Şarklı Köyü Göynücek Amasya

'Amasya Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 26 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Şarklı Köyü Göynücek Amasya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Şarklı Köyü Bilgileri - Şarklı Köyü Hakkında - Şarklı Köyü Tanıtımı - Şarklı Köyü Resimleri


  Şarklı Köyü, Amasya ilinin Göynücek ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: GÖYNÜCEK

  İl:AMASYA

  Tarihi

  Bilgier vardır ama kimse tespit etmemiştir.Ayrıca şarklı 3 kısıma ayrılmaktadır.ilk,orta vetepe'deki şarklıdır.köy bir çatı altında olup muhtarlığı birdir.şarklı köyü de bu bölgede bulunan yaklaşık 200 köy osmanlı döneminde sürgün edilmiş köylerdir bizim şarlık köyü de osmanlı döneminde tahminen 1520 ile 1550 yıllarında erzincan ,ezurum ve tebriz tarafından o yıllarda yavuz sultan selim ile şah ismail ile veya osmanlı devleti ile iran ve horasanda kurulu bulunan SAVEVİ devleti ile aralarında başlayan ve osmanlı devletinin galip gelmesi, SAVEVİ devletiin ortadan kaldırılması sonucu orada bulunan ve SAVEVİ devletine bağlı olan insanların bu savaştan ,kıyımdan ve zulümden kaçmaları sonucu anadoluya kaçmaları o zamanlar bu bölgenin yanin GENDİNGEN ovasının dağlık ve ormanlık olması dolayısı ile gelip buralara saklanmaları ile kurulmuş blunmaktadır.Şarklı köyüne ilk gelen insanlar veya aieler ise orta şarklıda üç aile vardır.Bunlar mıllacaoğlu,SOFUOĞUhüseyin BAYRAMOĞLU BU 3 aile bu zülümden kacarak gelmişler ve hayvanılıklar uğraşmaktadırlarbu köyü kurmuşlardır. diğer ailelerde ZABUNLAR davutevinden Terziköyün üst tarafından gelerek buraya yerleşmişler. VANÇİNLER çayan köyünden gelmişlerdir.ÖKSÜZLER ve TAŞLAR Birinci şarklıya yerleşişler o zamanlar eşkıyalar gelip bunların ataları olan un obasını yani çadırını yakıyolar hayvanlarını ellerinden alıyorlar un kulağını kesiyorlar bunlarda korkularından çadırlarını ve hayvanlarını alarak ŞEYHLER köyüne yerleşiyorlar daha sonra beraber geldikleri diğer arkadaşlarının da yardımı iletekrar köyüne geri dönüyorlar. ALTUNLAR da diğer iki aile beraber gelmiştir.KILIÇLAR her nekadar soyadlaı birde olsa üç ayrı ailedir. orta şarklı ya gelen kılıçlar orta köy tarafından gelerek daha sonra buraya yerleşmişlerdir. diğer kılıç lar yeniköyde ki kılıçlar daha önceleri mengende çadırlarını kuruyorlar belli bir süre orda yaşadıktan sonra bir kısmı eski ismi kürt köyü denen yere bir kısmı da daha sonra halil aga ve hasan ağa da Başpınar yerleşiyo zeynel ağa da tepe şarklıya yerleşiyorlar.SİRKELER önce ortaköye gelmişler ordan mengenlere yerleşiyolar daha sonrada 1.nci şarklıya yerleşiyolar.köylerin çoğu Alevi ve kürt dür. Cumhuriyetle birlikde il olarak ayrılan Amasya, çorum, Tokat ve yozgat illerine pay edilmislerdir.

  Bu üc köyün 6,7 kusak öncesinde ERZINCAN dolaylarindan sürgün edilerek buraya yerlestigi söylenir.Bu köyler alevive kürt kültürünün yasandigi köylerdir.

  Orta sarkli nüfüs kalabaligi olarak ikinci sirada gelir yogunluk ilk sarklidadir. Tepe sarkli ise en az nufusa sahip olan kücük bir köydür.

  köyün muhtarıCemal GÖBEL Köyün kanalizasyaonu yaptırmıştır.ayrıca köye cami yapımında büyük katkıda bulunmuştur köyün altından geçen sulama kanalına büyük katkılarda bulunup kırsal kesimi suya kavuşturmuştur böylece tarım ürünlerinde verim artışı olmuştur köyün yolunu asvaltlamıştır.köyün dışında bulunan kızan türbesine aş evi yaptırmıştır kendi hayratıdır. koyun kıs aylarında zamanın guzel gecmesı ıcın 'sare sole' dıye adlandırılan yöresel bır oyunla eglenılır. bu oyun genellıkle gencler arasında oynanır ve koy ewlerı dolasılarak toplanan yag, bulgur, tavuk vb. gıdalar aynı gece pısırılerek tum koy halkı tarafından yenır ve herkez oruc olur ve Hıdırellez orucu denır buna. Ertesi sabah ise bu oyuna küçük çocuklar devam eder.

  Kültür

  Köyün Meshur yemekleri kuymak Yaprak sarmasi Bamya Yemegi çökeleği ve inek yağı çökelekli çörek _gözleme_ Gelenekleri

  Köy gercek anlamda cok güzel geleneklere sahip. Ancak teknolojinin gelismesiyle birlikte geleneklerde cesitli degisiklikler olsada o otantik yapiyi insanlar korumaya calisiyor. Dügünler,bayramlar ve bunlarin disindaki geleneksel kurban törenleri hala eski yapiya göre gercceklestirilmeye calisiliyor. Ayrıca orta şarklı ve koyuncu köyünün üst kısmında bulunan HORASAN ERENLERİNDEN İKİZ BABA,Muhtarlığı bulunan köydede kızan adı verilen Türbesi vardır ve burada herkes kendi kurbanını, adağını keser. Amasya ilinde turizme buyuk katksı bulunan MİS AMASYA TUR'un %80 lik kısmını şarklı köyünün otobusleri yer almaktadır.

  Coğrafya

  Amasya iline 45 km, Göynücek ilçesine 7 km Tokat zileye 25 km, Çorum Mecidözün'e ise 23km uzaklıktadır.köyümüz GENDİNGEN ovasının tam ortasında ve güney yamaçlarına kurulmuş olup, altında geçmekte olan AMASYA ve SAMSUN ovalarına hayat veren çekerek ırmağı geçmektedir. TOKAT tan gelen yeşilırmak'ın diğer kolu ile birleşerek yeşilırmak adını alarak memleketimize ve ülkemize hayat vrmektedir.

  İklim

  köyümüz her ne kadar karadeniz bölğesinde olsa da ilimizin bir kısmında karadeniz iklimi hakimdir. Bir kısmında ise karasal iklim hakimdir.Bizim köyümüzde de karasal iklim hakimdir.Kışları soğuk ve kar yağışlı yazları ise sıcak ve kuraktır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2000 351
  1997 304

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi;tarıma dayalı olup,genellikle köyde:şekerpancarı,kuru soğan,buğday ekilmektedir.Önceleri köyün ekonomisine bağcılık ve üzüm yetiştiriciliği çoktu ve il ekonomisine katkı sağlıyordu. ancak daha sonraları küresel kuraklık ve yeteri kadar sulama yapılamadığı için kuraklıktan dolayı bağlar kurumaya başlamış eski özelliğini yitirmiştir. aynı zamanda da hayvancılık yapılmaktadır.ayrıca nakliyecilik de yapılmaktadır. amasya merkezde faaliyet gösteren ve türkiye nin her tarafına hizmet veren MİSS amasya tur firması olup, buranın kurucuları ve ortaklarının yüzde doksanı şarklı lıdır. burda yaklaşık 20 tane otobüsleri olup amasya halkına hizmet vermekteler.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: KILIÇ ASLAN ÖKSÜZ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Cep Telefonu: 0 (533) 337 13 25

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  İle Uzaklığı: 37 km

  İlçeye Uzaklığı:8 km

  Rakım: 550 m

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Şarklı Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şarklı Köyü Göynücek Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş