Şehitlik Köyü Pazar - Rize

'Rize Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 20 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Şehitlik Köyü Pazar - Rize konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pazar Şehitlik Köyü - Şehitlik Köyü Hakkında - Şehitlik Köyü Tanıtımı - Şehitlik Köyü Resimleri
  İlçe: PAZAR

  İl: RİZE


  Köy Muhtarı: İSMAİL HAKKI ÇORBACI

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000- 447

  1997- 407

  İle Uzaklığı: 51 km

  İlçeye Uzaklığı: 14 km

  Rakım: 400 m


  Tarih ve Kültürü:

  Köyün adı içerisinde şehitlik ten gelir.

  Köy tipik olmamakla birlikte Doğu Karadeniz'deki Laz kültürünün kendini belli ettiği bölgelerde sıklıkla görülen geleneksel yapıdadır. Gelenksel mimarinin silindiği dağınık köy yapılaşmasına rağmen sosyal iletişimler güçlüdür. Düğün, bayram, ölüm gibi önemli toplumsal olaylarda bir çeşit birliktelik farkedilir. Zor doğal koşullar nedeniyle dayanışma (imece) kültürü yaygındır. Ortak ya da bireysel olsun, köye özgü işlerin bir bölümü yardımlaşarak yapılır. Yardımlaşmada hem bir düzen hem de gizli bir denge vardır. Düğün ve bayram gibi toplu etkinliklere önem verilir. Oyunlara katılımda cinsiyet vb farklılıklar gözetilmez. Eskilerde 'dolap' olarak adlandırılan bir çeşit çoklu salıncakların yerini günümüzde iki yüksek ağaç arasında kalın halatlarla oluşturulan kocaman salıncaklar almıştır. Bu salıncaklara sırasıyla binilir. Erkeklerin daha çok kendi güçleriyle ve bir çeşit gösteri tarzında gerçekleştirdikleri salınma eylemini genç kızlar daha çok bir yakının veya duygusal yakınlık hissettiği bir erkeğin yardımlarıyla gerçekleştirir. Bu tarz eğlenceler günün orta zamanlarında yapılır, hatta çok erken veya çok geç vakitlerde olmamasına özen gösterilir. Ziyafet düğünlerde son derece önemlidir. Düğün sahibinin evi ve etrafındaki boş alanlar mekan olarak kullanılır. Son dönemlerde, köydeki çay alım merkezlerinin düğün mekanı olarak kullanılması yaygınlaşmıştır. Yemekler, mutlaka en az dört çeşitten oluşur. Bunlar arasında, kara lahana sarması ile tatlı (baklava) özel önemdedir. Yemek işleri bir baş sorumlu (yaşlı bir erkek ya da kadın) ve ona yardım eden çok sayıda genç insanlar tarafından yürütülür. Uzak yollardan gelen konuklara öncelik verilir. Belli aralıklarla yemek çağrıları yapılır. Düğün, karşılamalar, uğurlamalar gibi durumlarda ateşli silah konu (ne yazık ki) hala çok yaygındır. Düğün süresince, tulum eşliğinde kurulan oyun grupları çoğu kez sabahlara dek oynarlar.


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi eskilerde hayvancılık ağırlıklıydı. Şimdilerde ise hayvancılık neredeyse hiç yoktut. Tarım ise çay ağırlıklıdır. 2000'li yıllardan itibaren kivi üretmede gözle görülür bir artış söz konusudur. Ticari olmamakla birlikte, amatör düzeyde arıcılık da yapılmaktadır. Köyde ayrıca irili ufaklı alabalık çiftlikleri de mevcuttur.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, köye hakim yüksekçe bir tepede, 1950'li yıllarda, yolun olmadığı bir dönemde tümüyle imece yoluyla inşa edilmiş olan üç derslikli, aktif olmayan bir okul binası vardır. 1990'lardan itibaren taşımalı eğitim söz konusudur. Köyün, 1960'li yıllara kadar giden, büyük bölümü yine köylüler tarafından oluşturulmuş birden çok içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ve köy içinde ulaşımı sağlayan yol toprak ve yer yer betondur. Köyde 1979'dan itibaren elektrik ve 1990'lardan itibaren sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şehitlik Köyü Pazar Forum Tarih
Şehitlik Köyü Hakkında Bilgi Pazaryolu Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Yenişehitlik Köyü Merkez Fındıklı Rize Rize Tanıtımı 20 Nisan 2010
Şehitlik Köyü Merkez Artvin Artvin Tanıtımı 29 Mart 2010
Şehitlik İlköğretim Okulu Bilgileri Mamak Ankara Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 30 Kasım 2011
Kuranı Kerimde Şehitlik Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 26 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş