Şarkıcı Hayfa'nın maymun rezaleti

'Müzik Haberleri' forumunda frmartuklu tarafından 19 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. frmartuklu

  frmartuklu Özel Üye

  Şarkıcı Hayfa'nın maymun rezaleti konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Arap âleminin en ünlü pop yıldızlarından Lübnanlı kadın şarkıcı Hayfa Vehbe, Mısır’da yaşayan koyu ten renkli Nubyan halkını ‘maymun’ diye niteleyen bir şarkı çıkarınca şimşekleri üzerine çekti.

  Lübnan ve Arap âleminin ünlü şarkıcısı Hayfa, şarkısının sözlerinde yanlış yönlendirildiğini söyleyip Nubyanlardan özür diledi ama ikna edemedi.
  Guardian'da konuyla ilgili haber şu şekilde yayınlandı.
  Ortadoğu’nun bir numaralı seks sembolü ve dünyanın en güzel kadınlarından biri Vehbe’ye Nubyanlar şarkının kendilerine yönelik ayrımcılığı körüklediği için dava açmaya hazırlanıyor. 35 yaşındaki divanın tüm bir halkı karaladığını öne süren Nubyanlar, çocuklarının ‘maymun’ diye çağrılacaklar korkusuyla okula bile gitmediklerini söyledi.
  Sık sık sofuların şimşeklerini çekmesi kadar Lübnan 2006’da İsrail saldırısına uğradığında Hizbullah’a övgü düzmesiyle de tanınan Lübnanlı divanın ‘Baba nerede’ başlıklı şarkısında bir çocuk Vehbe’ye “Oyuncak ayım ve Nubyan maymunum nerede” diye soruyor.
  Afrika’nın en eski siyah uygarlıklarından birinin torunları olup Sudan’dan Afrika’nın kuzeyine dağılmış Nubyanlar, Mısır’da çok sık ayrımcılığa uğradıklarından yakındıkları için bu sözler karşısında öfkelendi. Bunun üzerine defalarca özür dileyen 35 yaşındaki şarkıcı, Mısırlı söz yazarının ‘Nubyan maymunu’ sözünün çocukların çok sevdiği bir oyunun adı olduğunu söylediği açıklamasını getirdi. Ama bir grup Nubyan avukatı Mısır başsavcısına resmi şikayette bulundu ve şarkının yasaklanmasını istedi.
  (Radikal)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şarkıcı Hayfa'nın maymun Forum Tarih
Leman Sam Şarkıcı Şarkısı Sözleri Yerli şarkı sözleri 8 Şubat 2012
Emir Ersoy & Projecto Cubano 10 Şarkı 10 Şarkıcı 2011 Albümü Albüm Tanıtımları 24 Ocak 2011
Şarkıcı Atlar Çocuk Oyunu-Şarkıcı Atlar Oyunu Oyna Çocuk Oyunları 26 Temmuz 2010
Şarkıcı Bülbül (Çocuk Masalı) Çocuklara Masallar Fıkralar 11 Ekim 2009
Şarkıcı Çelik Sanatçı Tanıtımları 5 Haziran 2009

Bu Sayfayı Paylaş