Şehzadeler Şehri Manisa

'Türkiye Tatil Yerleri Hoteller' forumunda Mavi_Sema tarafından 10 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Şehzadeler Şehri Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]


  ŞEHZADELER ŞEHRİ MANİSA

  Tarihteki adı “Magnesia” olan Manisa, “Şehzadeler şehri” olarak da biliniyor. Manisa, sadece Osmanlı şehzadelerinin kenti olmasıyla değil, her derde deva olduğuna inanılan şifalı mesir macunu, çekirdeksiz Sultaniye üzümü, yeşil sevdalısı “Manisa Tarzanı” ve damaklarda unutulmaz tat bırakan kebabıyla da tanınıyor. Merkezde ve ilçelerinde sayısız tarihi eser bulunan Manisa, Mimar Sinan'ın Ege Bölgesindeki tek eseri olan Muradiye Camisi ve Külliyesi'ne de ev sahipliği yapıyor.

  Mesir macunu saçımı yapılan tarihi Sultan Camisi ve Külliyesi de şehir merkezinde öne çıkan belli başlı tarihi eserler arasında yer alıyor. Kent merkezindeki Bereket Tanrıçası Kybele, Ağlayan Kaya (Niobe), Yeni Han, Rum Mehmet Paşa Bedesteni, Manisa Kalesi ise kenti yakından tanımak isteyenlerin öncelikli olarak görmesi gereken yerler listesinde ilk sıralarda alıyor. Tarihi MÖ 8. yüzyıla kadar giden Aigai, Herodot'nun bahsettiği Batı Anadolu'daki 12 Aiol kentinden biri olarak biliniyor. Manisa, 469 yıldır kesintisiz şekilde yapılan mesir şenlikleriyle dünyada eşi bulunmayan bir geleneği yaşatan bir kent. Mesir macunu, ilk olarak 16. yüzyılda meşhur hekim Merkez Efendi tarafından Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Hafsa Sultan için hazırlandı.

  Merkez Efendi'nin 41 çeşit baharattan hazırladığı şifalı macunla sağlığına kavuşan Hafsa Sultan'ın isteği üzerine, halkın da bu macuna erişebilmesi amacıyla 469 yıldır mesir şenlikleri düzenleniyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şehzadeler Şehri Manisa Forum Tarih
Amasya Şehzadeler Şehri Amasya Tanıtımı 5 Nisan 2009
Şehzadeler İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Manisa Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 8 Nisan 2012
Şehzade nedir? - Osmanlı Şehzadeleri Tarihi Bilgiler 17 Ocak 2011
Şehzadeleri öldürmek Tarihi Bilgiler 27 Kasım 2008
Türkiye'nin en kalabalık şehri neresidir kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş