Şekip Ayhan Özışık Kimdir - Şekip Ayhan Özışık Biyografisi

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda SeLeN tarafından 2 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Şekip Ayhan Özışık Kimdir - Şekip Ayhan Özışık Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şekip Ayhan Özışık Kimdir - Şekip Ayhan Özışık Resimleri - Şekip Ayhan Özışık Biyografisi - Şekip Ayhan Özışık Hakkında  Şekip Ayhan Özışık, (2 Şubat 1931 - 17 Nisan 1981) Türk müzisyen ve sazende. Ankara'da doğan sanatçı, Raşit ve Şaziye Özışık çiftinin oğludur.

  Özışık, 2 Şubat 1931 tarihinde Ankara'da dünyaya geldi. Raşit ve Şaziye Özışık çiftinin oğlu olan sanatçı, daha altı yaşındayken müzik dersleri almaya başladı. Hatta ud çalmayı kendi başına öğrendi. 1942 yılında İstanbul'a gidip Haydarpaşa Lisesi'ni bitirdi. Üsküdar Musiki Cemiyeti'nde Emin Ongan'la, İleri Türk Musikisi Konservetuarı'nda Laika Karabey'le ve Ankara Radyosu'nda İzzettin Ökte ile beraber çalıştı.

  1958-1966 yılları arasındaki dönemde Ankara Radyosu'nda ve 1966-1981 yılları arasındaki dönemde İstanbul Radyosu'nda ud sanatçısı olarak çalışan Özışık, 1958 yılında ilk bestesi olan ve güftesi kendine ait "Belki bir sabah geleceksin" şarkısını Rast Makamı'nda besteledi. Ancak bundan önce bestelediği şarkıları da kayda değer bulmadığı için yaktı. Yesari Asım Arsoy ve Sadettin Kaynak gibi bestecilerden etkilenerek o dönemde piyasada olan şarkıları benimsedi. Şengül Özışık'la evlenip bu evlilikten Ayşen, Hakan ve Raşit adında üç çocuğu dünyaya getiren sanatçı; Ilgaz Benekay ve Ümit Mutlu gibi isimleri de yetiştirerek, Türk müzik tarihindeki saygın isimler arasında yer aldı.

  Sanatçı, 17 Nisan 1981 tarihinde gırtlak kanseri tedavisi gördüğü sırada İstanbul Cerrahpaşa Hastanesi'nde hayatını kaybetti.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şekip Ayhan Özışık Forum Tarih
Mustafa Şekip Birgöl Kimdir - Mustafa Şekip Birgöl'ün Hayatı Biyografi & Otobiyografi 12 Mart 2011
Şekip Şahadoğru Kimdir - Şekip Şahadoğru Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 8 Ocak 2011
İsmail Şekip Uyal İlköğretim Okulu Buca İzmir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 31 Ağustos 2010
Fatih Ayhan Resimleri, Fatih Ayhan'ın Fotoğrafları, Fatih Ayhan Resmi Sanatçı-Ünlü Resimleri 2 Kasım 2012
Fatih Ayhan Kimdir, Fatih Ayhan'ın Biyografisi, Fatih Ayhan Resmi Biyografi & Otobiyografi 2 Kasım 2012

Bu Sayfayı Paylaş