Şarj için ceket giymek yeterli olacak

'Bilim & Teknoloji' forumunda Siraç tarafından 2 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Şarj için ceket giymek yeterli olacak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Solar liflerle, dokuma ya da örme kumaşlardan elektrik üretilmesi planlanıyor
  01 Nisan 2009

  [​IMG]


  İstanbul Tekstil ve Hazır Giyim Araştırma ve Geliştirme Merkezi (İTA) koordinatörlüğünde, üniversite-sanayi işbirliğiyle üretilecek solar liflerle, dokuma ya da örme kumaştan elektrik üretilmesi planlandığı bildirildi.
  AA muhabirinin İTA Ar-Ge Departman Yöneticisi Ramazan Erdem ve Ar-Ge Tekstil Birimi Sorumlusu Nilgün Tülü'den aldığı bilgiye göre, Türk tekstil sektörünün ekonomik gelişimini, ulusal ve uluslararası pazarlarda rekabet gücünü artırmak, üniversite-sanayi işbirliğiyle yüksek kalite ve daha uygun maliyetlerde üretilebilecek ürünlerin, Türkiye'de üretilmesi yoluyla ithalatın azaltılması ve Türk ekonomisine pozitif katkı sağlanması amacıyla çeşitli projeler üretiliyor.
  Bu çerçevede oluşturulan ''Solar Lif Üretimi ve Ticarileştirilmesi'' adlı projeyle de solar enerjiyle elektrik üretimini hemen her yüzeyde mümkün kılmak hedefleniyor.
  Günümüzde kullanılan, ancak elastikiyet yetersizliğinden dolayı kullanım alanları çok kısıtlı olan ''Solar hücreler''in, maliyet yüksekliği nedeniyle de kullanımının yaygınlaştırılamadığını belirten yetkililer, güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirecek yapıda lifler üretmenin, bu sıkıntıyı ortadan kaldırmaya aday göründüğünü ifade etti.
  Yetkililer, fosil yakıtların azalması, sera gazlarının artışı ve hızla artan dünya nüfusunun, alternatif ve yeni enerji üretim tekniklerinin kullanımını neredeyse zorunlu hale getirdiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:
  ''Günümüzdeki teknolojiler yeterince kullanıcı dostu ve her alanda uygulanabilir olmadığı gibi aynı zamanda henüz yeterince uygun fiyatlarla pazarlanamıyor. Solar liflerin üretimiyle elektrik üretiminin uygulama alanları çok genişleyecektir. Solar lifler perdeler, şemsiyeler, hazır giyim ürünleri, döşemelik kumaşlar, çadırlar, dizüstü bilgisayar çantaları, ilan panoları, bot, otomobil, uçak gibi araçların yüzeyinde kullanılabilir.''
  Solar liflerin, dokuma ya da örme kumaş olarak üretildikten sonra istenilen şekilde kullanılabilecek hale getirilebileceğini belirten yetkililer, projenin hayata geçirilmesi durumunda, cep telefonunu şarj edebilecek ceket ve dizüstü bilgisayarı şarj edebilecek çadır gibi ürünlerin üretilebileceğini bildirdi.​  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şarj için ceket Forum Tarih
Cep telefonları için tek tip şarj cihazı Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 18 Şubat 2009
Statik boşalma (deşarj), iletken ve yalıtkan nedir? Genel Bilgi (Elektrik) 17 Şubat 2013
Deşarj Nedir, Deşarj Ne Demektir FrmArtuklu TatLı SöZLük 28 Aralık 2011
Şarjı En Uzun Giden Akıllı Telefonlar - Bataryası En Güçlü 10 Telefon Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 22 Haziran 2011
Nokia C7 Şarj Süresi Nokıa 27 Nisan 2011

Bu Sayfayı Paylaş