Şanlıurfada Gezilecek Yerler - ŞanlıurfaTatil Yerleri

'Türkiye Tatil Yerleri Hoteller' forumunda Dine tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Şanlıurfada Gezilecek Yerler - ŞanlıurfaTatil Yerleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şanlıurfa'da Tatil Rehberi

  Birçok peygambere evsahipliği yapmış olması nedeniyle “Peygamberler Şehri” ünvanı alan Şanlıurfa, Balıklıgöl, Urfa Kalesi gibi görülmesi gereken birçok doğal güzellik ve tarihi eserin yanı sıra zengin bir mutfağa da sahip...

  [​IMG]

  İbrahim, Eyyub, Nuh, Musa, Şuayb, Elyasa, Lut ve Yakup peygamberlerin bu şehirde misafir olmaları, hatta bir kısmının burada yaşaması nedeniyle “Peygamberler Şehri” olarak adlandırılan Şanlıurfa, sınırları içerisinde yapılan 33 antik yerleşkedeki arkeolojik kazılar sebebiyle “Müze Şehir” adıyla da tanınıyor. Hatta Hıristiyanlar, Hz. İsa’nın mendilinin Şanlıurfa’da bulunmuş olmasından dolayı buraya Dir-Mesih adını vermişlerdir. Genelde sıcak bir iklime sahip olan Şanlıurfa’nın Karacadağ ilçesinde kasım ayından itibaren dört aylık kayak sezonu da yaşanıyor.

  [​IMG]

  NASIL GİDİLİR?

  İstanbul’dan Şanlıurfa’ya Türk Hava Yolları’nın günde 2 seferi bulunuyor. Hava yolu ile İstanbul’dan 1 buçuk saatte gidiliyor. Seyahat esnasında etrafınızdaki doğal güzellikleri de görerek gitmek istiyorsanız otobüs yolculuğu 16-17 saat sürüyor.

  NE YENİR?

  Çok zengin bir mutfak kültürüne sahip olan Şanlıurfa mutfağı, özellikle acılı yemekleri sevenlere hitap ediyor. Özellikle kebapları ile meşhur olan şehrin mutfağı nda; Urfa kebabı, borani, içli köfte, semsek, çiğköfte, ağzı açık, ağzı yumuk gibi yöresel yemeklerin yanı sıra kadayıf ve şıllık tatlısı gibi farklı tatlı çeşitleri de bulunuyor. Ayrıca Şanlıurfa’dan dönüşte sevdiklerinize hediye olarak isot, biber salçası, menengiç kahvesi ve mırra gibi yöresel lezzetler alabilirsiniz.

  NEREDE KALINIR?

  Harran, Dedeman, Kilim, Grand Urfa, El-Ruha, Manici gibi otellerin yanı sıra Gülizar Konuk Evi, Cevahir Konuk Evi, Osmanlı Konuk Evi ve Narlı Ev gibi butik otellerde de konaklayabilirsiniz.

  NİYE GİDİLİR?

  Şanlıurfa’ya gidip Balıklı Göl, Ayn-ı Zeliha Gölü, Urfa Kalesi, Gökbeklitepe ören yeri, Ulu Cami, Rızvaniye Camii ve Medresesi, Eyyub Peygamber Mağarası ve Kuyusu gibi tarihi yapıları ziyaret edebileceğiniz gibi, Hekimdede Mahallesi’ndeki eski Urfa sokakları ve Harran’da bulunan yazın serin kışın sıcak olma özelliğine sahip olan kümbet evleri de görebilirsiniz. Şehrin tarihi zenginliklerine her geçen gün bir yenisi ekleniyor.

  MÖ 9500-10000 yıllarına ait dünyanın ilk anıtsal tapınağı da 2005’te arkeolojik sit alanı olarak belirlenen Göbeklitepe’de bulundu. Ayrıca 4 amazon kraliçesinin savaş sahnesinin resmedildiği 2 bin yıllık mozaikler de bu bölgede bulunan tarihi eserler arasında yer alıyor. Urfa’daki pasajlarda el yapımı bakır ürünler de yer alıyor. Bu pasajlardan bakır tepsileri 35 liraya, şekerlikleri 7 liraya alabilirsiniz. Seyyar şal ve bölgenin yöresel örtüsü olan “puşi” satıcıları geziniz sırasında size hemen her yerde eşlik ediyor. Bu satıcılarda 2.5 liraya puşi, rengarenk şalları da 5 liraya bulabilirsiniz.

  EGE'NİN BAŞLANGICI KÜÇÜKKUYU


  Yeşil doğası ile Kaz Dağları’nın başlangıç noktasında yer alan Küçükkuyu, Çanakkale’ye bağlı balıkçılık ve zeytinciliğin yaygın olduğu bir beldedir. Doğal güzellikleri, denizi, deniz ürünleri, şifalı suları ve bitkileri, temiz havası, taş yapıları, tarihi değerleri ve tabii ki zeytinzeytinyağları ile donatılan Küçükkuyu, Ege Denizi’nin başladığı yer olarak kabul ediliyor.

  [​IMG]

  NASIL GİDİLİR?

  İstanbul’a uzaklığı 450 km olan Küçükkuyu’ya karayolu ile ulaşım 8 saat sürüyor. Ayrıca deniz yolu ile Çanakkale’ye gidip yolculuğun geri kalanını karayolu ile devam edebilirsiniz.

  NE YENİR?


  Zeytini ve zeytinyağı ile ünlü olan Küçükkuyu, taze balığı, keçi peyniri ve kekiği ile ziyaretçilerine farklı tat olanağı sunuyor.

  NEREDE KALINIR?

  3 bin yatak kapasitesi olan Küçükkuyu’da, Gültür, Akarsu otellerinin yanı sıra taş evleriyle meşhur Adatepe ve Yeşilyurt’ta da konaklama imkanı bulunuyor.

  NİYE GİDİLİR?


  Ege’nin başladığı yer olarak kabul gören Küçükkuyu, Edremit Körfezi ve Kazdağları’nın tüm güzelliklerine sahiptir. Gerek havası gerekse suyu ile eşsiz bir yer olan Küçükkuyu’nun Zeytinyağı müzeleri görülmeye değer yerleridir. Ayrıca Zeus Altarı (Sunağı), Başdeğirmen gibi görülmeye değer güzelliklerinin yanı sıra Afrodit kaplıcaları da uğranılması tavsiye edilen mekânlarındandır. Pek çok mitolojik karaktere ev sahipliği yapan Küçükkuyu’da Afrodit Kaplıcaları da bulunuyor.

  Zeynep CEYLAN- BUGÜN
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şanlıurfada Gezilecek Yerler Forum Tarih
Şanlıurfada Bulunan Yüzme Havuzları Şanlıurfa Tanıtımı 6 Eylül 2012
Şanlıurfada Bulunan Halk Eğitim Merkezleri Şanlıurfa Tanıtımı 31 Ocak 2012
Şanlıurfada Nerelerden Burs Bulabilirim? Şanlıurfa Tanıtımı 27 Ocak 2012
Şanlıurfada Bulunan Tarihi Yerler - Şanlıurfanın Tarihi Mekanları Şanlıurfa Tanıtımı 3 Şubat 2011
Şanlıurfada Bulunan Öğrenci Yurtları Üniversiteler 4 Ağustos 2010

Bu Sayfayı Paylaş