Şehsuvar Köyü Merkez Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Şehsuvar Köyü Merkez Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şehsuvar Köyü Merkez - Şehsuvar Köyü Hakkında - Şehsuvar Köyü Tanıtımı -Şehsuvar Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: Bilgi Yok
  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok
  Şehsuvar, Elazığ

  Elazığ
  Bilgiler
  Nüfus 394 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 23000
  Alan Kodu 0424
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Elazığ
  İlçe Merkez

  Şehsuvar, beyin atlıları, manasındadır. Elazığ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Elazığ merkezine 40 km uzaklıkta olan köy, Mastar dağının eteklerine kurulmuştur. Şahsuvar köyüne adının Kuzey Irak'ta yer alan Kerkük'ten buraya göç edenler tarafından konduğu bilinmektedir. Köyü kuranların Kerkük'teki köylerinin adının da aynı şekilde 'Şehsuvar' olduğu anlatılmaktadır. Mastar dağının eteklerinde kurulması ulaşım yönünden zorluk yaşamalarından dolayı Elazığ Bingöl yolunda bulunan köyün mezrasındaki yeni yerleşim yerine 1993 yılında taşınmıştır. Köyümüzün kuruluşu 600 yıllıktır.osmanlı arşivlerinde harput yöresindeki iskan bilgilerinde köymüzü kuranlar yöremizde köklü izler ve geçmiş bırakmış olan Türkmen Çubukoğullarıdırlar.ilk ciddi elazığ yöresine Türkmen yerleşkeleri çubukoğullarınca yapılmıştır.en son abdulazizhan döneminde ermenilerden boşalan köylere halep,azerbaycan,kerkük,musul,erbil,telafer,urfa dan Türkmen aşiretleri elazığ ve kazalarını Türkleştirmek amacıyla iskan edilmişlerdir.bu da harput ve elazığ yöresinin Türkmen kimliği kazanmasına neden olmuştur.karakeçili,bayat,düğer,beydilli,çubuklu,a vşar,sarıkeçili gibi türkmen obaları elazığ merkez köyleri ilçeri ve ilçelerinin köylerine iskan olmuşlardır.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 581
  2000 394

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.Kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ya da PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup Elazığ Bingöl yolu üzerinde bulunmaktadır, köyde elektrik sabit telefon Adsl hizmeti vardır.
  Ulaşım

  Elazığ-Bingöl karayolunda Elazığ'a 40 km. uzaklıktadır. Ulaşım karayolu ile sağlanmaktadır.Akşam saatlerine kadar sürekli ulaşım imkanı vardır.
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Köyde birkaç aile küçükbaş hayvancılık yapmakta olup diğer aileler kendilerine yetecek kadar hayvan beslemektedir. Tarım ürünü olarak üzüm, kayısı, elma başta olmak üzere her türlü meyve yetiştirilmekte; genel olarak da sebzecilik yapılmaktadır.
  İklim ve Bitki Örtüsü

  Köyde karasal iklim görülmektedir. Köyde son yıllarda ağaçlandırma çalışmaları yapılmaktadır. ayrica aricilikta ilerleme yolunda
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  2009 - Fethi BAĞKESEN

  2004 - İbrahim Öztürk
  Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şehsuvar Köyü Merkez Forum Tarih
Şehsuvar Sultan Kimdir - Şehsuvar Sultan Hayatı Biyografi & Otobiyografi 17 Şubat 2011
Kafes Kitap Özeti - Lütfü Şehsuvaroğlu Kitap Özetleri & E-Kitaplar 22 Ocak 2011
Obamaçov Son Kurban Kitabı - Şehsuvar Matban Kitap, Resim ve Dergi 7 Eylül 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş