Şerafettin Elçi Kimdir - Şerafettin Elçi Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda SeLeN tarafından 14 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Şerafettin Elçi Kimdir - Şerafettin Elçi Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şerafettin Elçi Kimdir - Şerafettin Elçi Resimleri - Şerafettin Elçi Biyografisi - Avukat Şerafettin Elçi  Şerafettin Elçi, (d. 1938, Cizre, Şırnak, Türkiye - ), Avukat, Katılımcı Demokrasi Partisi Genel Başkanı olan Kürt asıllı bir politikacıdır

  İlk ve ortaokulu Cizre’de, liseyi Mardin’de okudu. Yüksek öğrenimini, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladıktan sonra, Diyarbakır’da avukatlık stajı yaptı. Talebeliği döneminde, 49’lar Davası diye bilinen “Kürtçülük Davası”ndan yargılandı.

  Cizre’de bir süre avukatlık mesleğini icra etti. 12 Mart 1971 Muhtırası döneminde, Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi sanıkları arasında Diyarbakır Askeri Mahkemesi’nde yargılandı. 8 ay kadar, Askeri Cezaevi’nde tutuklu kaldı.

  1977 Milletvekili Genel Seçimleri’nde Mardin milletvekili olarak, parlamentoya girdi. Ecevit Hükümeti’nde 1978–1979 yılları arasında, Bayındırlık Bakanı olarak görev yaptı.

  12 Eylül Darbesi'nden sonra tutuklandı. Bakan bulunduğu dönemde Türkiye’de Kürtler var, ben de Kürdüm şeklindeki açıklamalarından dolayı, Ankara Sıkıyönetim Mahkemesince 2 yıl 3 ay cezaya çarptırıldı. Yine Bakanlığı döneminde, bazı Kürdleri işe aldı diye Yüce Divan’da yargılandı ve 2 yıl 4 aya mahkûm oldu. Bu cezalardan dolayı, 30 ay’ı aşkın bir süre cezaevinde kaldı. Bu cezaların bir sonucu olarak, 10 yıl kadar siyasi haklardan mahrum bırakıldı ve avukatlık mesleğini yapmaktan alıkonuldu.

  1992’de, 98 kürt aydını ile birlikte Kürt Hak ve Özgürlükler Vakfı’nı kurdu. Vakfın Kurucu Başkanlığı’nı yürüttü. Uzun bir hukuki mücadelenin sonucunda, sözkonusu vakıf, 1995’te Kürt Kültür ve Araştırma Vakfı olarak tescil edildi. Bu sayede, Cumhuriyet tarihinde ilk olarak, “Kürt” adı ile bir kurum resmiyet kazanmış oldu.

  1994’te bir grup arkadaşıyla birlikte, Kürt Demokratik Platformu’nun kuruluşuna öncülük etti. Bu platformun sözcülüğünü yürüttü. Kürt Demokratik Platformu, 3 Ocak 1997’de kurulan Demokratik Kitle Partisi’nin oluşum faaliyetlerini yürüttü.

  Demokratik Kitle Partisi’nin kuruluşu ile birlikte, Parti’nin Genel Başkanlığı’na getirildi. Demokratik Kitle Partisi, 26 Şubat 1999 tarihinde Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı. Daha sonra 19 Aralık 2006 tarihinde kurulan Katılımcı Demokrasi Partisi’nin Genel Başkanlığına getirildi ve halen bu görevi yürütmektedir.

  Evli ve 7 çocuk babasıdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şerafettin Elçi Kimdir Forum Tarih
Mer.Şerafettin Tunalı İlköğretim Okulu Bilgileri Susurluk Balıkesir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 6 Temmuz 2012
Şerafettin İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 6 Temmuz 2012
Kötü Kedi Şerafettin Kimdir - Kötü Kedi Şerafettin Çizgi Film Kahramanı Masal Kahramanları 28 Ekim 2010
Mehmet Şerafettin Yaltkaya İlköğretim Okulu Merkez Ağrı Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Ankara - Gölbaşı - Dr.Şerafettin Tombuloğlu Lisesi Liselerimiz 15 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş