Şemsi Yastıman Kimdir - Şemsi Yastıman Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda Mavi_Sema tarafından 8 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Şemsi Yastıman Kimdir - Şemsi Yastıman Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şemsi Yastıman hakkında bilgi,
  Şemsi Yastıman biyografi,
  Şemsi Yastıman kimdir,
  Şemsi Yastıman hayatı

  Yakın bir süre önce yitirdiğimiz Şemsi Yastıman, Türk Halk Müziği'ne ''kaynak kişi'', ''derleyici'' ve ''aşık'' kimliği ile emeği geçmiş bir usta halk sanatkarıdır. Asıl adı ''Mehmet Galip Şemsettin'' olan Şemsi Yastıman, Şekerci Ahmed Ağa ve İlhamiye Hatun'un oğlu olarak 10 Temmuz 1923'de Kırşehir'de doğdu. Saza ve söze ilgisi Ortaokul yıllarında başladı. Önce Kırşehir ve çevresinde ki ustalardan etkilendi. Ankara'da bulunduğu yıllarda Yağcıoğlu Fehmi Efe ve Genç Osman'ın müzik meclislerine girerek kendini ve sazını geliştirdi. Bu yıllarda sahneye çıkmaya haşladı. Bir süre İzmir'de bulunan ve burada evlenen Şemsi Yastıman, daha sonra İstanbul'a yerleşti ve san'at hayatını burada sürdürmeye başladı. Kısa sürede şöhreti arttı, gazinolarda çalışmaya başladı. Dönemi içinde basın-yayın organlarının en çok bahsettiği sanatçılardan biri oldu. Onlarca plak doldurdu ve pek çok kez Türkiye Radyoları'nın emisyonlarına davet edildi.

  Şemsi Yastıman, özellikle halk müziği geleneğinin çalıp-söyleme tarzını benimsemiş bir halk sanatkarı olarak adından söz ettirdi. Aşıklık geleneğinin çeşitli türlerinde seslendirdiği eserlerle ve bilhassa dönemi içinde unutulmaya yüz tutmuş olan ''destan'' ve ''taşlamaları'' ile sevildi.

  Ayrıca, memleketi Kırşehir'in müzik potansiyelinin geniş kitlelere tanıtılmasına, ''mahalli sanatçı'' kimliği ile ön-ayak oldu. Sanatçı kişiliği yanında, kendi adını taşıyan dükkanında saz dersleri vererek pek çok sanatçı yetiştirdi. Türk Halk Müziği konusunda çeşitli kitaplar ve notalar yayınlayarak kültür-san'at hayatına hizmetlerde bulundu. Şemsi Yastıman, doğduğu gün ve ay'a tesadüf eden 10 Temmuz 1994 tarihinde Lapseki'de vefat etti.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şemsi Yastıman Kimdir Forum Tarih
Şems-i Tebrizi Sözleri - Şemsi Tebrizi'nin Özlü Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 23 Ağustos 2011
Ahşap Boyama Şemsiyelik Modelleri Hobiler Ve Videolar 25 Mayıs 2011
Salâvât-ı Şemsiyye Duâsı Arapça Türkçe Okunuşu ve Anlamı Dualarımız Dua paylaşımları 2 Mart 2011
Atatürk şemsi efendi okuluna kaç yılında gitti Atatürk Hakkında Herşey 21 Şubat 2011
Kırılan eski şemsiyeden etek yapımı Hobiler Ve Videolar 6 Ekim 2010

Bu Sayfayı Paylaş