Şenköy Milas Muğla

'Muğla Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Şenköy Milas Muğla konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şeyh Köyü Bilgileri - Milas Şenköy Köyü - Şenköy Köyü Hakkında - Şenköy Köyü Tanıtımı - Şenköy Köyü Resimleri  Köy Muhtarı: Nihat ÖZEN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 546 20 12

  Cep Telefonu: 0532 560 11 85

  Şenköy, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı bir köydür.

  Milas'ın 23 km kuzeybatisinda yer alır. Köy geçimini zeytincilikten sağlar. Bafa Gölü'nün Şenköy'den den görünüsü görülmeye değerdir. Köyde iki zeytinyağı fabrikasi ve tarihi bir türbe bulunmaktadir. Söke'den gelirken bafadan geçtikten sonra tünelden geçince ilk sola sapiniz ve Etrenli'den gectikten sonra ikinci köy Şenköy'dür. Yaz aylarında denizi aratmayacak kadar serin bir yerdir.

  Tarihçe

  Şenköy köyü çok eski bir yerleşim yeri olup rivayete göre şeyh köyü olarak adlandırılmış şeyhler otururmuş. Daha sonra şen köy adını almış. İnsanları şen olduğundan olacak Şenköy köyü olarak adlandırılmış. Köyde yaşayanlar bu yorumu yaparlar.

  Kültür

  Şenköy köy vasfından çıkmış küçük bir belde gibidir. Gelir düzeyine bağlı olarak eski alışkanlıkların yerine şehir tipi alışkanlıklar yer almıştır.Düğünlerde buna örnektir. Eski geleneklerden uzak disco türü oyunlarla eğlenceleri ağır basar. Eskiden keşkekler dibek taşında yapılır, köyün gençleri hem eylenir, hem de dibek döğer ve keşkek yapardı. Bu alışkanlıklar artık yok. Eskiden bayramlarda şenlikler olurdu.Bu da son yıllarda tamamen kalktı. Gelenek ve görenekler yerine zamanla televizyonların etkisinde kalınarak unutulmaya yüz tuttu. Yemeklerden en çok saç böreği, tepsi böreği ve çaykıma böreği meşhurdur.

  Coğrafya

  Muğla iline 85 km, Milas ilçesine 25 km uzaklıktadır. Köyün bulunduğu yer biraz yüksekçe, Bafa gölü manzaralıdır. Bafa gölü, Şenköy'den görülmeye değer. Köy yarımada gibi bir düzlük üzerine kurulmuştur. Deniz seviyesinden yüksekliği 320 metredir.Kuzeyinden Beşparmak Dağları ve Akçalı Köyü, Doğusundan Derince ve Sakarkaya köyleri, Güney doğusundan Ekindere, Güneyinden Etrenli ve Danişment köyleri, Batısından ise Bafa kasabası ile çevrelenmiştir.Bitki örtüsü olarak Akdeniz bitki örtüsü hakimdir. Köy arazisinin %90 nı zeytin ağaçları ile kaplıdır. Dağ yamaçlarına doğru maki ve kızıl çam ormanları hakimdir.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağmur yağışlı olarak geçer.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 365
  2000 365
  1997 365

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Zeytincilik çok yaygın olduğundan köy halkı kendi yağı ile kavrulmayı bilmiştir. Dışarıya iş bağımlılığı yoktur. Eski yıllarda söke ovasına pamuk işçiliğine gidilirdi. Yaklaşık 20 yıldır dışarıdan gelen insanlara iş verir durumdadır. Köy halkının çoğunun arabası vardır. Son yıllarda köy halkı kendi çabalarıyla zeytinliklere yol açtırmış, hemen hemen her tarlaya araç gitmektedir. Köy halkı bu davranışı ile etraf köylere örnek olmuştur. Köyde nüfus planlaması düzenli olarak uygulandığından, genç nüfusun dışarıda okuması nedeniyle mevcut tarım alanlarının işlenmesi için dışarıdan gelen işçilerden yararlanılır. Kendi işini kendi yapanlarda vardır. Zeytin toplama zamanında dışarıdan 350-400 işçi gelir. Köyde 2 adet kontinu tipi, 1 tanede klasik (Presli) zeytinyağı fabrikası vardır. Ayrıca küçük çaplı sığır besiciliği de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur. Öğrenci sayısı az olduğundan taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şenköy Milas Muğla Forum Tarih
Şenköy İlköğretim Okulu Bilgileri Dursunbey Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 30 Mart 2012
Esenköy İlköğretim Okulu Bigileri Nazilli Aydın Aydın Tanıtımı 5 Mart 2011
Esenköy Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Şenköy Köyü Hakkında Bilgi İspir Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Esenköy Şehit Er Asım Özdemir İlköğretim Okulu Fethiye Muğla Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 9 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş