Şeyh İbrâhim bin Ali

'Sahabeler ve Alimler' forumunda Dine tarafından 14 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Şeyh İbrâhim bin Ali konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ŞEYH İBRÂHİM BİN ALİ

  Zâhirî ve bâtınî ilimleri kendisinde toplayan İslâm âlimlerinden ve evliyânın büyüklerinden. İsmi İbrâhim bin Ali bin Abdülazîz bin Abdürrahmân el-Feşlî el-Yemenî'dir. On ikinci asrın sonları ile on üçüncü asrın başlarında yaşadı. 1217 (H.613) senesinde Zebîd şehrinde vefât etti. Bâb-i Sihâm Kabristanı'nda defnedildi. Kabri orada meşhûr kabirler arasında tanınmakta ve ziyâret edilmektedir.

  Fakîh İbrâhim-i Yemenî hazretleri zamânında bulunan meşhûr âlimlerin sohbetlerinde bulunup onlardan ilim öğrendi. Kendisinden ise; Ahmed Sayyâd el-Yemenî ve başka meşhûr zâtlar ilim öğrenip rivâyetlerde bulunmuşlardır. Ahmed Sayyâd bu zâtı çok över ve hürmet ederdi. Hocasının birçok kerâmetlerini nakletti. Ahmed Sayyâd el-Yemenî şöyle anlatıyor: "Fakîh İbrâhim binAli hazretlerine talebe oluşumun ilk zamanları idi. Bana nefse güç gelen işleri yapmamı emrediyor bu şekilde vazifeler veriyordu.Ben ise buradaki inceliği anlıyamıyordum. Bir gece yalnız kaldığımda bu hâlden şikâyetçi oldum. Yanına vardığımda ben hiçbir şey söylemeden; "Allahü teâlâya benden şikâyetçi oldun ve şöyle şöyle söyledin değil mi?" diyerek benim bütün söylediklerimi haber verdi. Ben hocamın bu kerâmetini görünce bana verdiği vazifelerin ve nasîhatlerin hep benim fâidem için olduğunu anladım. Kendisinden hiç şikâyetçi olmamaya karar verdim. Yine ona talebe olduğumun ilk zamanlarında çok konuşurdum. Konuştuğum zaman da düzgün konuşamazdım. Yerli yersiz lüzumlu lüzumsuz konuşurdum. Hattâ hocamın huzûrunda bile böyle konuşurdum. Bu hâlimden kendim dahî rahatsız olurdum. Fakat bir türlü terkedemiyordum. Hocam çok defâ beni bu hâlden menettiği hâlde yine terk edemedim. Nihâyet birgün yine böyle konuşurken hocam; "Yâ Rabbî! Bunun dilini bağla!" buyurdu. Bundan sonra hocamın yanında tekrar konuşmak istediysem de konuşamadım. Konuşmak isteyip de konuşamadığım zaman çok sıkılır ölecekmiş gibi olurdum. Hocamın yanında hiç konuşamayınca sıkıntılı bir hâlde şehrin dışına çıktım. "Yâ Rabbî! Şehre geri dönünceye kadar dilimi çöz! Hocamın duâsı ile dilim bağlandı. Bu hâle dayanamıyorum." dedim. Allahü teâlâ dilime eski hâlini ihsân etti. Hocamın yanına geldiğimde ben hiçbir şey söylemeden; "Allahü teâlâya benden şikâyetçi olmamaya karar vermiştin. Şimdi bu hâle tekrar döndün öyle mi?" buyurdu."

  İmâm-ı Zebîdî diyor ki: "Fakîh İbrâhim-i Feşlî Zebîd ahâlisinin çok sevip hürmet ettikleri yedi büyük zâttan birisidir. Zebîdliler bu yedi büyük zâtı yedi gün arka arkaya ziyâret edip onları vesîle ederek duâ edenin duâsının kabûl edildiğine ihtiyâcının hâsıl olduğuna inanırlar. Bu yedi zâttan altısının isimleri Fakîh İbrâhim-i Feşlî Ahmed Sayyâd Ömer bin Râşid Merzûk bin Hasan Ali bin Eflâh Ali bin Mürtekî olup yedincisinde ihtilâf olundu. Bâzıları Ahmed el-Mukrîd olduğunu söylediler. Doğrusunu Allahü teâlâ bilir."

  KORKMA!

  Ahmed Sayyâd anlatır: "Bir defâsında Cebel bölgesinde bulunan büyük zâtlardan birini ziyâret için Cebel'e gitmiştim. Orası bizim bulunduğumuz yere bir günlük mesâfede idi. Oraya vardığımda beni o zâtın talebelerinden biri karşıladı. Bana; "Sizin oralarda (Tihâme'de) bizim hocamız gibi büyük bir zât var mıdır?" dedi. Anladım ki bunlar hocam fakîh İbrâhim hazretlerini tanımıyorlardı. O talebeye cevâben; "Evet var." dedim. O talebe hocamı tanımadığı için kendi hocasının daha üstün olduğunu söyledi. Aramızda böyle biraz konuştuktan sonra elimden tutarak beni hocasının huzûruna götürdü.Bana bir şey yapılacağından çok korktum. Ben bu hâlde iken birden hocam fakîh İbrâhim hazretlerini yanımızda gördüm. Allahü teâlânın izni ile aradaki bir günlük yolu bir ânda gelmişti. Bana;"Filan kimseden mi korkuyorsun? Korkma!" buyurdu. Sonra onların arasına girdi. Onlara; "Size gelen bu Sayyâd size iyilik yapmak istiyor. Siz ise onun kalbini kırıyorsunuz." buyurdu. Sonra elimden tuttu. Oradan ayrıldık. Hocamın buna benzer kerâmetleri çoktur."
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şeyh İbrâhim Forum Tarih
Kurttepe İbrahim Atalı İlköğretim Okulu Seyhan Adana Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Temmuz 2010
İbrahimşeyh Köyü Hakkında Bilgi Reşadiye Tokat Karadeniz Bölgesi 8 Haziran 2010
Şeyh İbrâhim Ca'berî Sahabeler ve Alimler 14 Nisan 2010
Adana - Seyhan - İbrahim Atalı Çok Programlı Lisesi Liselerimiz 12 Mart 2010
Adana – Seyhan - İbrahim Atalı Lisesi Liselerimiz 12 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş