Şempanzenin Hafızası Daha İyi Çıktı

'Diğer Hayvanlar' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 11 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Şempanzenin Hafızası Daha İyi Çıktı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Japonya'da yapılan bir araştırmada, şempanzelerin hafızasının insanlardan daha iyi olduğu ortaya çıktı.


  Araştırmanın yapıldığı Kyoto Üniversitesi'nden Tetsuro Matsuzava, bulgularının aralarında bilim insanlarının da olduğu herkesi şaşkınlığa sürüklediğini belirterek, "insanın tüm akli fonksiyonlarda şempanzelerden üstün olduğu" görüşüne meydan okuyan bu sonuçları önceden kimsenin hayal bile edemeyeceğini kaydetti.

  Current Biology dergisinin yarın çıkacak sayısında yayınlanan araştırmada, 1'den 9'a Arapça sayıların öğretildiği 5 yaşlarında 3 şempanze ile 12 gönüllüye hafıza testi uygulandı.

  Bilgisayar ekranında 9 sayıyı gören denekler, ilk sayıya dokunduklarında, diğer 8'i beyaz karelere dönüştürüldü. Deneyde, deneklerden tüm bu karelere, karedeki sayı kadar dokunmaları istendi.

  Sonuçlar, şempanzelerin insanlardan daha doğru yapmadıklarını, ancak daha hızlı karar verdiklerini gösterirken, Ayumu isimli bir şempanze en iyi skoru elde etti.

  Bunun üzerine araştırmacılar, Ayumu ile 9 üniversite öğrencisini dahil ettikleri ikinci bir deneye başladılar.

  Bu sefer ekranda, beyaz karelere dönüşmeden önce kısa süre yanıp sönen 5 sayı gösterildi ve bu karelere yine düzgün sırasıyla dokunmaları istendi. Bu deneyin sonunda da, Ayumu, üniversite öğrencilerinden çok daha isabetli bir şekilde sayıların sırasını buldu. Şempanze yüzde 80 isabetle doğru sayıyı bulurken, üniversiteliler yüzde 40'ta kaldı.

  Ayumu'nun kısa bir bakışla sayıların sırasını hatırlama yeteneğinin insanlara göre çok daha iyi olduğunu belirten araştırmacılar, bunun, maymunun beyninde dil yetisi kazanmak için belirli bir yere sahip olmak zorunda bulunmaması ya da gençliklerine bağlı olabileceğini belirttiler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şempanzenin Hafızası Daha Forum Tarih
Çıplak Tenimin Hafızası -Şebnem Berrak A. Kitap, Resim ve Dergi 30 Aralık 2009
Çıplak Tenimin Hafızası Kitap, Resim ve Dergi 2 Kasım 2009
Çocukların hafızasını geliştirmeye yardımcı öneriler Çocuk Sağlığı ve Bakımı 6 Ekim 2009
İşte Balık Hafızası Akvaryum - Balık Dünyası 12 Mart 2009
Balık hafızasının süresi 5 ay çıktı Bilim & Teknoloji 7 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş