Şehirkuruçay Köyü İskilip Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 5 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Şehirkuruçay Köyü İskilip Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İskilip Şehirkuruçay Köyü - Şehirkuruçay Köyü Hakkında - Şehirkuruçay Köyü Tanıtımı - Şehirkuruçay Köyü Resimleri
  İlçe: İSKİLİP

  İl: ÇORUM


  Köy Muhtarı: EROL MENTEŞ


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0(364)5117520

  Cep Telefonu:
  0(535)4412984


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:
  2000
  368

  1997
  347


  İle Uzaklığı:
  54 km

  İlçeye Uzaklığı:
  2 km


  Tarihi

  Kuru-çaySuyu olmayan kuru derelerden müteşekkil akarsu yataklarına sahip yer demektir.Köyün adını ortasından geçen çaydan aldığı söylensede esasında Erzincan taraflarından göçen Türkmen cemaatındandır.Badılı aşiretinin o zamanki bir kolu olabilir. Göç sonrası ikiye bölünmüş olup Tepeyekası ve Kuruçay olarak yerleşmişlerdir.Osmanlının gerileme döneminde ve yıkılış döneminde köyün erkekleri Yemen ve Filistin bölgesine savaşa gitmişler ve çogu sehit olarak evlerine dönememişlerdir.(Filistin bölgesindeki savaslardan dönmeyi başarabilen rahmetli dedem Gazi Mehmet CANSEVEN'dir). Ayrıca köyün o zaman ki gençleri Çanakkale savaşına ve Kurtuluş savaşına giderek dedeleri gibi şehadet mertebesine ermişlerdir.


  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri genel İskilip kültürü ile aynıdır.

  Köyün bilinen Türk/Anadolu/İslam gelenek ve görenekleri bulunmaktadır.Düğünler eş ve dostlarla birlikte davul-zurna eşliğinde 3 gün sürmekte olup cuma ve cumartesi geceleri simsim olarak bilinen oyun oynanır.Pazar sabahı kız evine gitmeden önce meşhur iskilip dolması yenir.Sünnetler yine eş-dost arasında kutlanır.Bayramlarda Köy camisinde bayram namazını müteakip caminin önünde toplu bayramlaşma yapılır. Köyde töre cinayetleri veya kız kaçırma olayları yoktur.Orta Anadoluya has yemekler yapılmaktadır. Köye has ayrı bir yemek çeşidi yoktur,en güzel yapılan ve bilinen yemek keşkektir.

  Coğrafya

  Çorum iline 54 km, İskilip ilçesine 2 km uzaklıkta dağın eteğinde 2 dere arasındadır.Alt taraflar ova özelliği taşırken köyün üst kısımları karadeniz özelliği gösterip dağliktir. orman olarak yer yer çamla birlikte meşelik olan yerler vardır genel olarak ağaçlık yeşil güzel bir manzarası vardır

  İklim

  Köy Karadeniz ile orta anadoluyu birbirinden ayıran hat üzerinde bulunmaktadır.Köyün kuzey tarafı meşe ve çam ağaçları ile örtülü olup güney tarafı ise tam tersine ağaç yoktur ve tarlalarla kaplıdır.Yağmur ve kar bile Köyün üstüne geldikten sonra vazgeçip kuzeye doğru girmektedir.Köye ismine veren çay köyün ortasından geçmektedir ve sadece karlar(yağarsaki benim küçüklüğümde yağıyordu şimdilerse sadece yüzünü gösteriyormuş)eridiğinde ve yağmur yağdığında sel olarak su gelmektedir.Onun harici çay herzaman kurudur.


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Yalnız suan hayvancılık yok denecek kadar azdır.Kuru tarım yapıldığı için yetiştirilen tarım ürünleri ise köyün geçimini sağlayacak yeterlilikte değildir.Ayrıca her çeşit ürün yetişmesi münasebetiyle bağ ve bahçecilik gelişmiştir.


  Muhtarlık


  2004 Erol Menteş
  1999 Erol Menteş
  1994 Yusuf İpek


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır birleştirilmiş sınıf olarak eğitim vermektdir. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Şehir merkezine yakın olduğu ve nüfusu az olduğu için Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Cep telefonuda çekmektedir.

  Kaynak : Vikipedi , YerelNet

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şehirkuruçay Köyü İskilip Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş