Şenyurt Köyü Eflani Karabük

'Karabük Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Şenyurt Köyü Eflani Karabük konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eflani Şenyurt Köyü Bilgileri - Şenyurt Köyü Hakkında - Şenyurt Köyü Tanıtımı - Şenyurt Köyü Resimleri

  Şenyurt, Karabük ilinin Eflani ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: EFLANİ

  İl: KARABÜK

  Tarihi

  Şenyurt köyü , Söylemez ve Nuhoğlu mahalleleri olarak 1970 yılına kadar Alpagut Köyü'ne bağlı idi. 1970 yılında halkın isteği doğrultusunda Alpagut Köyü'nden ayrılan Nuhoğlu ve Söylemez mahalleleri, Şenyurt Köyü adı altında ayrı bir muhtarlık olmuştur. Tarihçesi ise Eflani ve havalisinin tarihi içinde değerlendirilmelidir. Nitekim köyde bir mevki adı olan "Omar köyü" Eflani tarihi bölümünde değindiğimiz gibi Umuroğulları ile alakalı olmalıdır. Bilindiği gibi tarihi kaynaklarda, Safranbolu-Gerede arasında olduğu söylenen Umuroğulları beyliği için Çobanoğullarının batı kolu olduğu ifade edilmektedir. Bizde, Karacapınar, Hacışaban ve Seferler Köylerinde "Omarlar", Karlı ve Şenyurt'ta "Omar Köyü" ve Osmanlarda "Omar Dağı" gibi yer adlarının, adı geçen Umuroğulları beyliği ile alakalı olduğunu söylemiştik. Şemseddin Yaman Candar'ın 1291 yılında Kastamonu valisi olarak atanması ve bir müddet Eflani'de bulunması nedeniyle Umuroğullarının bu bölgeyi terk ederek batıya göçmüş olabileceklerini ifade etmiştik. Söylemez adı ise, rivayete göre Konya'dan gelen bir adamdan kalmadır. Konya'dan gelen adam bu köyden besleme bir kızla evlendirilir. Kız'a; "Kocan nasıl? diye sorduklarında "Söylemez, solumaz." cevabını alırlar ve böylece köyün adı söylemez olarak kalır. Ancak yaşayanların ifadesine göre mahallenin asıl adı Cefarlı'dır. Nitekim Cefarlı-Caferli adı, bir Türkmen oymak adıdır.

  Kültür

  Eflani kültürü ile birlikte değerlendirilmelidir. Nuhoğlu Mahallesinde yaşayan halkın da üyesi olduğu Nuhoğlu Aile Yakınları Vakfı 2006 yılının yazında köyde bir şenlik düzenlemiş; Türkiye'nin 21 ilinde yerleşmiş olan Nuhoğullarının katılımını sağlamış. Bu şenlik köyün dolayısıyla Eflaninin kültürünü tanıtması bakımından son derece önemli bir etkinlik olmuştur.Yine Nuhoğlu Vakfının girişimleri ile Ateşböceği Eğitim Aracının bölge çocuklarının eğitimine hizmet etmesi sağlanmıştır. 2008 Yılında Dünya Göz Hastanesi Gezici Muayene Aracı vasıtasıyla bölge halkının göz sağlığın taranacağı bir çalışma planlanmaktadır.

  Coğrafya

  Eflani'nin 16km doğusunda yer alan Şenyurt Köyü, Söylemez ve Nuhoğlu mahallelerinden oluşmaktadır. Eflani-Daday yolunun Kahyaoğlu mahallesi mevkiinden ulaşılan Şenyurt Köyüne, Eflani-Pınarbaşı yolunun Zarhanlı-Hıdırlı arasındaki Kozoluğu mevkiinden ayrılan Savaş Köyü yolundan da ulaşılmaktadır. Şenyurt Köyü, Söylemez mahallesi 20 hane civarında , Nuhoğlu mahallesi'de 18 hane civarında olmak üzere 38 hanedir. Şenyurt Köyü bu adı kurulduğu tarihte almıştır. Pınarbaşı'nın Savaş Köyü Hoca mahallesinin 800 metre güneybatısında yer alan Söylemez mahallesi, güneyde Koltürbesi , batıda Çayır, doğuda ise Çamlık ormanlığı ile çevrili, düz bir arazi üzerinde kurulu olup, halk arasında "Cefarlı" olarak bilinmektedir.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2000 72
  1997 69

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Şenyurt'un, köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: FAİK KARAYAKA

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 370 4750063

  Altyapı Bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu var ama kullanımdışıdır. Taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmakta olup köyün öğrencileri Eflani ilçe merkezinde bulunan Atatürk ve Şehit Alişen Korkut İlköğretim Okullarında eğitimlerini sürdürmektedir. Köyde, içme suyu şebekesi için 2007 yılında başlayan projenin 2008'de tamamlanarak hizmete açılması beklenmekte olup kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi,Sağlık ocağı ve sağlık evi bulunmamaktadır.

  İle Uzaklığı: 59 km

  İlçeye Uzaklığı: 14 km

  Rakım: 1100 m

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Şenyurt Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şenyurt Köyü Eflani Forum Tarih
Şenyurt Köyü Hakkında Bilgi Ulaş Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Şenyurt Köyü Hakkında Bilgi Merkez Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Esenyurt Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Esenyurt Köyü Hakkında Bilgi Pazaryolu Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Esenyurt Köyü Hakkında Bilgi Çaycuma Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 17 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş