Şehzadeleri öldürmek

'Tarihi Bilgiler' forumunda NeslisH tarafından 27 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Şehzadeleri öldürmek konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sual: Fatih’in, saltanat endişesi ve rakibi bulunmadığı halde, “Hangi evladıma saltanat müyesser ola, karındaşlarını nizâm-ı âlem içün katlede” diye bir kanunname çıkardığı söyleniyor. Böyle bir şeyin aslı var mıdır?
  CEVAP
  Bu iftira, tarih kitaplarına kadar geçmiştir. Aslı yoktur. Suç işlememiş bir çocuğa, sen büyüyünce padişahlığa göz dikeceksin, seni öldüreceğiz demek asla caiz olmaz. Hıristiyanların her çocuk günahkâr doğar demesine benziyor. Yani her çocuk potansiyel suçlu olarak doğuyor. Son asırlarda yazılan tarihlere itibar etmemek gerekir. Çünkü Demirel özetle şöyle demişti:
  (Artık Osmanlıyı suçlamamızın manası kalmamıştır. Rejim oturmuştur. Rejim oturana kadar Osmanlıyı kötülemek gerekiyordu. Ama şimdi buna ihtiyaç kalmadı.) [09.10.1999]

  Dinimizde şöyle bir kaide var. Mevcut bir kimse halife seçilse, sonra bir başkası halife olmak istese, fitneye sebep olacağı için, o kimsenin öldürülmesi caiz olur.

  Osmanlı halifeleri, aynen Hz. Ebu Bekrin Hz. Ömer’i tayin ettiği gibi tayinle gelmişlerdir. İkinci bir kişi halifelik iddiasında bulunursa elbette onunla çarpışılır. Ama halifelikte gözü yoksa onu öldürmek, beşikte çocuk ise, sen büyüyünce halifelik iddiasında bulunacaksın diyerek o çocuğu öldürmek ne kadar yanlıştır. Bunu Osmanlı yapmaz ve yapmamıştır. Hatta hiçbir müslüman ordu, hiçbir zaman savaşlarda bile çocuklara, sivil halka, kiliselere, din adamlarına dokunmamıştır. Fatih Sultan Mehmet hakkında söylenenler gerçek dışıdır. Fatih hakkında Peygamber efendimiz buyuruyor ki:
  (İstanbul fethedilecektir. Bunların kumandanı ne güzel emir, askerleri ne güzel askerdir.) [İ. Ahmed, Hakim, İ.Süyuti]

  Suçsuz insan öldürülmez. Peygamber efendimiz, Hz. Ali’ye (Seni ibni Mülcem öldürecektir) buyurmuştur. Hz. Ali, katilini bildiği halde, ona bir şey yapmamıştır. Aynı şekil de Hz. Ömer de katili olan Yahudi Ebu Lülü Firuz’u bildiği halde, ona önceden bir şey yapmamıştır, Suç işlenmeden ceza verilmez buyurmuşlardır. Suç işlemeden cezayı veren kâfirlerdir. Şu anda bile çoluk çocuğu öldürüyorlar. Firavun da yeni doğan erkek çocukları öldürtmüştü.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şehzadeleri öldürmek Forum Tarih
Şehzade nedir? - Osmanlı Şehzadeleri Tarihi Bilgiler 17 Ocak 2011
Kuran'a göre bir insanı öldürmek neden bütün insanları öldürmekle eş değer kısaca Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 18 Şubat 2017
Bülbülü Öldürmek Kitabı Özeti Harper Lee Kitap Özetleri & E-Kitaplar 18 Temmuz 2012
Sevgiyi Öldürmek Kitabı - Sumru Temimhan Kitap, Resim ve Dergi 26 Şubat 2011
Kuran-ı Kerimde Geçen Adam Öldürmek İle İlgili Ayetler Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 23 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş