Şehit ailesini şok eden intihar haberi

'Yurt İçi Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 3 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Şehit ailesini şok eden intihar haberi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şanlıurfa'da, şehit edildi diye resmi törenle toprağa verilen Ali Yüksel'in ailesine, 5 ay sonra soruşturma kararı gereği çocuklarının şehit olmadığı, aksine intihar ederek hayatına son verdiği haberinin bildirilmesi aileyi ikinci kez yıkarak, şoke etti.

  8 Eylül 2008 tarihinde Elazığ'ın Karakoçan ilçesine bağlı Çan köyü kırsalında güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada şehit düştüğü bildirilen Şanlıurfalı Jandarma Er Ali Yüksel için ilk olarak Elazığ'da, daha sonra da Şanlıurfa'da askeri tören düzenlenmişti. Askerliğinin 45. gününde hayatını kaybeden Ali Yüksel, Şanlıurfa'da binlerce kişinin sloganları eşliğinde Vergili Köyü'nde toprağa verilmişti.

  Daha sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın yanı sıra birçok bakan ve devlet görevlisinden taziye mesajları alan acılı aile, çocuklarını kaybetmenin acısını yüreklerine gömdü.

  Olayın ardından 5 ay geçtikten sonra, Kara Kuvvetleri Komutanlığı 8. Kolordu Komutanlığı Elazığ Askeri Savcılığı tarafından acılı aileye 'Kovuşturmaya Yer Olmadığı Kararı' gönderildi.

  Gönderilen kararda; Ali Yüksel'in şehit olmadığı, askerliğe elverişsiz hale gelmek maksadıyla intihar ettiğinin belirlendiği bildirildi. Kararda ayrıca, olay anında meydana gelen hazine zararının da takip ve tahsilinin gerekip gerekmeyeceği, Elazığ İl Jandarma Komutanlığı'nın takdirine bırakıldığı ifade edildi. Kararı okuyan aile; evlatlarının acısı ile ikinci bir kez yıkılırken, karar bir süre anne Fatma Yüksel'den gizlendi. Daha sonra kararı öğrenen anne 2. kez kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırıldı. Gaziantep'te anjiyo olan annenin güçlükle yürüyebildiği ifade edildi. Eline aldığı oğlunun fotoğrafını sık sık öpen acılı anne göz yaşlarına boğuldu. İkinci kez yas ilan edilen evde, Ali Yüksel'in yakınları ağlayarak, feryatlar yaktı.

  Olup bitenlere anlam veremeyen acılı aile, bir taraftan çocuklarının şehit olması haberi ile acılarını bir nebze azaltırken, diğer taraftan çocuklarının intihar ettiği kararı evde ikinci bir yasa neden oldu. Gözyaşlarına boğulan acılı aile, feryatlarla ağıtlar getiriyor. Baba Hüseyin Yüksel de diğer erkek çocukları ile oğlu Ali Yüksel'in mezarını ziyaret ederek, mezar başında dua etti.

  Oğlunun intihar ettiğine inanmadığını ileri süren baba Hüseyin Yüksel, "Ben inanmıyorum. Önce 'Teröristler öldürdü, pusu kurmuşlar öldürmüşler' dediler. Şimdi komutanlar operasyonu kurtarmak için böyle bir iftira ettiler. Oğlumun hiçbir sorunu yoktu. Alay komutanı geldi, merkez komutanı geldi. Dediler ki; 'Teröristler pusu kurmuşlar, sağ omzuna arkadan vurulmuş.' Sonra başka bir ifade kullanıyorlar. Diyorlar; 'Kendi kendini vurmuş.' Biz şok olduk. Kendilerinin söylediği intiharmış ama ben inanmıyorum. Hatta; 'Bir kadın, bir erkek terörist ölü olarak ele geçirildi' dediler. Oğlumu oraya kadar götürdük, bölüğe teslim ettik. Biz hakkımız varsa, hakkımızı arayacağız. Devletin adaletine sığınıyoruz. Duyunca hasta olduk, şimdi hepimiz hastayız. Ben olsam; ben de vatan için giderim savaşırım" ifadelerini kullandı.

  Oğlunun üniformalı fotoğrafının elinden bir an düşürmeyen ve sık sık öpen gözü yaşlı anne Fatma Yüksel ise Arapça konuşarak, "Olayı duyduğumdan beri, rahatsızlandım, anjiyo oldum, hastanede yattım. Şuan bu üzüntüyü yaşıyorum" diyerek gözyaşlarına boğuldu.

  (İHA)
   

  1 kişi bunu beğendi.
Yükleniyor...
Benzer Konular - Şehit ailesini şok Forum Tarih
Şehitler Haftasıyla İlgili Şiirler Şiirler 22 Aralık 2013
Şehitler Günü Yazı Makaleler-Denemeler 9 Mart 2013
Çanakkale Şehitleriyle İlgili Şiirler Şiirler 21 Ocak 2013
Şehit Sümmani Görgen Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Bilgileri Ahlat Bitlis Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Ağustos 2012
Şehit Kaymakam Ersin Ateş İlköğretim Okulu Bilgileri Solhan Bingöl Bingöl Tanıtımı 13 Ağustos 2012

Bu Sayfayı Paylaş