Şenyurt Köyü Ünye Ordu

'Ordu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 19 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Şenyurt Köyü Ünye Ordu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şenyurt Köyü Ünye resimleri - Şenyurt Köyü Ünye hakkinda bilgiler - Ordunun Köyleri  Şenyurt, Ordu ilinin Ünye ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  1989 yılına kadar keş köyü bünyesindeydi.1989 dan sonra şenyurt köyü olarak ayrı bir köy kurulmuştur.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek hakkında bilgi yoktur. Baçlıca bilinen yemekleri : Kara Lahana ile dolması dahil çeşitli yemekler yapılmaktadır. Fırın Fasulyesi, Melican(Tiken ucu) kavurması, Kardilik ve Nivik kavurması, Mısır çorbası, Yoğurtlu Mısır ekmeği doğraması, Taze Fasulye ve Taze Fasulte turşusu, Patlıcan Biber Turşusu, Mısır ekmeği ve diğer genel yemeklerdir.

  Coğrafya

  Ordu iline 82 km, Ünye ilçesine 16 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 247
  2000 1523
  1997 470

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde tarımla birlikte hayvancılıkta önemli bir yere sahiptir. Tarımsal ürün olarak: Fındık, Mısır, elma, armut, üzüm, kiraz ve bazı sebzeler üretilir. Şenyurt Köyü; Ünye ilçesi Keş köyüne bağlı bir mahalle iken, Köyün ileri gelenlerinin müracaatı üzerine daha iyi hizmet alabilmek için şimdiki adı olan Şenyurt köyü adını alarak ayrı bir muhtarlık olmuştur.

  Şenyurt Köyü’nün doğusunda Fatsa ilçesine bağlı Çöteli köyü, batısında Esenkale köyü, Kuzeyinde Keş Köyü, Fatsa ilçesi Yukarı Tepeköy vardır. Köyün ilçeye uzaklığı 16 km olup, köyün en uzak mahallesi Tepe Mahallesinin ilçeye uzaklığı 18 km. dir. Devlet sahil yoluna uzaklığı 6 km. dir Köy yolunun 7 km.si mıcır asfalt olup kalanı çakıl kaplamadır.

  Köyün nüfusu 2000 yılı Genel Nüfus sayımına göre 1523 olup, yaşanan yoğun göç sebebiyle bu sayı 2007 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre 247 olarak sayılmıştır. Köy nüfusunda Temmuz ve Ağustos aylarında, Fındık hasat dönemi olması sebebiyle artışlar olmaktadır. Köyün 3 adet camisi vardır. Keş Camii, Hozan Pazarı Camiii ve Terzili Mahallesi Camiidir. Köyün ekserisi İstanbul ilinde çalışmaktadır.

  Köyden ilçeye hergün Minibüsler ile hergün ulaşım vardır. Köyün ekonomik yapısı ise tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Tarım deyince akla Fındık Tarımı gelmektedir. Bundan başka son yıllarda iyice azalan mısır, patates,fasulye ve diğer sebze çeşitleri de vardır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Köyde Muhtarlık yapmış olanlar: Kadir Hotun, Necmettin Arslan, Hakkı Sözkesen, Sefa Sözkesen ve şimdiki muhtar Muzaffet Hotun 'dir. Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Muzaffer Hotun
  2004 - Sefa Sözkesen
  1999 - Sefa Sözkesen
  1994 - Sefa Sözkesen
  1989 - Necmettin Arslan
  1984 - Hakkı Sözkesen
  ( 2008) -muzaffer hotun

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır fakat yeterli öğrenci olmadığından kapanmış ve taşımalı sisteme geçilmiştir. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol mıcır asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şenyurt Köyü Ünye Forum Tarih
Şenyurt Köyü Hakkında Bilgi Ulaş Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Şenyurt Köyü Hakkında Bilgi Merkez Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Esenyurt Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Esenyurt Köyü Hakkında Bilgi Pazaryolu Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Esenyurt Köyü Hakkında Bilgi Çaycuma Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 17 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş