Şehadet Ve Şehitlerle İlgili Bazı Ayetlerin Mealleri

'Kuran'ı Kerim Türkçe Mealli' forumunda DeMSaL tarafından 18 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Şehadet Ve Şehitlerle İlgili Bazı Ayetlerin Mealleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şehadet Ve Şehitlerle İlgili Ayetler - Şehadet Ve Şehitlerle İlgili Ayetlerin Mealleri  1. "Eger Allah yolunda öldürülürseniz veya ölürseniz, Allah'in size lütfedecegi magfiret ve rahmet onlarin biriktirdiklerinden daha hayirlidir. Andolsun, ölseniz de öldürülseniz de muhakkak ki Allah'in huzurunda toplanacaksiniz." (Ali Imran, 3/157-158)

  2. "Allah yolunda öldürülenleri ölüler sanmayin. Aksine onlar diri olup Rableri katinda riziklandirilmaktadirlar. Allah'in lütfundan kendilerine vermis olduklariyla sevinç içindedirler ve arkalarindan henüz onlara kavusmamis olanlari, kendilerine bir korku olmayacagi ve üzülmeyecekleri üzere müjdelerler." (Ali Imran, 3/169-170)

  3. "... Süphesiz hicret edenlerin, yurtlarindan çikarilanlarin, benim yolumda kendilerine eziyet edilenlerin, çarpisanlarin ve öldürülenlerin kötülüklerini örtecek ve kendilerini altindan irmaklar akan cennetlere sokacagim. Bu Allah katindan bir karsiliktir. Karsiligin en güzel olani Allah katindadir." (Ali Imran, 3/195)

  4. "Allah yolunda öldürülenlere 'ölüler' demeyin. Aksine onlar diridirler ancak siz fark edemiyorsunuz." (Bakara, 2/154)

  5. "O halde, dünya hayatini ahiret hayati karsiliginda satanlar, Allah yolunda çarpissinlar. Kim Allah yolunda çarpisir sonra öldürülür veya üstün gelirse ona büyük bir ecir verecegiz." (Nisa, 4/74)

  6. "Allah, Allah yolunda çarpisip öldüren ve öldürülen mü'minlerden, karsiligi cennet olmak üzere, mallarini ve canlarini satin almistir. Bu O'nun üzerine, Tevrat, Incil ve Kur'an'da vadedilmis olan bir haktir. Allah'tan daha çok ahdine vefa gösterebilen kim vardir? Su halde yapmis oldugunuz bu alisverisinizden dolayi sevinin. Iste büyük kurtulus budur." (Tevbe, 9/111)

  7. "Allah yolunda hicret edip sonra öldürülen veya ölenlere gelince; Allah onları muhakkak güzel bir rızıkla rızıklandıracaktır. Süphesiz Allah rızık verenlerin en hayırlisıdır." (Hacc, 22/5Cool

  8. "Inkâr edenlerle (savasta) karsı karsıya geldiginizde hemen boyunlarını vurun. Sonunda onlari yenik düsürüp üstünlük sagladiginizda (esirleri) sıkı baglara baglayın. Artık bundan sonra ya lütufta bulunu(p serbest bırakı)n veya fidye karsılıgğısalıverin. Savaş ağırlıklarını bırakıncaya kadar (böyle sürdürün). Iste böyle. Allah dileseydi onlardan öç alırdı. Ancak sizi birbirinizle imtihan etmek için (böyle emrediyor). Allah yolunda öldürülenlerin ise (Allah) amellerini bosa çikarmayacak." (Muhammed, 47/4)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şehadet Şehitlerle İlgili Forum Tarih
Kelime-i Şehadet Nedir - Kelime-i Şehadet Ne Demek İman ve İslam Forumu 30 Haziran 2011
Kelime-i Şehadet Okunuşu ve Anlamı Nedir Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 30 Haziran 2011
Kelime-i Şehadet Dualarımız Dua paylaşımları 23 Mayıs 2011
Kelime-i Şehadet ve Anlamı Dualarımız Dua paylaşımları 23 Mayıs 2011
Hz. Ömer'in şehadeti - Hz. Ömer'in vefatı Sahabeler ve Alimler 20 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş