Şenköy Köyü Yenice Karabük

'Karabük Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Şenköy Köyü Yenice Karabük konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yenice Şenköy Köyü - Şenköy Köyü Hakkında - Şenköy Köyü Tanıtımı - Şenköy Köyü Resimleri - Şenköy Köyü


  Şenköy, Karabük ilinin Yenice ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün tarihi çok eskilere dayanır.1400lü yıllarda devlete ençok vergi veren köylerden biridir Bolu Tapu kadastro kayıtlarında süle köyü sınırları içerisinde Firuz divanından bahsedilmektedir.Ancak bundan başka yazılı olarak hiç bir kayıt bulunmamaktadır. Köyün ismi ne zaman süle oldu ve köydekiler nerden geldi bu konuda şimdiye kadar ulaşılmış hiç bir bilgi yoktur.1984 ten buyanada ŞENKÖY OLARAK BİLİNİR

  Kültür

  Köyümüzün yemekleri: Gabuklubakla, garamancar, gabak, gabalak, ebişke mantarı, mancar dolması, eşekbaklası, alma hoşafı, örükyarması, göce çorbası, sündüme, mürdümesokluğu, danabaklası,dana baklası ezme tatlısı,sündüme,çükündür,takıcak,gartlaç,hurun misiri,goyu çorba vs. dir.

  Coğrafya

  Karabük iline 34 km, Yenice ilçesine 12 km uzaklıktadır. Köyün %80 i ormanlarla kaplıdır. Daha önceden ilkel yolllarla yapılan tarım artık bitmiştir. Tarım yapılmadığı için tarlalar orman olmuştur. Köyde daha önceden buğday ekilen belli başlı yerler: Çilingir, Hasankadarmannı, böyükdüz, arpalık, hoşgadam, cindere, gökcaçboru, yokarıyol, pişdekgölü, odagıranı, fesliyengölü, sülükgölü, çövüş talası, üğümle, çaybaşı, atlamaaltı, keten talası. Şimdi bu tarlaların hiç birisi ekilmiyor vede %70 i orman olmuş durumda.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  2000 - 179
  1997 - 201

  Ekonomi

  köyün başlıca geçim kaynagı ormancılıktır

  Muhtarlık

  Köy Muhtarı: SATILMIŞ TAVUKCU

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 7765341

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  > 2004 - Satılmış Tavukcu
  > 1984 -Mehmet TAVUKÇU

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu olmasına karşın faal değildir, eğitim taşımalı sistemle yapılmaktadır.Servis şöförleri SABAHATTİN TAVUKÇU,ALİ DAĞLI,İSMAİL TAVUKÇU yapmaktadır.Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.internet yoktur Köy dışarıya devamlı göç vermektedir. Köyde kalanlar orman işiyle ugraşır çogu emeklidir, gencler işsizlik yüzünden hep dışarıya kaçmıştır.köyde birtek ormanda çalışan genç işci olarak cemilaynan cavida çalışıya oda bi şahin taksi almış geziya karabük/yenice/şenköy arası mekik dokuyor Tarihi çok eskilere dayanır 1400 lü yıllarda batı karadeniz bölgesinde devlete ençok vergi veren köydür.Çankakkale savaşında 30 un üzerinde şehit vermiştir.Köyümüzün en eski ismi Firuz halk arasında bilinen adıyla Feyruzdur.Firuz divanı bu köy sınırları içinde yer almıştır. Daha sonra süle olarak geçmektedir. 1984 yılında keyfallar köyunden ayrılarak şenköy ismini almıştır. Köyümüzün kuruluşunda emeği gecen herkese minnettarız. Köyümüz doga güzellikleri açısından çok zengindir hertarafı ormanlarla kaplı,100/100 yeşil. Dereyatağındaki 4 tane büyük şelale görulmeye degerdir bunlar 6 ila 25 mt arasında değişen ardışık şelalerdir.orman içinde 20 nin üzerinde ağaç türü vardır yogun olarak kayın çam ve köknar agaçlarından oluşur. köy halkı pazar ihtiyacını balıkısık taki bakkallardan ve yenice pazarından karşılar.Evler genelde ahşaptır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Şenköy Köyüne Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şenköy Köyü Yenice Forum Tarih
Esenköy Köyü Yenice Karabük Karabük Tanıtımı 24 Mart 2010
Esenköy Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Şenköy Köyü Hakkında Bilgi İspir Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Esenköy Köyü Hakkında Bilgi Ereğli Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 17 Haziran 2010
Esenköy Köyü Hakkında Bilgi Merkez Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 17 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş