Şeker hastalığında gözlere dikkat

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 22 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Şeker hastalığında gözlere dikkat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  GAZİANTEP (İHA) - Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Cem Öztürkmen, şeker hastalarının yalnız genel tıp uzmanlarına değil, düzenli aralıklarla göz doktorlarına da muayene olması gerektiğini söyledi.

  Özel Sani Konukoğlu Hastanesi'nde Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Cem Öztürkmen tarafından "Şeker Hastalığı ve Göz" konulu bir konferans verildi. Konferansta şeker hastalığının göz üzerindeki etkileri ve tedavisi konularında bilgiler veren Opr. Dr. Öztürkmen, "Yaşam süresi uzadıkça diyabetle ilgili göz sorunları daha sık ve belirgin görülmektedir" dedi.Opr. Dr. Öztürkmen, hastaların bu konuya bilinçli ve ısrarlı eğilmemelerinin körlük olgusunu artırdığını kaydetti. Amaçlarının toplumu bilinçlendirmek ve toplum sağlığına katkıda bulunmak olduğunu belirten Opr. Dr. Öztürkmen, "Toplumda diyabet hastalığının tedavi ile iyileşeceği yönünde yanlış bir kanı vardır. Şeker hastalığı bir yaşam hastalığıdır ve hastalar yaşam tarzlarını bu hastalığa göre düzenlemelidirler" dedi.


  Gözde şeker hastalığına bağlı gelişen sorunlar için bir ameliyatla ya da bir ilaçla bir defa da kesin çözün olmadığını anlatan Opr. Dr. Öztürkmen, tedavinin süreç isteyeceğini ve yapılacak işlemlere sabırla devam edilmesi gerektiğine dikkati çekti. Görmenin zamanla ve tedaviyle azalmasının motivasyon kaybına neden olmaması gerektiğini vurgulayan Öztürkmen, göz hekimlerinin şeker hastalığında amaçlarının körlüğü önlemek olduğunu bildirdi. Opr. Dr. Cem Öztürkmen, sunumunun ardından katılımcıların sorularını cevapladı.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş