Şekersiz Muhallebi Tarifi - Şekersiz Muhallebi Yapılışı - Malzemeleri

'Tatlılar ve Reçeller' forumunda Mavi_Sema tarafından 2 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Şekersiz Muhallebi Tarifi - Şekersiz Muhallebi Yapılışı - Malzemeleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şekersiz Muhallebi Tarifi - Şekersiz Muhallebi Yapılışı - Malzemeleri

  Malzemeler;
  - 1750 gram süt (7 su bardağı)
  - 35 gram toz şeker (Yarım kahve fincanı)
  - 40 gram nişasta (1 kahve fincanı)
  - 75 gram pirinç unu (1.5 kahve fincanı)
  - 1.5 su bardağı su
  - 1 kahve kaşığı tuz

  Üzeri için;

  - 200 gram pudra şekeri (Yarım su bardağı)
  - 1 kahve fincanı gül suyu

  Şekersiz muhallebi tarifi

  1. Bir tencereye 1750 gram süt, yarım kahve fincanı toz şeker ile bir kahve kaşığı da Tuz koyduktan sonra sütü kaynamaya bırakmalıdır.
  2. Diğer taraftan da bir kaba, 1 kahve fincanı nişasta ile 1.5 kahve fincanı Pirinç Unu koyarak üstlerine 1.5 bardak Suyu sicim gibi akıtmalı ve bir yandan da karıştırarak Un ve nişastayı Su içinde halletmeli, sonra da bu karışıma kaynamakta olan süte yine sicim gibi akıtmalı ve karıştırarak ilave etmelidir.
  3. Sonra içine nişasta ve pirinç unu katılmış süt kaynarken göz göz olarak iyice koyulaşmış bir duruma gelinceye kadar aşağı yukarı 30-40 Dakika durmadan Tencerenin dibini kazırcasına karıştırarak pişirilmelidir. Koyulaşma kıvamını anlayabilmek için pişirerek koyulaşmış olan muhallebiden bir tatlı kaşığı kadar alarak bir tabağa akıtmalı ve soğumaya bırakmalıdır. Soğuduktan sonra tabağı ters çevirerek, muhallebi parmakla itildiğinde tabakta yapışıklık bırakmadan ayrılırsa kıvama gelmiş demektir.
  4. Daha sonra koyulaşmış muhallebiyi iki parmak eninde olmak üzere kenarlı bir tepsiye dökerek iyice soğuması için altı Saat kadar bir tarafa bırakmalı, sonra da muhallebiyi dört köşe parçalara keserek tabaklara almalı ve tabaklardaki muhallebilere bir, bir çeyrek bardak kadar pudra şekeri serpikten sonra üstlerine bir kahve fincanı da gül suyu gezdirilmeli ve muhallebiyi servis yapmalıdır.


  alıntıdır
   

Bu Sayfayı Paylaş