Şehit Lokman Cansız İlköğretim Okulu Göynücek Amasya

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 13 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Şehit Lokman Cansız İlköğretim Okulu Göynücek Amasya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Amasya daki İlköğretim Okulları Tanıtımı - Şehit Lokman Cansız İlköğretim Okulu Hakkında - Şehit Lokman Cansız İlköğretim Okulu Resimleri - Amasya Göynücek İlköğretim Okulları Erişim Bilgileri - Şehit Lokman Cansız İlköğretim Okulu Bilgileri  [​IMG]  BİNANIN ÖZELLİKLERİ:

  * Okulumuzun ısıtma sistemi kaloriferlidir.
  * Bahçe etrafı ihata duvarı ile çevrili, aydınlatma sistemi mevcuttur.
  * Okulumuz içerisinde lojmanı bulunmaktadır.

  DERSLİK SAYISI VE ODALAR:

  * Derslik sayısı: 12
  * Laboratuarları: 1
  * Atölyeleri: Yok
  * Depo ve Ambarları: 1
  * İdare odaları: 2
  * Arşivleri: 1
  * Spor odaları: 1
  * Diğer sosyal faaliyet için ayrılmış yerler: Futbol, voleybol, basketbol sahası mevcut

  [​IMG]


  BİLGİ TEKNOLOJİ SINIFI:

  * 1999 yılında Dünya Bankası I. Fazdan kurulmuştur.
  * Bilgisayarlar 2007 yılında yenilenmiştir.
  * 20+1 bilgisayar mevcuttur.
  * ADSL bağlantısı vardır.

  Okulumuzun Tarihi

  Kasabamızda İlkokul 1933 yılında açılmış ve değişik yerlerde Eğitim-Öğretime devam etmiştir. En son olarak şimdi belediye adına düğün salonu olarak hizmet veren binada 1950 yılından itibaren 1997 yılına kadar hizmet vermiş ve daha sonra 8 yıllık temel eğitim uygulaması çerçevesinde ortaokul ile birleşerek Eğitim-Öğretime devam etmektedir.

  [​IMG]

  Kasabada Ortaokul ilk olarak 1988-1989 Öğretim yılında Eğitim-Öğretime başlamıştır. İlköğretime dönüşmesi nedeniyle 1997/1998 Eğitim-Öğretim yılından sonra aynı çatı altında eğitime devam etmektedir.

  Okulumuz kasabanın girişinde Küredibi mevkiisinde 8300 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur. Okulumuz İlk yapıldığı yıl sobalı olmasına rağmen bir yıl sonra kalorifer sistemine dönüştürülmüştür. Okulumuz İlk olarak Ortaokul olarak açıldığında 1 lojmana sahipti, daha sonra 1993 yılında aynı lojmana 2. kat eklenerek 2 lojman haline getirilmiştir.

  Okulumuz 1997 yılına kadar Kasabada İlkokul ve Ortaokul olarak hizmet vermekte iken, Bakanlıkça zorunlu ilköğretimin 8 yıla çıkarılmasından sonra birleşerek Damlaçimen İlköğretim Okulu adını alarak hizmetine devam etmiştir. Askerlik görevini yedek Subay olarak yapmakta iken Şehit olan Kasabamız ailelerinden Hasan Cansız’ın oğlu Lokman Cansız’ın ismi verilerek 2000 yılından itibaren Göynücek Şehit Lokman Cansız olarak değiştirildi.

  Okulumuzda her yıl değişmekle birlikte yaklaşık 250 öğrencimiz Eğitim-Öğretim görmektedir. Ayrıca Ana sınıfımızda da yaklaşık 25-30 öğrencimiz bulunmaktadır.

  Damlaçimen Kasabası

  Tarihi: Kasaba rivayetlere göre 500 sene kadar önce kurulduğu tahmin ediliyor. Nereden geldiği belli olmayan Nasuf adında bir yörük iki kızı, bir karısı ile bugünkü Belediye binası yerine bir ev yapıyorlar. Karaşar köyünden Şişik, Çöp Osman, Pembeli'den Sapsızoğullarıda gelerek yerleşiyorlar. Aileler arası evlenmeler nedeniyle köyün hane sayısı gittikçe artıyor. Çevre toprağının çorak oluşu nedeniyle köye Çoran adını veriyorlar. Bu arada Doğuanadoludan kıtlık, kuraklık ve soğuk yüzünden Erzurum'dan, İspir'den, Kuruçay'dan, Kemah'tan, oba halinde Kulaksızoğlu ve Abuşoğulları ile onların himayesinde gelip yerleşenler oluyor. Yine Alan köyünden Tevke, Karaşar'dan Kasteloğulları, Karayakup'tan Kürtosman hanesi geliyorlar. Böylece köyün hane sayısı gittikçe büyüyor. Köyün büyümesi ile ibadetlerini topluca yapabilmek için köye bir cami yapıyorlar. Arapgir'den Mustafa isminde Amasya medresesinden mezun şahsı köye imam olarak tutuyorlar. 1290 yılında H.Alaca'dan Göçoğulları, 1. Cihan Savaşı zamanlarında yine doğudan gelenler oluyor. Böylece köyün hane sayısı daha da çoğalıyor. Bir ara Çatalbaş adında bir kadın 12 yıl muhtarlık yapıyor. O yıllarda köyün her tarafı ormanlık ve su kaynakları çok olduğundan köyde hayvancılık çok ileri bir durumda imiş. Cumhuriyetin ilanından sonra yerleşim yerinde köklü bir değişme olmamıştır. Önceden Çoran olan köyün adı Damlaçimen olarak değiştirilmiştir.

  Kasabanın konumu:

  Yeşilırmağın bir kolu olan Çekerek vadisi üzerinde kurulmuştur. Kuzeydoğusunda Karayakup, Doğusunda Ilısu, Güneyinde Alan, Batısında Karaşar, Kuzeybatısında Pembeli köyleri ile çevrilidir. Köyün arazisi dağlık ve ormanlıktır. Çekerek ırmağı kenarında biraz tarıma elverişli arazisi vardır. Toprağı çorak, kumsal bir yapıda olup, engebeli araziye sahiptir. Kasabanın yakın civarı ardıç ve meşe ile donanmış olan Envuce tepesinin eteğinde kurulmuş ise de bugün Küredibi, Gözlük, Büyükada mevkileri arasına yayılmış durumdadır. ulaşımı il ve ilçe yolu tamamı asfattır. İle 58 km, İlçeye 13 km uzaklıktadır. Yerleşim yeri kuzeydeki Pamut'lu çalı denen büyük tepeden inen çayla vadilere ayrılmıştır.


  Şehit Lokman Cansız İlköğretim Okulu Amasya Göynücek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir okuldur. Okulun web sitesinden veya aşağıda verilen telefon numarasından; Şehit Lokman Cansız İlköğretim Okulu öğretmenleri, idari personel, okulun imkanları, Şehit Lokman Cansız İlköğretim Okulu resimleri (fotoğrafları), okuldaki öğretmen sayısı, öğrenci sayısı, Şehit Lokman Cansız İlköğretim Okulu öğrencilerinin futbol, basketbol, voleybol v.s. spor dallarındaki başarıları, Şehit Lokman Cansız İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından yapılan tiyatro, müzik ve resim gibi kültürel faaliyetler ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

  Bağlı olduğu kurum: Milli Eğitim Bakanlığı

  Bulunduğu Yer: AMASYA / GÖYNÜCEK

  Adı: ŞEHİT LOKMAN CANSIZ İLKÖĞRETİM OKULU

  Adresi: ŞEHİT LOKMAN CANSIZ İLKOĞRETİM OKULU

  Telefon Numarası: 3586467339

  Faks Numarası: 3586467043

  E-mail Adresi:744079@meb.k12.tr

  Web Adresi :
  Şehit Lokman Cansız İlköğretim Okulu


  [​IMG]

  Kaynak : webrehberi.biz -
  www.meb.gov.tr

  Okulunuz Hakkında Bilgi Ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şehit Lokman Cansız Forum Tarih
Şehitler Haftasıyla İlgili Şiirler Şiirler 22 Aralık 2013
Şehitler Günü Yazı Makaleler-Denemeler 9 Mart 2013
Çanakkale Şehitleriyle İlgili Şiirler Şiirler 21 Ocak 2013
Şehit Sümmani Görgen Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Bilgileri Ahlat Bitlis Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Ağustos 2012
Şehit Kaymakam Ersin Ateş İlköğretim Okulu Bilgileri Solhan Bingöl Bingöl Tanıtımı 13 Ağustos 2012

Bu Sayfayı Paylaş