Şehrimanlar Köyü Araç Kastamonu

'Kastamonu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 13 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Şehrimanlar Köyü Araç Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kastamonu İli Köyleri-Şehrimanlar Köyü Araç-Şehrimanlar Köyü Resimleri-Şehrimanlar Köyü Hakkında  Şehrimanlar, Kastamonu ilinin Araç ilçesine bağlı bir köydür.


  İlçe: ARAÇ - İl: KASTAMONU


  Demografik Bilgiler:


  İle Uzaklığı:73 km


  İlçeye Uzaklığı:28 km


  Rakım:930 m


  Posta Kodu :37820 Alan Kodu :0366


  Kastamonu iline 73 km, Araç ilçesine 28 km uzaklıktadır. Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


  köy iki mahalleden oluşur ve her iki mahalle arasında mezarlık bulunmaktadır. Bu mezarlıkta bir türbe mevcuttur fakat kimeait olduğuna dair bir bilgi yoktur


  Köyün kuruluşundan önce mevcut mezarlığın bulunduğu yerlerde Rumlar yaşamaktadır. Hatta 1963 yıllarına kadar Rum mezarları mevcut idi ve define arayanlar tarfından yok edilmiş durumdadır. Buraya yerleşen Şeyh Şaban-ı Veli'nin adının şıhŞaban şeklinde teleffuz edie edile Şehrimanlar olarak değişti rivayet olunur. Burada medfun bulunan zata hürmet edilir ve daha önceki yıllarda yağmur duası için. dilek ve adklar için buraya gelinir ve halka kurban ziyefetleri tertip edilirdi....


  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 500
  2000 188
  1997 166

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu VARDIR. Köyün [[içme suyu vardır] ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde ilköğretim okulu vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş