Şanlıurfa/ViranŞehir: KAN KAYBINDAN ÖLEN HAMİLE KADININ AKRABALARI HASTANEYİ SUÇLADI

'Yurt İçi Haberler' forumunda UquR tarafından 14 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Şanlıurfa/ViranŞehir: KAN KAYBINDAN ÖLEN HAMİLE KADININ AKRABALARI HASTANEYİ SUÇLADI konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şanlıurfa/ViranŞehir: KAN KAYBINDAN ÖLEN HAMİLE KADININ AKRABALARI HASTANEYİ SUÇLADI  [​IMG]

  Şanlıurfa'nın Viranşehir İlçesinde Sandalyeden Düşerek Hastanelik Olan Kadın Kan Kaybından Ölünce, Yakınları Hastaneyi Suçladı. Genç Kadının Yakınları, Hastanede Kan Alacak Personel ve Kan Tahlilinin Yapılmasına Yarayan İlaçların Olmaması Nedeniyle Hastalarına Kan Verilemediğini, Bu Yüzden de Hayatını Kaybettiğini İleri Sürdü. Hastane Yetkilileri İse Suçlamaları Kabul Etmedi.

  Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde sandalyeden düşerek hastanelik olan kadın kan kaybından ölünce, yakınları hastaneyi suçladı. Genç kadının yakınları, hastanede kan alacak personel ve kan tahlilinin yapılmasına yarayan ilaçların olmaması nedeniyle hastalarına kan verilemediğini, bu yüzden de hayatını kaybettiğini ileri sürdü. Hastane yetkilileri ise suçlamaları kabul etmedi. Edinilen bilgiye göre, Kumçeşme köyünde ikamet eden ve hamile olduğu öğrenilen Zinet İlçektay(36) evde temizlik yapmak için çıktığı sandalyeden düştü. Kısa bir süre sonra kanaması başlayan kadın, eşinin abisi Abdurrahman İlçektay tarafından Viranşehir Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. İlk müdahalesinin ardından Diyarbakır'a sevk edilen kadın, yolda hayatını kaybetti.

  Gelinlerinin hastanenin ihmali sonucu öldüğünü iddia eden Abdurrahman İlçektay; hastayı saat 14.30 sıralarında hastaneye getirdiklerinde çok fazla kanaması olduğunu ve ilk olarak acil serviste müdahale edildiğini söyledi. Kadın doğum uzmanlarının da katıldığı müdahalenin yaklaşık 2 saat sürdüğünü aktaran İlçektay, daha sonra doktorların A-rh pozitif kana ihtiyaç olduğunu söylemeleri üzerine aynı kan grubundan 10 akrabalarını hastaneye kan vermek için getirdiklerini aktardı. Kan vermek için gittikleri görevlilerin, kan alacak personellerinin olmadığını, kan alsalar dahi tahlil yapacak ilaçlarının bulunmadığını belirttiklerini ileri süren İlçektay, "Bize gidin özel hastaneden yaptırın gelin dediler. Hemen arabalarımızı alıp özel tıp merkezine gittik. Bizden 500 YTL istediler. Ücretleri ödedik. Bu defa da hastaneden resmi belge getirin dediler. Daha sonra da ısrar edince kan almaya razı oldular. 5 ünite kanla devlet hastanesine geldik. Bir ünite kan verip hastamızı Diyarbakır'a sevk ettiler. Gelinimiz Mardin'e bağlı Mazıdağı yakınlarında vefat etmiş. Hastamızın ölümünden Devlet Hastanesi yetkilileri sorumludur.'' dedi.
  Vefat eden Zinet İlçektay'ın çok kan kaybetmesine rağmen devlet hastanesinde kan alacak elaman ve kanı test edecek ilaç olmadığından dolayı saatlerce bekletildiğini ifade eden Kazım Karadaş ise, "Geride 9 yetim kaldı. Bunun hesabını kim verecek. Hastamız saatlerce bekletildi. Kanı bulduk bu defa kanı biz alamıyoruz personelimiz ve ilacımız yok denildi. Saatler sonra özel hastaneye gönderdiler. Sorumluların bulunmasını istiyoruz.'' diye konuştu.
  "Madem kan bankası yoktu, madem kan alacak personelleri yoktu neden bizi sevk etmediler de saatlerce beklettiler" diyen Karadaş, köyde 112 acil servisi aradıklarını ve yardım istediklerini, ancak karşısındaki kişinin hastayla konuşmadan gelemeyiz dediğini de iddia etti.
  Olayı duyup hastaneye akın eden İlçektay'ın akrabaları sinir krizleri geçirdi. Olası olaylara karşı ise polis hastane içerisinde geniş güvenlik önlemleri aldı. İlçektay'ın cenazesi otopsi yapılması amacı ile Şanlıurfa'ya gönderildi. Geride 9 çocuk ve acılı bir eş bırakan Zinet İlçektay'ın 2 aylık hamile olduğu belirtildi.

  HASTANE YETKİLİLERİ SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

  Hastane yetkilileri, isim vermekten kaçınarak yaptıkları açıklamada, hastanın geldiğinde kalp atışlarının durduğunu, bu sebeple hemen suni solunum uygulandığını ve boğazdan boru sarkıtıldığını belirterek, "Böylelikle hastanın nefes alması sağlandı. Hastaya kalp masajı da yapıldı. Hastanın kalp atışları düzelince yoğun bakıma alındı. Ama hasta o kadar çok kan kaybetmişti ki, vücutta bir insanın yaşayacağı kanın çok altına inmişti. Doktorlar çok uğraştılar kanı durdurmak için ama hasta çok kan kaybetmişti. Hasta kan kaybından öldü. Hastanenin hiçbir ihmali yoktur" dedi.
  Bir açıklama yapmayan Hastane Başhekim Vekili Hasan Şık ise, otopsinin kesin sonucu belli olduktan sonra olayla ilgili açıklama yapacaklarını belirtti.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şanlıurfa ViranŞehir KAYBINDAN Forum Tarih
Viranşehir Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Şanlıurfa Şanlıurfa Tanıtımı 2 Aralık 2012
Zübeyde Hanım Anaokulu Viranşehir Şanlıurfa Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 23 Temmuz 2010
Viranşehir Anaokulu Viranşehir Şanlıurfa Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 23 Temmuz 2010
Şanlıurfa - Viranşehir - Hadi Kutlu Kız Meslek Lisesi Liselerimiz 8 Temmuz 2010
Şanlıurfa - Viranşehir - Viranşehir İmam Hatip Lisesi Liselerimiz 7 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş