Şebeke Bağlantılı Güneş Pili Sistemleri

'Genel Bilgi (Elektrik)' forumunda semyav5mitq tarafından 1 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Şebeke Bağlantılı Güneş Pili Sistemleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şebeke Bağlantılı Güneş Pili Sistemleri
  Şebeke bağlantılı güneş pili sistemlerin gücü, birkaç kW’ tan birkaçMW’lara kadar değişebilmektedir. Şebeke bağlantılı güneş pilisistemleri yüksek güçte,santral boyutunda sistemler şeklindeolabileceği gibi daha çok görülen uygulamalar ise binalarda küçük güçlüuygulamalar şeklindedir. Bu tür sistemler, iki ana gruba ayrılır.
  İlk tür sistem, temelde bir yerleşim biriminin mesela, bir konutunelektrik ihtiyacını karşılar. Bu sitemlerde, üretilen fazla enerjielektrik şebekesine satılır. Yeterli enerjinin üretilmediği durumlardaşebekeden enerji satın alınır. Böyle bir sistemde enerji depolamasıyapmaya gerek yoktur, yalnızca üretilen d.a. elektriğin, a.a. elektriğeçevrilmesi ve şebeke uyumlu olması yeterlidir.
  İkinci tür şebekeye bağlı güneş pili sistemleri kendi başına elektriküretip, bunu şebekeye satan büyük güç üretim merkezleri şeklindedir.Bunların büyüklüğü 600-700 kW’ tan MW’ lara kadar değişir.

  [​IMG]

  Şebeke Bağlantılı 4,8 kW Güneş Pili Sistemi
  Güneş pilleri şebekeden bağımsız sistemler olarak kullanılabileceğigibi mevcut elektrik şebekesine bağlı olarak da kullanılabilirler.Enerji maliyetinin pahalı olması nedeniyle güneş pilleri genellikleşebekeden uzak yerlerdeki küçük güçlerin enerji talebininkarşılanmasında kullanılmıştır. Son yıllarda ise özellikle gelişmişülkelerde şebekeye bağlı güneş pili uygulamaları yaygınlaşmaktadır. Bukapsamda EİE Didim Güneş ve Rüzgar Enerjisi Araştırma Merkezi'ne 4,8 kWgücünde şebeke bağlantılı güneş pili sistemi kurulmuştur.

  [​IMG]

  Şebeke Bağlantılı 1,2 kW Güneş Pili Sistemi
  Şebeke bağlantılı sistemlerin demonstrasyonu amacıyla 1,2 kW gücündebir şebekeye bağlı güneş pili sistemi de EİE Yenilenebilir EnerjiKaynakları Parkı’na tesis edilmiştir.

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şebeke Bağlantılı Güneş Forum Tarih
Orta Gerilimli Şebekelerde Nötr Topraklaması Genel Bilgi (Elektrik) 9 Mart 2010
Nusaybin'de 6 kişilik Hırsızlık şebekesi çökertildi Mardin Tanıtımı 7 Mart 2010
Nusaybin' de Köy şebekeleri ve spor sahaları ihaleye çıktı Mardin Tanıtımı 20 Mayıs 2009
Türksat Şebeke Arama-Manuel Girilmesi Gerekenler-Tüm Liste Ve Yazıcı Çıktı Listeleri Populer Uydular Frekanslar 13 Şubat 2009
Hotbird Network Search ( Şebeke Arama ) ve Sıralı Frekans Listesi Populer Uydular Frekanslar 13 Şubat 2009

Bu Sayfayı Paylaş