Şehitler Yakanıza Yapışır

'Yurt İçi Haberler' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 2 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Şehitler Yakanıza Yapışır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]


  Hocalı’da binlerce Türk’ü işkenceyle katleden soykırımcı Ermenilere el uzatılmak istenmesi infial yarattı


  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, milli maç için Ermenistan’a gitmeye hazırlanması, büyük tepki çekti. Bir AB dayatması olan “Ermenistan’la ilişkilerin iyileştirilmesi” projesine milli maçın alet edilmesi de öfke yarattı.


  Kanları yerde kaldı!
  TÜrkİye’ye soykırım iftirası atan ve Doğu Anadolu’yu kendi toprakları sayan Ermenistan, 1992’de Rus desteğiyle girdiği Hocalı’da binlerce Türk’ü kadın-erkek, genç-ihtiyar demeden işkenceyle katletmişti.  * Ermenilerin Hocalı’da yaptığı katliamdan küçücük yavrular bile kurtulamamıştı.  * Gözü dönmüş Ermeniler, hamile kadınların bile ırzına geçti, sadistçe işkence uyguladı.


  Namusu ve Şerefi üzerine yemin etmişti
  Devlet Bahçeli:
  Sayın Gül, Türkiye’yi temsil etmektedir. Türkiye’nin şan ve şerefini koruyup yüceltmek için tarih ve millet önünde namusu ve şerefi üzerine yemin etmiştir. Erivan’a gitmesi, tarihi bir gaflet olur.


  Sınırlarımızı mı tanıdı Karabağ işgali mi bitti!
  Deniz Baykal:
  Ermenistan; Türkiye’nin sınırlarını tanımaz, sözde soykırım yalanını sürdürür ve Karabağ’da işgale son vermezken, böyle bir ziyaret yapılamaz. Ahbap çavuş ilişkisiyle dış politika olmaz!


  Prof. Abdülhaluk Çay
  Siyasilere sormak gerek: Siz kimi kandırıyorsunuz! AB’nin istediği bu ziyaret yeni bir tavizdir.


  Nuri Gürgür
  Bu işler, bazılarının sandığı gibi jestle olmaz. Türk-Azeri ilişkileri müthiş olumsuz etkilenir.  GÜL’ÜN ERMENİSTAN GEZİSİ TARTIŞILIYOR

  Karabağ şehitlerinin kemikleri sızlayacak
  Binlerce soydaşımızı hunharca katlederek Karabağ’ı işgal eden ve hâlâ elinde tutan Ermenistan’la ’milli maç’ bahanesiyle ilişki kurulması toplumda infiale neden oldu

  Siyasiler ve uzmanlar, Türkiye’ye soykırım iftirası atan ve Doğu Anadolu’yu kendi toprakları içinde gösteren Ermenilerle diyaloğa girilmesine sert tepki gösterdi


  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Türk Milli Takımı’nın Erivan’da oynayacağı Dünya Kupası eleme grubu maçı için Ermenistan’a gideceği iddiaları Türk dünyasını ayağa kaldırdı. Gül’ün, Hocalı katliamının mimarlarından olan Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’ın maç davetini kabul ettiği haberi sadece Türkiye’de değil, başta Azerbaycan olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki soydaşlarımızı yürekten yaraladı. Gül’ün ziyaret planını yeniden gözden geçirmesini isteyen vatandaşlar, aksi halde bu gezinin, Karabağ şehitlerinin kemiklerini sızlatacağını ifade ettiler.

  Çankaya hâlâ sessiz
  Bu arada, ziyaret iddiaları Rus basınında bile geniş yer bulurken, Çankaya Köşkü ise bu konudaki sessizliğini korumayı sürdürüyor. Ancak Ankara kulislerinde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte yaklaşık 30 AKP’li milletvekilinin de Ermenistan’a gideceği kaydediliyor. Gül’ün bu sürpriz gezisinde, sadece Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’la maç çerçevesinde bir araya gelmesi planlanıyor. Görüşmelerin resmi platformlara yansıması ise beklenmiyor. Öte yandan, Türkiye “nin Ermenistan ile başlıca 3 sorunu, bu ülkenin Türkiye” nin toprak bütünlüğünü tanımaması, soykırım yalanının diğer ülkeler tarafından kabul edilmesine çalışmaları ve Karabağ meselesidir. Ermenistan “ın bu politikasının hukuki temeli 23 Ağustos 1990 tarihli Bağımsızlık Bildirgesinin 11. maddesidir. Bu madde Türkiye” nin doğusunun Ermenistan “a ait olduğunu belirtmektedir. Yine bu süreçte, Ermenistan Anayasası’nın 13. Maddesine, ” Devlet Arması’nda Ağrı Dağı vardır “ ibaresi kaydedilmişti. Tüm bu yaşananlara rağmen Türkiye Cumhuriyeti 16 Aralık 1991” de Ermenistan Cumhuriyeti “nin bağımsızlığını tanıyan ilk devletlerden biri olmuştu. Ancak Ermenistan” ın Azerbaycan “a ait özerk bir bölge olan Dağlık Karabağ” ı işgal etmesi yüzünden Ermenistan “la Azerbaycan arasında patlak veren savaş Türkiye” yle Ermenistan arasındaki ilişkilerin bozulmasına neden olmuştu. Ermeni-Azeri ihtilafı sırasında Türkiye, Azerbaycan’a yardım etmişti. 1993 yılında Türkiye Ermenistan “la olan sınır kapılarını insan ve mal trafiğine kapatmıştı.

  PKK’ya kucak açtı
  Türkiye’nin terörle mücadele ile uğraştığı dönemde, Ermenistan’ın PKK’ya en yoğun askeri destek verdiği ortaya çıkmıştı. Mayıs 1997’de Kuzey Irak’ta PKK’nın füzeyle bir Türk helikopterini düşürmesinin ardından 6 Haziran 1997’de Genelkurmay Başkanlığı’nda yapılan basın toplantısında Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Erol Özkasnak tarafından yapılan açıklamada, Ermenistan’ın PKK’ya füze temin eden ve gerekli eğitimi veren devletlerden birisi olduğu kesin istihbarat kaynaklarına dayanılarak ifade edilmişti


  Bebekler bile katledildi!
  Türk dünyası, 26 Şubat 1992’de en acı olaylardan birini yaşamıştı. Azerbaycan’ın Hocalı kentine giren Ermeniler, insanlık tarihine kara bir leke olarak geçecek olan katliama imza atmıştı. Ermeniler, sivil, kadın, çocuk, yaşlı ayırımı yapmadan 613 kişiyi katletmişti. Ölenlerin 83’ü çocuktu.  Sürpriz ziyaret kırılma noktasıdır
  Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın davetlisi olarak bu ülkeye gideceği açıklanan Cumhurbaşkanı Gül’ün ziyaretinin bedelinin ağır olacağı kaydedildi

  Cumhurbaşkanı ülkenin onurunu korumalıdır
  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “milli maç bahanesiyle Erivan’a gitme hazırlıklarının ileri bir aşamaya geldiğinin anlaşıldığını” savundu. Bu konuda “Cumhurbaşkanı adına basına bilgi veren Başbakan’ın açıklamalarının bunu teyid ettiğini” ileri süren Bahçeli, “Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin önündeki en büyük engel, Türkiye düşmanlığı üzerine kurulu Ermeni politikalarıdır” dedi. Bu politikalarda hiçbir değişiklik olmadığını, Ermenistan’ın sahte soykırım yalanıyla Türk tarihini ve Türk milletini en ağır insanlık suçuyla mahkum etmek için uluslararası planda hayasız bir karalama kampanyası yürüttüğünü belirten Bahçeli, bu devlet politikasının hız kazanarak sürdüğünü ifade etti.

  Sınırlarımızı tanımıyor
  Ermenistan’ın, Türkiye’nin toprak bütünlüğünü ve sınırlarını tanımadığını, Anayasasında ve bağımsızlık bildirisinde ifadesini bulan “Türkiye’den toprak taleplerinden vazgeçmediğini” anlatan Bahçeli, şunları kaydetti: “Azerbaycan topraklarının yaklaşık dörtte biri üzerindeki Ermeni askeri işgali de aynen devam etmektedir. Bu gerçekler ortadayken Türkiye’nin Ermenistan’ın peşinden koşmasının ve ilişkilerin düzeltilmesi için ricacı konumuna sokulmasının siyasi, ahlaki, meşru ve anlaşılabilir bir izahı ve gerekçesi olamayacaktır. Bu haysiyet kırıcı bir durumdur. Dış baskı ve dayatmalara boyun eğilerek, içerdeki Erivan lobilerine teslim olunarak Ermenistan’a gidilmesi, tarihi bir gaflet olacak, böyle bir davranış Türkiye’nin onurunu yaralayacaktır. Sayın Cumhurbaşkanı, Türkiye Cumhuriyetini temsil etmektedir. Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak ve yüceltmek için büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda namusu ve şerefi üzerine yemin etmiştir. Bu şartlar altında Erivan’a gitmesi bulunduğu yüce makamla ve bunun gerektirdiği milli sorumlulukla bağdaşmayacaktır. Bu aşamada, Cumhurbaşkanı’nın Türkiye’nin onurunu ve haysiyetini zedeleyecek böyle bir davranış içine girmeyeceğine olan ümidimizi korumak istiyoruz.”


  Baykal: Bakü’ye maça gitmeyi tercih ederim
  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, milli maç için Erivan yerine Bakü’ye gitmeyi tercih edeceğini açıklamıştı. Baykal, önceki gün CHP Parti Meclisi toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlamıştı. Bir gazetecinin, “Cumhurbaşkanı Gül’ün Ermenistan’a yapmayı planladığı ziyaret kamuoyunda tartışılıyor. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine Baykal, bu durumun bir süreden beri hazırlanmakta olan yeni bir politikanın eseri olduğunu söyledi. Topluma şimdi bu politikayı kabul ettirme aşamasına gelindiğini ifade eden Baykal, şunları söylemişti: “Şimdi bir maç vesilesiyle Türkiye, Ermenistan ile yeni bir ilişki düzeni içine girme maksadındadır. Bugüne kadar bizim Ermenistan’a karşı izlediğimiz politika niçin öyle şekillenmişti? Gördüğümüz üç temel gerekçe var. Bir; Ermenistan, Türkiye’nin daha ulusal sınırlarını tanımış değildir. İki; Türkiye’ye karşı soykırım iddiasını Ermenistan bütün olanaklarıyla desteklemektedir. Üç; Ermenistan, Azerbaycan topraklarını, Yukarı Karabağ’ı işgal etmiştir” diye konuştu. Türkiye’nin Ermenistan’a bu üç durumun düzeltilmesi karşılığında ilişkiye gireceğini beyan ettiğini, ancak Erivan’ın karşı çıktığını vurgulayan Baykal şöyle devam etti:


  Zarar vermeyin
  Türkiye’ye dostlarımız, müttefiklerimiz, büyük ülkeler, ‘Sen büyüksün, aldırma; Sen Yukarı Karabağ işgalini görmemezlikten gel, soykırım iddialarını duymazlıktan gel, sen yürü cumhurbaşkanı düzeyinde -daha ortada dışişleri bakanı düzeyinde bir gezi yok- tepeden inme bütün bu pozisyonu ortadan kaldıracak hamle yap. Sen Erivan’a git, birlikte maç izleyin, oturun konuşun’ diyor.“ Baykal, dış politikanın böyle ” ahbap-çavuş “ ilişkileriyle gitmeyeceğini ifade ederek, izlenen politikaların ciddi nedenleri olduğunu kaydetti. Baykal, “AKP’nin Azerbaycan’a zarar verecek her hareketten uzak durmasını isterim.Birileri sırtımızı sıvazladı diye, ’Yürüyün’dedi diye böyle temaslara yönelmemiz sakıncılıdır. Bana ’Erivan’a maça gider misiniz’diyorsunuz, Bakü’ye maça gitmeyi tercih ederim” diye konuştu.


  Geri adım attık anlamı taşıyacaktır
  Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran, “Ermenistan’ın, bu kadar sorunlu gördüğü bir ülkenin cumhurbaşkanını hiçbir şey yokmuş gibi ülkeye maç izlemeye çağırması ilginç. Bizim Cumhurbaşkanımızın bu ülkeye gitmesi ise siyasi literatürde, Ermenistan’ın iddia ve taleplerine bir nebze de olsa doğruluk kazandıracak bir tavır olacaktır. Bu Ermenistan’a yönelik ’geri adım attık’ mesajı olarak algılanacaktır” dedi.


  AB’nin istediği bu gezi yeni bir tavizdir
  TÜDEV Başkanı Prof. Dr. Abdülhaluk Çay, Abdullah Gül’ün Ermenistan’a gerçekleştireceği “resmi olmayan” ziyaretin, Türk dış politikasında yeni bir taviz anlamına geldiğini söyledi. Çay, Türkiye’nin Ermenistan politikasını yumuşatma gayretlerine dikkat çekerek “Bizim politikamız değişse bile Ermenilerin ve Ermenistan’ın Türkiye politikası asla değişmeyecektir. Bugün, AB’nin baskısıyla ’barış eli’ uzatıldığı söyleniyor. Siyasilere sormak gerekiyor. Siz kimi kandırıyorsunuz diye” diye konuştu.


  Azerbaycan göz ardı edilmemeli
  Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği Başkanı Abdullah Bugsur, bu tür ziyaretlerinen alt seviyeden başlatılması gerektiğini ifade ederek “Direk olarak devletin en üst kademesindeki kişinin yapacağı ziyaret anlamlı olmayacağı gibi kayıplara da yol açacaktır” değerlendirmesini yaptı. Bugsur, Cumhurbaşkanı Gül’ün ziyaretinin, Azerbaycan’da yaratacağı tepkilerin de göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtti.  Gül’e tavizi verdiren Türk ulusu mudur?
  DSP Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli, Gül’ün Dışişleri Bakanı olduktan sonra başlattığı yeni dış politika anlayışını, Cumhurbaşkanı olduktan sonra da devam ettirmeye kararlı göründüğünü belirterek “Ermenistan’a maç ziyareti adı altında gidilmesi, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın dış politika çizgisini ’kimlerin aklıyla’ sürdürdüğü sorusunu akla getiriyor. Acaba Sayın Cumhurbaşkanına bu tavizi verdiren kimdir? Türk ulusu mudur yoksa başka devletler midir?” dedi.


  Türkiye’ye ciddi bir darbe vurur
  CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan da Cumhurbaşkanı Gül’ün Erivan’a maç vesilesiyle gitmesinin dış baskılar nedeniyle gerçekleştiğini öne sürdü. Seyhan şunları söyledi: “Ermenistan’a bir ziyaret yapmak hem Türkiye’nin kendi bağımsızlık ilkelerine, hem de Türk Cumhuriyetlerinin hükmi şahsiyetine ciddi bir darbe vuracaktır. Cumhurbaşkanı kararını gözden geçirmeli.”
  Türk-Azeri ilişkileri menfi etkilenir
  Türk Ocakları Genel Başkanı Nuri Gürgür ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Ermenistan’a gitmesinin son derece yanlış olacağını vurguladı. Gürgür, “Türkiye Ermenistan ilişkileri, bizim bazı çevrelerin zannettiği gibi basit jestlerle veya el uzatarak düzelebilecek bir yapı içinde değildir. Çünkü meselenin Türkiye açısından eskiden beri devam eden bir boyutu var. Sayın Gül’ün Ermenistan’a gitmesi son derece yanlış olur. Bu hem Türkiye Azerbaycan ilişkilerini müthiş olumsuz etkiler. Tarihi bir kırılma teşkil eder“ şeklinde konuştu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şehitler Yakanıza Yapışır Forum Tarih
Şehitler Haftasıyla İlgili Şiirler Şiirler 22 Aralık 2013
Şehitler Günü Yazı Makaleler-Denemeler 9 Mart 2013
Çanakkale Şehitleriyle İlgili Şiirler Şiirler 21 Ocak 2013
Abdurrahman Önül Şehitler Ölmez İlahisi Sözleri İlahi Sözler Ezgiler 7 Ağustos 2012
Atatürkün Çanakkale Şehitleri İçin Söyledikleri Atatürk Hakkında Herşey 21 Haziran 2012

Bu Sayfayı Paylaş