Şevket Kazan Kimdir - Şevket Kazan Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda SeLeN tarafından 13 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Şevket Kazan Kimdir - Şevket Kazan Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şevket Kazan Kimdir - Şevket Kazan Resimleri - Şevket Kazan Biyografisi - Şevket Kazan Hakkında  Şevket Kazan (d. 1933, Sakarya), siyaset adamı ve avukat.

  1971'de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi.1971'de, Necmettin Erbakan'ın kurduğu Milli Nizam Partisi'ne katıldı. 1973'te Milli Selamet Partisi'nden Kocaeli milletvekili seçildi. Aynı yıl kurulan CHP-MSP hükümetinde Adalet bakanı, Kasım 1976'da da I. Milliyetçi Cephe hükümetinde çalışma bakanı oldu. 1977'de Zonguldak'dan milletvekili adayı, ve kısa süre sonra ki yerel seçimlerde 1977'de de MSP'den İstanbul belediye başkan adayı olduysa da iki seçimi de kaybetti.

  12 Eylül Darbesi'nden sonra 1 yıl süreyle tutuklu kaldı, 1985'te beraat etti. 1991'de Refah Partisi'nden tekrar millletvekili seçilen Kazan, 1996'da kurulan Refahyol hükümetinde Adalet bakanı oldu. Bu dönemde "Sivas Olayı" sanıklarının avukatlığını yaptı. 35 kişinin ölümüüyle sonuçlanan olaya adı karışan sanıkları hapishanede ziyaret etti. Her dönem Milli Görüş hareketinin en önlerinde yer alan Kazan halen Saadet Partisi'nde siyasete devam etmektedir.

  11 Temmuz 2010 tarihinde düzenlenen olağanüstü Kongre'de GİK dışında kalmıştır. Kazan, parti yönetiminin dışında kalması üzerine Genel Başkan seçilen Numan Kurtulmuş'u devirmek için yeni bir seçim gündemli olağanüstü kongre toplamaya çalışmıştır. Bu doğrultuda fikir almak için gizlice CHP Genel Sekreteri Önder Sav ile görüşmüş, bu görüşme parti çevrelerinde rahatsızlık yaratmıştır.[1] 30 Temmuz 2010 günü Cuma namazı çıkışı bir grup cami cemaati tarafından "Kurtulmuş'un kellesini almak için Sav'la işbirliği" yaptığı suçlamasıyla yuhalanmıştır.
   

Bu Sayfayı Paylaş