Şanlıurfa Kanlı Mağara Efsanesi

'G.Anadolu Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 9 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Şanlıurfa Kanlı Mağara Efsanesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şanlıurfa Kanlı Mağara Efsanesi

  Kanlı Mağara Efsanesi


  Eskiden Urfa sira gecelerini renklendiren motiflerden biri de 6c, yani bahse girmekmis. genellikle gencler kuvvet ve cesaret isteyen islerde babih tutarlarmis. Tabi bir de ortaya odul konulurmus.

  Yine bir sira gecesinde gecenin ilerleyen saatlerinde gencler kendi aralannda bahse girmisler. sehrin yerlesim yerinin disinda kalan gundiz bile karanliken
  ici go-riinmeyen Magaralara, geceleri kimse girmeye hatta bunlan oninden gecmeye cesaret edemezmis sira gecesinde otu-ran gencler, birbirlerinin cesaretlerini olcmek icin sehrin disinda ve daglarin icinde yer alan magaralara kim girebilir diye iddiaya tutusmuslar. iclerinden biri kendine guvenerek ben istediginiz magaraya giderim demis. iddiaya gore sehrin disinda ve simdiye kadar kimsenin icine gulnduz bile gire-medigi bir magaraya gidip bir kazik cakip gelecekmis.

  Iddiaya tutusan gene kalkip gitmis. Buyuk bir cesaretle magaraya girmis. Urfa'da eskiden erkekler beyaz kumastan olusan zubun (entari/fistan) giyerlermis. iddiaya tutusan bu cesur gene, Magaranin icine girmis, yaninda getirdigi tahta-dan kazigi oturup yere cakmaya bajlamis. Karanliktan dolayi sagini solunu gormediginden fistam da kazikla birlikte cakmis. isini bitirip kalkmak istediginde entarisi kazikla bir*likte yere cakildigindan yerinden kalkamamis.
  Kendisini cin-ler periler tutuyor sanarak saga sola cirpinmis durmus Beni birakin, beni birakin, diye feryat figan etmis... Beni, diye di-ye cirpinarak magaranin duvarina ellerini kafasini vurmus. Oracikta korkudan olmis.

  Sabaha dogru gencin gelmedigini goren arkadaslar merak edip kalkip magaraya varmislar. Bakmislar ki arkadaslari yer-de kanlar icinde cansiz yatiyor. Fistanin bir ucu da kazik*la birlikte yere cakilmis.
  Qrpmirken magaranm duvarlanna ellerini can havliyle surdugunden ellerindeki kan izi duvar-lara cikmis. Boylece o magaranm adi
  Kanli Magara diye amlmis.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şanlıurfa Kanlı Mağara Forum Tarih
2017 Şanlıurfa nüfusu Şanlıurfa Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Şanlıurfa nüfusu kaçtır? Şanlıurfa Tanıtımı 28 Ocak 2016
Şanlıurfa'nın tarihi eserleri Şanlıurfa Tanıtımı 1 Aralık 2014
2014 Şanlıurfa Nüfusu Şanlıurfa Tanıtımı 30 Ocak 2014
Urfanın Geçim Kaynağı - Şanlıurfa Geçim Kaynakları Nelerdir Şanlıurfa Tanıtımı 27 Haziran 2013

Bu Sayfayı Paylaş