepenin alt tarafında falan derbentte bir asker ile gidiyorlar." diyerek bulunduğu yeri târif etti. Soran kimsenin oğlu Ali yolculuktan döndüğünde Hüseyin Efendinin yerini söylediği gün o yerden geçmekte olduğunu söyledi. Böylece Hüseyin Efendinin kerâmet sâhibi bir zât olduğunu anladılar.

  Bir kimse bir şey sorduğunda eğer kalabalık arasında ise işi dîvâneliğe vurup başka sözler söyler yalnız iken sorarsa doğru cevap verip müşkilini hallederdi. Bir gün onun abdest aldığını gören biri neden abdest alıyorsun diye sorunca; "Biraz sonra cenâze var da onun namazını kılmak için hazırlanıyorum." dedi. Sonra baktığında Hüseyin Efendinin küçük oğlunun vefât ettiğini gördü.

  Vefât edeceğini anlayıp dükkanını kapatarak evine döndü. Üç-beş gün hasta yatıp vefât etti. Üzerinden kefen ve defn ihtiyacı için lâzım olan kadar para çıktı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şeyh Derviş Hüseyin Forum Tarih
Dervişler İlköğretim Okulu Seyhan Adana Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Temmuz 2010
Dervişler Köyü Seyhan Adana Adana Tanıtımı 2 Nisan 2010
Şeyh Sait isyanının ülke içinde yol açtığı sorunlar nedir? Tarihi Bilgiler 4 Aralık 2016
Şeyh Sait isyanının sebepleri ve sonuçları kısaca Tarihi Bilgiler 17 Şubat 2015
Sadrazam, şeyhülislam ve kaptanıderya nedir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş