Şeker Hastalarına Öneriler

'Genel Sağlık' forumunda SeLeN tarafından 14 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Şeker Hastalarına Öneriler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şeker Hastalığı - Şeker Hastalığı Nedir - Dİyabet - Şeker Hastalığı Tedavi Edilirmi  Üst karın boşluğunda, midemizin hemen altında bulunan pankreas kan şekerini düzenleyen bir hormon olan insülin'i üretir. Bu hormonun yokluğunda tip 1 , etkisiz kaldığında (insülin direnci ) tip 2 diyabet oluşur. Tip 1 diyabet hemen tamamen çocuklarda, tip 2 diyabet ise erişkinlerde ve özellikle kilolu olanlarda görülür.

  Oluş nedeni olarak tip 1'de kişinin kendi savunma sisteminin pankreas dokusuna saldırması ve onu yok etmesi ( otoimmun teori ) düşünülmektedir. Tip 2'de ise genetik geçiş sözkonudur. Ayrıca kullanılan bazı ilaçlar ( bazı şizofreni ilaçları ) da diyabet oluşturabilmektedir.

  Çok yeme, çok su içme, çok idrar yapma, ağız kuruluğu ve ayaklarda yanma ( nöropati ) belli başlı belirtileridir.

  Ciddi bir hastalıktır. Etkili bir şekilde tedavi edilmediği takdirde hayatı tehdit eden durumlarla ( komplikasyon ) karşılaşılır. Bunlar göz, böbrekler, damarlar ve sinirler üzerine olan olumsuz etkileridir. Bunlara tıp dilinde sırası ile retinopati, nefropati, anjiopati ve nöropati adı verilir. Bir başka anlatımla körlük, böbrek yetmezliği, kalp krizi, erkeklerde sertleşme sorunu, ayaklarda hissizlik- yanma gibi yaşamsal komplikasyonlara neden olur...

  Bunun için diyabet ciddiye alınmalı ve tedavisi için elden gelen her şey yapılmaladır.

  Tedavinin temelini diyet oluşturur. Glisemik indeksi ( Gİ ) düşük yiyecekler tercih edilmeli, az az fakat sık sık (3 ana, 3 ara öğün ) yenmelidir. Gİ düşük yiyecekler kan şekerini fazla yükseltmez. Bunlara örnek: Kepek ekmeği, peynir, et, kuru baklagil, fındık, ceviz, badem, elma, kivi, sebzeler... vb. dir. Gİ yüksek yiyecekler: Beyaz ekmek, kurabiye, börek, çörek, muz, incir, üzüm, karpuz, kavun, bal... vb. dir. Şeker yerine tatlandırıcılar rahatlıkla kullanılabilir. Halk arasında bunlarla ilgili çeşitli olumsuz spekülasyonlar vardır ama hiçbiri doğru değildir.

  İlaç olarak tip 1 diyabette insülin, tip 2'de oral ( ağızdan alınan ) antidiyabetik ilaçlar ( gliklazit, metformin vb. ) kullanılır. Son yıllarda üretilen insülinler vücudumuzda üretilen doğal insüline çok yakındır. Tedbirli olunmadığında beklenen bir yan etki olan kan şekerinin aşırı düşmesi ( hipoglisemi ) dışında bir yan etkileri yok gibidir. Kalem şeklinde preparatları vardır ve kullanımları son derece kolaydır. Bu ilaçların hepsi doktor kontrolünde kullanılır ve şeker hastasının aslında sürekli gidip geldiği bir doktoru olmalıdır.  Son olarak düzenli egzersiz ( yürüyüş ) diyabetin tedavi ve kontrolünde olması gereken bir şeydir. Her gün ya da gün aşırı günde en az yarım saat tempolu bir yürüyüş çok yararlıdır...


  Pratisyen Dr. Atanur YILDIZ Pratisyen Hekimlik
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şeker Hastalarına Öneriler Forum Tarih
Hamile ve Şeker Hastalarına Göre Ayakkabı Populer markalar & Moda 13 Mart 2009
Kalp Ve Şeker Hastalarına Bayram Uyarısı Genel Sağlık 4 Aralık 2008
Şeker Hastalığının Boşaltım Sistemi Hastalıklarıyla İlişkisi Nedir Genel Sağlık 7 Ocak 2014
Bardağınızdaki Çayın Şekerini Karıştırırken Kaşık Niçin Isınır Eğitim Bilgileri 17 Aralık 2013
Şeker ile ilgili sloganlar bulur musunuz? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 10 Eylül 2013

Bu Sayfayı Paylaş