'Şeker'in iki adım öncesi

'Genel Sağlık' forumunda Dine tarafından 5 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  'Şeker'in iki adım öncesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tepkisel yani reaktif hipoglisemi, hastalığa giden yolda diyabetin iki adım öncesi olarak kabul ediliyor.

  Kanda şekerin normal seviyenin altında olması durumuna hipoglisemi deniyor ve diyabet kadar yaygın görülüyor.

  Şekerli veya şekere çabuk dönüşen bir gıdanın alınmasından yaklaşık 2 ile 4 saat ortaya çıkıyor. Tepkisel olarak adlandırılmasının nedeni vücutta şekerli gıda alımına bir tepki olarak ortaya çıkması. Reaktif hipoglisemi, insülin direnci nedeniyle, vücudumuzun şekeri kullanmayı bilememesi ve şekerin kullanılabilmesi için gereğinden fazla insülin salgılaması sonucu şekerin hızla yakılması sonucu oluşuyor.

  Tepkisel hipogliseminin, aslında halk arasında yaygın olarak “hipoglisemi” denilince anlaşılan durum oyduğunu söyleyen Acıbadem Kadıköy Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sedef Altınışık, tepkisel hipogliseminin mekanizması hakkında bilgi verd.

  TATLIYA DÜŞKÜNLÜK OLUR
  "Kişinin tatlı gıdayı daha çok talep etmesi, dolayısıyla tükettiği gıdalarda hızlı enerjiye dönüşecek yanlış karbonhidratları seçmesi, aldığı kaloriyi kaçınılmaz olarak arttırır ve kiloda artış gerçekleşir. Kilo artışı insülin direncini arttırır. İnsülin direnci arttıkça, insülin fazla salgılanır. Ancak zamanla insülin üreten organımız pankreas yorulur, yeteri kadar insülin üretememeye başlar ve kanda şeker yükselir. Bu durum da, şeker hastalığına giden yolu oluşturur.

  Tepkisel hipoglisemi dışında, açlıkta, kanda şeker hormonu olarak adlandırabileceğimiz insülinin fazla salgılanması nedeniyle de hipoglisemi olabilir. Bu durum insülin salgılayan bir tümörün varlığı gibi oldukça ender rastlanan durumlarda görülebilir. Ayrıca şeker düşürücü ilaçların yanlış veya fazla kullanımı ve bazı kötü huylu hastalıklar gibi özellikli durumlarda da hipoglisemi görülebilir."

  30 YAŞINDAN SONRA ARTIŞ GÖSTERİR
  Tepkisel hipogliseminin en çok 30'lu yaşlardan sonra görüldüğünü ancak erişkin yaşların başında da hipoglisemiye rastlanabileceğini söyleyen Altınışık, "1. derece akrabalarda şeker hastalığı öyküsü olması, kişinin ideal kilosunun üzerinde olması gibi faktörler hastalığın ortaya çıkma yaşını erkene alacaktır" dedi ve belirtileri sıraladı.

  "Belirtileri halsizlik, konsantrasyon kaybı, aşırı sinirlilik, ellerde titreme, gözlerde kararma, soğuk terleme, fenalık hissi, ölüm korkusu, çarpıntı olabilir. Hatta bayılma, koma durumu da görülebilir. Tatlı gıdalara veya şekere hızlı dönüşebilecek basit karbonhidratlara (beyaz unlu gıdalar gibi) aşırı düşkünlük vardır. Tepkisel hipoglisemide belirtilerden biri görülebilir, birkaçı bir arada olabilir veya belirtisiz seyredebilir. Yani belirtileri kişiden kişiye değişkendir. Ancak bir kişide hipoglisemiye hangi belirtiler eşlik ediyorsa, bu durum oluştuğunda o kişide hipogliseminin hep aynı belirtileri ortaya çıkacaktır.

  ŞEKER YÜKLEME TESTİ YAPILIR
  Kanda şeker seviyesine bakılır. Öncelikle açlıkta şeker ve gerekli görülürse insülin bakılır. Şüphe durumunda hekimin belirleyeceği dozda ağızdan verilecek glukoz solusyonu (basit şeker çözeltisi) ile hekim tarafından belirlenecek uzunlukta ve sıklıkta şeker ile, gerekirse insülin seviyelerine de bakılarak, şeker yükleme testi yapılır."

  YANLIŞ BESLENME HASTALIĞI TETİKLER Mİ?
  Genetik yatkınlık hipogliseminin altında yatan faktörlerin başında gelse de, yanlış beslenme ve yıllar içinde kilo alınması hipoglisemiyi daha erken yaşta ortaya çıkarıp şeker hastalığına gidişi hızlandırabiliyor. Dr. Altınışık, hastalıkta doğru tedavinin önemli olduğunu söylüyor.

  "Uzman bir diyetisyen tarafından tıbbi beslenme tedavisi düzenlenmeli. Reaktif hipogliseminin engellenmesi için şekerli ve şekere çabuk dönüşecek gıdalardan uzak durulmalı.Uzun açlıklar engellenmeli.Kompleks karbonhidratları içeren doğru gıdaların önerileceği günde 3 ana ve en az 3 ara öğün içeren bir beslenme sisteminin oluşturulması sağlanmalı. Hipoglisemi oluştuğu zaman kaçınılmaz olarak hastanın şeker alması gerekecektir. İnsülin direnci saptanmışsa hekim tarafından ilaç tedavisi de önerilir. Hasta düzenli aralıklarla takip edilmeli.

  DOĞRU TEDAVİ EDİLMEZSE NELERE YOL AÇAR?
  Hipoglisemi vücudun yakıtı olan şekerin ani düşmesi olduğu için tehlikeli bir durumdur. Hipogliseminin kişide yaratacağı huzursuzluk, dikkat güçlüğü, sinirlilik durumları kişinin toplum içindeki konumuna zarar verebilir. Araç kullanırken istenmedik kazaların yaşanmasına neden olabilir. Tatlı gıdalara düşkünlük yaratacağı için, kilo artışına neden olacak şeker hastalığının ortaya çıkmasını hızlandırır. Gözlerde kararma, soğuk terleme, fenalık hissi gibi nispeten hafif sayılabilecek belirtilerle seyredebilen tepkisel hipoglisemi, baygınlık, koma hatta ölüme bile neden olabilecek kadar ciddi olabilir. Reaktif hipoglisemi acil müdahale edilmesi gereken sonuçlarıyla, ciddi ve kalıcı olabilecek bir durumdur.

  GİZLİ ŞEKER HASTALIKLARIYLA AYNI YOLDA
  Reaktif hipoglisemi, gizli şeker ve şeker hastalığı aynı yol üzerinde yer alan birbirini takip eden kilometre taşlarıdır. Genetik yapıdaki yatkınlık nedeni ile oluşurlar; ancak doğru beslenme, düzenli egzersiz, takip ve ideal kilonun korunması ile ertelenebilirler, ötelenebilirler. Kan şekerinin belirli sınırlar içinde tutulması ile kişi sağlığını kazanır, sağlıklı ve uzun bir ömür sürebilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - 'Şeker'in adım öncesi Forum Tarih
'Şeker'inizin farkında mısınız? Genel Sağlık 5 Aralık 2009
Soyadımız olmasa ne tür sorunlarla karşılaşabilirdik Sorular ve Cevaplar 4 Mart 2014
Çok yaşamak elimizde değildir ama adımızı çok yaşatmak elimizdedir kompozisyon örneği Edebi Türler Halk Edebiyatı 9 Şubat 2014
Benim Adım Kırmızı Kitabının Özeti Orhan Pamuk Kitap Özetleri & E-Kitaplar 30 Eylül 2013
Hadim Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Konya Konya Tanıtımı 7 Aralık 2012

Bu Sayfayı Paylaş