Şenyurt Köyü Perşembe Ordu

'Ordu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 19 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Şenyurt Köyü Perşembe Ordu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şenyurt Köyü Perşembe resimleri - Şenyurt Köyü Perşembe hakkinda bilgiler - Ordunun Köyleri hakkinda bilgiler  Perşembe ilçesinin İlçeye olan uzaklığı 7 km olmasına karşın bazı yerlerinden deniz görünmektedir. Ayrıca Şenyurt köyü eski Anaç köyünden ayrılarak farklı bir muhtarlık olmuştur.

  Şenyurt köyü eğiminden ve bol yağışından dolayı her tarafı Fındık ağaçlarıyla çevrilidir.

  Geçim kaynakları

  Köyde tarımla birlikte hayvancılıkta önemli bir yere sahiptir. Tarımsal ürün olarak:Fındık,ceviz,elma,armut,üzüm,çilek,kiraz,vi şne ve bazı sebzeler üretilir. Şenyurt Köyü; Perşembe ilçesi Anaç köyüne bağlı bir mahalle iken, 1965 yılında köyün ileri gelenlerinin Perşembe İlçesi Kaymakamlığına dilekçe ile müracaatı ve bu müracaat üzerine Ordu Valiliğinin ilgili kararı ile kurulmuştur. Yapılan ilk seçimde Muhtarlığa Haliç oğullarından Dursun HAL Muhtar olarak seçilmiştir.

  Şenyurt Köyü’nün doğusunda Saray Köyü, batısında Anaç ve Polatlı köyü, Kuzeyinde Perşenbe İlçesi Dereiçi Mahallesi, Güneyinde ise Soğukpınar ve Ekinciler köyleri vardır. Köyün ilçeye uzaklığı 6 km olup, köyün en uzak mahallesi olan Bakaçoğlu ve Karabayız Mahalelerine uzaklığı 18 km. dir. Köy yolunun 4 km.si asfalt olup kalanı çakıl kaplamadır.

  Köyün nüfusu 2000 yılı Genel Nüfus sayımına göre 416 olup, yazları bu nüfus 4 – 5 katına çıkmaktadır. Mahalle sayısı 11 olup, hane sayısı 180 dir.Köyün 3 adet camisi vardır. Orta Camii, Herek Camiii ve Gölbelen Camiidir. Köyün ekserisi İstanbul ilinde çalışmaktadır.

  Köyde kışları yoğun kar yağdığından yolların kapanması nedeniyle, hemen her köylünün Perşembe ilçesinde bir evi mutlaka vardır. Köyün ekonomik yapısı ise tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Tarım deyince akla Fındık Tarımı gelmektedir. Bundan başka son yıllarda iyice azalan mısır, patates,fasulye, çilek ve diğer sebze çeşitleri de vardır.Son dönemlerde Kivi üretimine ağırlık verilmeye başlanılmıştır.

  Köyün tarihi ve Turistik yerleri, Karabayız Tepesi Kilise Kıranındaki Kilise’dir.Pontus Rumlarından kalmış olup yıkık harabe halindedir. Yine Herek Mahallesinin sırtlarından ( kovancu Tepesinden ) tüm köyler görülebilmektedir.

  Küçük dereler mevcut olup yukarı kısımlarında kırmızı benekli doğal alabalık bulunmakta, aşağı kısımlarında ise kara balık ( bir tür sazan ) ve bıyıklı sarı balık bulunmaktadır

  Köyde bundan başka Çağlayan da vardır. Ve kışın suların çok olduğunda görülmeye değer bir görüntüsü vardır. Yine bundan başka “ Dipsiz “ isimli gölü meşhurdur. Burası yazları gençlerle dolup taşmaktadır.

  Yine Topal Murat oğlu Kazım Odabaşı’nın bahçesinden çıkmakta olan ve şifalı olarak bildirilen kaplıca suyu bulunmakta olup, kışın soğunda burada banyo yapılabilmektedir. Mide ve bağırsak hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir.

  Nüfus

  Köyün nüfüsü 700 dür..Anaç köyü şenyurt köyünün batısında yer almaktadır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  [​IMG]


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şenyurt Köyü Perşembe Forum Tarih
Şenyurt Köyü Hakkında Bilgi Ulaş Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Şenyurt Köyü Hakkında Bilgi Merkez Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Esenyurt Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Esenyurt Köyü Hakkında Bilgi Pazaryolu Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Esenyurt Köyü Hakkında Bilgi Çaycuma Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 17 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş