Şanlıurfa Eyyup Peygamber Türbesi

'G.Anadolu Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 9 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Şanlıurfa Eyyup Peygamber Türbesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şanlıurfa Eyyup Peygamber Türbesi
  Eyyup Peygamber Türbesi

  Mevcut inanca göre, Yüce Allah, Şanlıurfa'da yaşayan ve çok zengin olan Eyyup Peygamber'i imtihan etmek için önce mallarını ve çocuklarını elinden aldı ve daha sonra kendisine ağır bir hastalık verdi. Tüm bunlara sabır ve şükür gösteren Hz. Eyyup, Cebrail (a.s)'in getir*diği vahiy gereği ayağını yere vurdu ve yerden su fışkırdı. Bu su ile yıkanan Hz. Eyyup, vücudunu kaplayan yaralar-dan hemen kurtuldu. Daha sonra içtiği bu kutsal su, içindeki bütün dertlerini de yok etti. Bunun üzerine Allah, Hz.Eyyup'a, hem çocuk*larının hem de mallarının iki katını verdi. Bunun için Hz.Eyyup, sabır timsali bir peygamber olarak tanınmaktadır.

  Eyyup Peygamber'in hastalık çektiği mağara, yı*kanarak ve suyundan içerek şifa bulduğu kuyu, Şanlıurfa'nın Eyyûbiye Mahallesi'nde bulunmakta*dır.

  Şanlıurfa'ya 100 km. mesafede, Viranşehir ilçe sınırları içersindeki Eyyup Nebi Köyü'nde bulunan Eyyup Peygamber'in türbesi, köyün kuzey yönün*deki höyüğün güney eteğinde, kendi adıyla anılan caminin doğusundaki mezarlık içersindedir. Oldukça harap bir durumda olan türbe, son yıl*larda Şanlıurfa Valiliği'nce tek kubbeli, beşgözlü revaklı ve revakların üzeri üç kubbe ile örtülü ola*rak yeniden inşa edilmiştir.

  H. 1336 (m. 1918) tarihli Diyarbakır Vilâyet Salnâmesi'nde, türbenin kubbesinin çinko ile kap*landığı ve hademesine maaş bağlandığı kayıtlıdır.
   

  1 kişi bunu beğendi.
Yükleniyor...
Benzer Konular - Şanlıurfa Eyyup Peygamber Forum Tarih
Şanlıurfa - Merkez - Eyyüp Göncü Lisesi Liselerimiz 7 Temmuz 2010
Eyyupnebi Beldesi Köyü Viranşehir Şanlıurfa Şanlıurfa Tanıtımı 7 Mart 2010
2017 Şanlıurfa nüfusu Şanlıurfa Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Şanlıurfa nüfusu kaçtır? Şanlıurfa Tanıtımı 28 Ocak 2016
Şanlıurfa'nın tarihi eserleri Şanlıurfa Tanıtımı 1 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş