Şehitlik İle İlgili Kompozisyon - Şehitlikle İlgili Kompozisyon Örneği

'Makaleler-Denemeler' forumunda SeLeN tarafından 3 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Şehitlik İle İlgili Kompozisyon - Şehitlikle İlgili Kompozisyon Örneği konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şehitlikle İlgili Kompozisyon Örnekleri  [​IMG]

  Bahar kokulu anaya,
  Anlıyorum, öyle üzgün, öyle bitkin duruşundan. Anladım, anladım. Boşuna yorma kendini, konuşma. Yaşadıkların yüzünden okunuyor, gül kokulu anam.
  Bebeğini, oğlunu kucağına ilk aldığında neler hissettiğini anlıyorum. İçinden “Bu bebek benim oğlum. Büyük adam olacak, askere gidecek, her engeli aşacak benim oğlum” demiştin.
  Yedirmiştin, doyurmuştun, hastalığında üzülmüştün, güzelce giydirmiştin. O’nu her şeyden çok sevmiştin. Askere gitme zamanı gelince, her anne gibi sen de askere göndermiştin. Davullarla, zurnalarla, güle oynaya geçirmiştin. O zaman içinde bir burukluk hissetmiştin. Kimselere söyleyemediğin bir histi bu, ama bir yandan da gururluydun. Biliyordun, oğlunun askerlik yapacağı yer, son günlerde gencecik askerlerin şehit olması ile gündeme geliyordu. Düşündün, “oğlum belki şehit olacak, belki de alnının akı ile askerden dönecekti”. Tek çare beklemekti. Sen de bekledin.
  Televizyonda hep görüyordun, terör örgütleri gencecik askerleri kalleşçe şehit ediyorlardı. Çok üzülüyordun, hem de buruk bir sevinç duyuyordun içinde, benim oğlum değilmiş diye.
  Birgün oğlunun en sevdiği yemeği yapıyordun, yani ıspanaklı börek. Bir yandan da televizyonda şu türkü çalıyordu “Urfa dağlarında gezer bir ceylan…”. Türküye eşlik ediyordun, dalmıştın. Kapının sesi ile irkildin. Sebepsiz bir korku ile kapıyı açtığında, askeri gördün. İçinden bir şeyler kopmuştu, oğlun sanmıştın. Ama O’nun olmadığını anladığında acı haberi alıyordun. Oğlun, biricik yavrun şehit olmuştu. Ağladın, ağladın. O gözyaşları boşuna değildi. O gözyaşları oğlun içindi. O’nun gittiğinden beri çok yalnızdın. Hergün haberlerde askerlerin şehit olduğunu öğreniyordun. Sen de bıkmıştın. Bitsin artık bu terör diyordun. Ama şimdi güçlü ve gururlu olmalıydın. Düşmanlar senden korksun. Daha doğrusu Türk analarından korksun. Türk anaları oğullarını askere gönderdikçe bu vatan bölünmezdi. Haydi anacığım sen de diğer şehit analarını teselli et tamam mı?
  Bir doğumunu hatırla, bir de ölümünü düşün. Ne kadar fark var arada. O ZAMAN BİR OĞLUN VARDI, ŞİMDİ İSE EN YÜCE BİR YERDE OLAN ŞEHİT BİR OĞLUN VAR.
  Siz şehit anaları, bu vatan uğruna canını veren şehitlerimiz kadar kutsalsınız ve onların bizlere emanetisiniz.
  Minnet duygularımla ellerinden öperim.


  Şehitler ile ilgili Yazılar - Şehit Hakkında Yazı
  Bu dünyada bizim için en kıymetli varlıklardan biri de vatandır. Bu nedenle biz vatanımızı çok severiz. Bu duygu tarih boyunca böyle olmuştur, bundan sonra da böyle olacaktır. Vatanımız için birbirinden güzel destanlar söylemiş, türküler yakmışızdır. Yeri geldiğinde binlerce şehit vermekten de kaçınmamışızdır.

  Vatan olmazsa millet de olmaz devlet de. Bağımsız olmayan bir vatan ,orada yaşayanlar için zindan haline gelir.

  Vatan sevgisi kavramı kuru bir lâftan ibaret değildir. O sevgiyi gönlümüzün derinliklerinde duyar ve hissederiz. Söz açılınca hemen coşarız, ona kötü söz söylenmesine tahammül edemeyiz. Biz vatansever bir milletiz. Düşmanlarımız bizim zor durumda kaldığımızda vatanımız için neler yaptığımızı çok iyi bilirler.

  Vatanını seven kişiler gerekirse mallarını ve canlarını fedâ etmekten çekinmezler. Bizler, bu güzel vatan için canlarıyla ve kanlarıyla nice destanlar yazan bir milletin evlâdıyız.

  Vatana olan sevgimizi ancak onun uğrunda yapacağımız çalışmalarla ispatlayabiliriz. Yaşı ,cinsi, görevi ne olursa olsun, herkesin bu güzel vatan için yapması gereken işler vardır.

  Tarihi şan ve şerefle dolu bir milletiz. Atalarımız vatan, millet ve inançları uğrunda her türlü zorluğa göğüs germiş, gerektiğinde canlarını vermekten çekinmemişlerdir. Bizler de Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’ndaki şu tavsiyesine dikkat ederek sorumluluğumuzu yerine getirmeliyiz:

  “Bastığın yerleri toprak diyerek geçme, tanı
  Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı
  Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı
  Verme, dünyaları alsan da bu cennet vatanı.”

  Vatanı korumak hem milli hem de dini bir görevdir. İslam dini vatan savunması için savaşmayı ibadet saymıştır. Bunun için her zaman hazırlıklı olmamızı emretmiştir. Vatan savunmasına önem veren atalarımız yeri geldiğinde bu görev için cepheye gitmeyi şerefli bir görev saymışlardır.

  Vatan savunmasına katılmakla dinimizi, bayrağımızı, vatanımızı ve namusumuzu korumuş oluruz. Bunlar bizim vazgeçemeyeceğimiz değerlerdir.

  İslam dini vatan savunmasından kaçmayı büyük günahlardan saymıştır. Peygamberimiz, “Vatanın savunması için nöbet bekleyenlerin gözlerini cehennem ateşinin yakmayacağını” müjdelemiştir.

  Şehitlik dini bir kavramdır; Allah’ın, din ve vatan uğruna canını fedâ eden kişilere verdiği en yüksek manevi rütbedir. Dinimize göre şehitler cennetle müjdelenmişlerdir. Şehitlerin, kul hakkı dışındaki bütün günahlarının bağışlanacağını Peygamber Efendimiz haber vermiştir.

  Yüce Rabbimiz, şehitleri “ölüler” diye anmamızı uygun bulmamaktadır. Bu konuda Bakara suresinin 154. âyetinde şöyle buyurmaktadır: “Allah yolunda öldürülenlere ‘ölülerdir’ demeyiniz. Zira onlar diridirler, fakat siz farkında değilsiniz.”

  Şehitlik Allah katında çok değerlidir; peygamberlikten sonraki en yüksek derecedir. Onlar kutsal değerler için canlarını fedâ etmişler, deyim yerindeyse canları ile cenneti satın almışlardır. Atalarımız şehitliğin ne kadar yüksek bir mevki olduğunu bildikleri için vatan savunmasına seve seve katılmışlar, “ ölürsem şehit olurum, kalırsam gazi” inancıyla canla başla mücadele etmişlerdir. Bizler de bu vatan için gece gündüz demeden çalışmalı, elimizden gelen fedâkarlıkları esirgememeliyiz.
   

 2. Biz kompozisyon dedik nasıl olcak bu iş
   

 3. bu ne ya ben size kompozisyon dedim siz ise gidip ne yazmışsınız hal bu ki ben hep ödevimi sizin sitenizden yapardım ama bu sefer beni şaşırttınız hem de çok lütfen kompozisyon yazın o zaman sizin sitenizi daha çok överim (zaten çok övüyorum) beni hayal kırıklığına uğrattının :(
   

 4. yaa biz kompozisyon istiyoruz :(
   

 5. yaa biz kompozisyon istiyoruz :'(
   

 6. Guzel ama bu kompozisyon degil ki:(
   

 7. bu kompozisyon değil ama :(
   

 8. kompozisyonnnnnnnnnnn:'(
   

 9. bu kompozisyon değil ama işime yaradı teşekkürler
   

 10. bende çok sevdim şehitlimizin degerini bildiriyor
   

 11. Arkadaşlar kompozisyon olmayabilir . Ama ellerine sağlık çok güzel olmuş . Bu siteden faydalanıp kendiniz yazabilirsiniz. Bence böyle davranmayın :) .
   

 12. isime yaradı sagol un ;)
   

 13. düzgün bi kompozisyon istedik siz naptınız
   

 14. kompozisyon istedik bizzzz :(
   

 15. ya bu ne allahım doğru düzgün bir kompozisyon istedik siz ne yazmışsınız of :p
   

 16. açıklama yapmamış oolsaydın alıcaktım :'(
   

 17. bunların kompozisyon olduğına emenmisiniz
   

 18. güzelmişşşş
   

 19. YOK

  YOK

  Çok güzel olmuş kompozisyon değil diyenler sizde copy pasteden artık vazgeçin kendinixde bir şey ekleyin hocalar fark ederse lisede copy paste olduğunu direk 0 veriyo bnce güzel olmuş.
   

 20. bu ne biz kompozisyon istedik:oops:
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şehitlik İle İlgili Forum Tarih
Şehitlik İle İlgili Ayetler Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 23 Mayıs 2011
Şehitlik İle İlgili Hadisler - Şehitlikle İlgili Hadisler Sünnetler & Hadisler 14 Mart 2011
Şehitlik İlköğretim Okulu Bilgileri Mamak Ankara Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 30 Kasım 2011
Kuranı Kerimde Şehitlik Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 26 Kasım 2011
Şehit, Şehitlik, Şehitliğin Sırrı, Hakkın ve Adaletin Büyüklüğü Dini Terimler Sözlüğü 24 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş