Şarkıcı Çelik

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda Mavi_Sema tarafından 5 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Şarkıcı Çelik konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şarkıcı Çelik Hayatı

  [​IMG]


  1966 yıında İstanbul, da doğdu. İk öğrenimini Pendik Süreyya Paşa İlkokulu, nda, orta ve liseyi Pedik lisesinde tamamladı.

  İstanbul Üniversitesi Maliye Bölümünü kazanmasına rağmen devam etmedi ve babasından gizli konservatuar sınavlarına girdi ve kazandı. 1985, te İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler bölümüne kayıt yaptırdı ve kontrabas enstrümanını seçti.

  Konservatuarla birlikte başlayan müzik yaşamında hızla yükseldi. Babasının ani ölümü ile sarsıldı ve bir süre ailesinin geçimini sağlamak için değişik yerlerde gitar çaldı, şarkı söyledi ve özel organizasyonlarda yer aldı.

  Müjdat Gezen, Cenk Koray, Cem Özer, Ayşen Gruda gibi ünlü isimlerle Kabare, lerde çalıştı.

  1989, da okul arkadaşları İzel Çeliköz ve Ercan Saatçi ile birlikte grup kurmaya karar verdiler ve 1991, de ,Özledim, isimli ilk albümleri çıktı. Çelik daha sonra gruptan ayrıldı ve yoluna tek başına devam etmeye karar verdi. Sırasıyla çıkardığı albümler:

  Ateşteyim (1994)
  Benimle Kal(1995)
  Yaman Sevda(1996)
  Sevdan Gözümün Bebeği(1997)
  Sevgilerimle(1998)
  Onu Düşünürken(1998)
  Unutamam(2000)
  8 İnci(2001)
  Yol(2002)
  Affet(2003)
  Gariban(2005)
  Sevenler Anlar(2006)

  Çelik Erişçi, müzikteki başarısıyla yetinmeyip Akademik Kariyer yapmayı kafasına koydu. 1998 yılında yüksek lisansını yüksek notla bitirdi ve sınavsız doktora yapma hakkı elde etti.

  Halen İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsünde �Sanatta Yaratıcılık� konulu doktora teziyle ilgili çalışmalar yapmakta.

  Ülkenin sorunlarına duyarlılığı ve yaşanan olumsuzluklar onun zaman zaman sert çıkışlar yapmasını kaçınılmaz kıldı. Atattükçü kimliğini hep gururla taşıdı.

  Çelik, şuanda evli ve 8 aylık bir erkek çocuk sahibi�


  2002 2002 yılında, usta sanatçı Müjdat Gezen'in Efendy Show Theatre için hazırladığı "Kabare Tri Peypırs" da Müjdat Gezen, Nükhet Duru, Ayşen Gruda, İlhan Daner, Ateşböceği Ercan ve Cem Özer bir çok usta sanatçıyla birlikte yer aldı.

  2001 2001 yılında çıkardığı "8inci" albümünde ise tam anlamıyla dünyanın en iyi müzisyenleriyle çalıştı. "İnci" isimli parçası Sting'in "Brand New Day" isimli albümüyle Grammy Ödülü'ne layık görülen aranjörü ve keyboard'cusu Kipper tarafından çalındı ve düzenlemesi yapıldı... "Al Başını Git" isimli parçası ise Çelik'in akademik kariyerinin tez çalışması gibiydi. Keman kayıtları Hossam Ramzy prodüktörlüğünde Kahire'de, davul kayıtları Londra'da halen Sting'in grubunda davul çalan Manu Katche, trompetler yine Amerika'da Sting ile turnede bulunan Chris Botti, solo klasik gitarları dünyaca ünlü Spice Girls'ün konser gitaristi John Themis tarafından çalındı. Themis, Çelik için stüdyoda çalıştığı hafta çok mutluydu, çünkü son bestesi o hafta İngiltere'de liste başı olmuştu. Yine dünyaca ünlü grup Alabina'nın ülkemizde de bir dönem çok tutulmuş olan Maşallah isimli parçasının aranjörü Ronny Gold ile sonradan çok tutulacak olan Cici Kız'ın aranjelerini de Fransa'da yaptı. Bu albüm, Çelik'in akademik kariyerinde tez çalışması gibiydi; çünkü tüm bu ünlü sanatçılar sözü, bestesi ve düzenlemeleri tamamen Çelik'e ait parçaları çaldılar. Çelik'in istediği şekilde çalmaları için gereken tüm müzikal dili yani notaları Çelik tarafından hazırlandı, tüm teknik imkanlar kullanılarak kendilerine ulaştırıldı ve kayıtları sırasında onlara Çelik tarafından çaldırıldı. İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde "Sanatta Yaratıcılık" konulu doktora tezi için hazırladığı özel bir sınıfta ders vermeye başladı.

  2000 Müzik listelerinin üst sıralarında yer alan 7. solo albümü "Unutamam" da etnik müzik konusunda başta Led Zeppelin olmak üzere Khaled gibi sanatçılarla çalışmış dünyaca ünlü perküsyon ustası Hossam Ramzy ve Gipsy Kings grubundan Gerard Ferrer ve Lübnanlı Elissa Khoury ile çalıştı.

  1998 Dört yılda çıkardığı dört albümden seçtiği hit parçaları "Sevgilerimle" adını verdiği bir 'best of' albümle 1998 yılında müzikseverlere sundu. Bu albüm içerisinde yer alan ve daha önce İzel Çeliköz tarafından seslendirilen "Kızımız Olacaktı" isimli şarkı Çelik konserlerinde 7-8 kere üst üste söylendi.
  Altıncı albümünü çıkardığı 1998, Çelik için tam bir "yenilenme yılı" oldu. Hem görüntüsü hem de "O'nu Düşünürken" adlı yeni çalışmasındaki müzikal yaklaşımıyla daha farklı bir çizgi çizdi. "Veda Etmem" adlı slow parçayla listelere giren albümde yer alan. "O'nu Düşünürken" adlı parçasına yaptığı 'caz versiyonu'yla da müzik vizyonunun çeşitliliğini gözler önüne serdi.

  1997 Tüm söz, müzik ve düzenlemeleri kendisine ait olan "Sevdan Gözümün Bebeği" isimli dördüncü albümünü yayınladı.

  1996 �Türk Pop Müziğinde Türk Müziğinin Analizi� konulu yüksek lisans tezini vererek, müzikteki başarısını akademik kariyerinde de gösterdi ve yüksek notla bitirdiği Yüksek Lisans sonrası Doktora yapma hakkını sınavsız olarak kazandı.
  "Yaman Sevda" isimli üçüncü albümünde, alışılagelen Çelik sound'undan farklı olarak rock etkilerinin göze çarptığı albümde Şebnem Ferah gibi sanatçıların eşlik ettiği birbirinden güzel on parça yer aldı.

  1995 Makedonya'daki uluslararası yarışmada "Sevemem" isimli parça ile ikincilik ödülü aldı."Sevemem" adlı parçasıyla Makedonya'da aldığı ödülü radyo ve televizyonlardan aldığı pek çok ödül izledi.
  Bütün sözleri ve müzikleri kendisine ait olan ikinci albümü "Benimle Kal" ile başarısını sürdürdü. Bu albümde müzikseverler "daha duygusal bir Çelik" ile karşılaştı.
  Artık bir "klasik" haline gelen ve sanatçıyla bütünleşen "Hercai" adlı şarkısı 1995 Kral TV Video Müzik Ödülleri'nde "En İyi Beste" ödülünü aldı.
  Hürriyet Gazetesi Altın Kelebek Ödülleri'nden "Yılın En İyi Erkek Pop Sanatçısı" ödülüne layık görüldü.
  Rod Stewart 'ın İstanbul İnönü Stadı 'nda verdiği konserde ön grup olarak sahne aldı.

  1994 Müzikal kariyerine tek başına devam etmeye karar veren Çelik, gruptan ayrılarak ilk solo albümünün çalışmalarına başladı. İki yıl süren bir çalışmanın ardından 1994 yılında "Ateşteyim" isimli albümünü çıkardı. 11 parçanın yer aldığı albüm, tüm müzikseverler tarafından büyük ilgi gördü ve başta "Ateşteyim", "Güle Güle", "Meyhaneci" olmak üzere hemen her parçası hit haline geldi.

  1992 Hürriyet Gazetesi Altın Kelebek Ödülleri "En İyi Grup" Ödülü'nü aldılar.
  Grup, İstanbul Altın Güvercin Müzik Yarışması'nda sözü ve bestesi Çelik'e ait olan "Dön Artık" isimli parçayla 3. oldu.
  İTÜ Sosyal Bilimler'de yüksek lisansa başladı.

  1991 "İzel, Çelik, Ercan" grubu olarak "Özledim" adlı başarılı bir albüme imza attılar.

  1990 İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümü'nü bitirdi.

  1989 Ercan Saatçi ve İzel Çeliköz'le biraraya gelerek "İzel, Çelik, Ercan" adını verdikleri bir grup kurdular.

  1986 Üniversite dönemi bir anlamda profesyonel müzik kariyerinin başlangıcı oldu.
  Caddebostan Minder Bar / Zeki-Çetin Müesseseleri'nde gitar çalmaya, şarkı söylemeye başladı.
  İzel Çeliköz ile birlikte Elma Kabare'de Müjdat Gezen, Cenk Koray, Cem Özer kadrosunda çalışmaya başladı.
  İzel Çeliköz ile birlikte Kabare Komik'te Müjdat Gezen, Cenk Koray, Cem Özer ve Ayşen Gruda ile bu çalışmalarına devam etti.

  1985 İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı'nda akademik kariyerine başladı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şarkıcı Çelik Forum Tarih
Leman Sam Şarkıcı Şarkısı Sözleri Yerli şarkı sözleri 8 Şubat 2012
Emir Ersoy & Projecto Cubano 10 Şarkı 10 Şarkıcı 2011 Albümü Albüm Tanıtımları 24 Ocak 2011
Şarkıcı Atlar Çocuk Oyunu-Şarkıcı Atlar Oyunu Oyna Çocuk Oyunları 26 Temmuz 2010
Şarkıcı Hayfa'nın maymun rezaleti Müzik Haberleri 19 Kasım 2009
Şarkıcı Bülbül (Çocuk Masalı) Çocuklara Masallar Fıkralar 11 Ekim 2009

Bu Sayfayı Paylaş