Şanlıurfa Aziz Stefanos Petrus ve Paulus Kiliseleri

'G.Anadolu Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 9 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Şanlıurfa Aziz Stefanos Petrus ve Paulus Kiliseleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şanlıurfa Aziz Stefanos Petrus ve Paulus Kiliseleri
  Aziz Stefanos Kilisesi

  Bu kilise, miladi 435 veya 436'da ölen Piskopos Rabbula tarafından eski bir Sinagog'dan dönüştü*rülmüştür. Kırmızı renkteki mermer sütunlarının çokluğu nedeniyle "Kızıl Kilise" olarak adlandırılan bu yapının yerine Zengiler döneminde 1170-1175 tarihlerinde bugünkü Ulu Cami inşa edilmiş, kili*senin çan kulesi minare olarak değerlendirilmiştir.

  Aziz Stefanos Kilisesi'nin avlu duvarları, Yıldız Meydanı ve Karanlık Kapı Sokağı'na açılan avlu kapıları, cami avlusundaki bazı sütun ve sütun baş*lıkları günümüze kadar ulaşmıştır.

  Aziz Petrus ve Aziz Paulus Kilisesi

  Şehrin Ellisekiz Meydanı yakınındadır. VI. Yüzyıla ait bir kilise kalıntılarının üzerine 1861 yı*lında inşa edilmiştir. Kilise, Hz.İsa'nın iki havarisi*nin anısına inşa edildiğinden onların ismini taşır.

  Üç nefli bazilikal planlı yapının çapraz tonoz*larla örtülü nefleri, sütun dizileri ile ayrılmıştır.

  Bu tarihi yapı, Urfalı Süryâniler'in 1924 yılında Halep'e göç edişlerine kadar, kilise ve okul olarak kullanılmıştır.

  İç mekâna giriş kapısı üzerindeki Süryânice inşa kitabesinin tercümesi şöyledir:

  "Bütün dünya sana tapar, diz çöker ve her dil adına şükreder. Salih kişilerin girdikleri Allah'ın evi olan bu kutsal Aziz Petrus ve Aziz Paulus Kilisesi, Patrik II. Yakub ve Metropolit Mar Gregorius David döneminde, mü'min Süryâni-Yakubi halkının yardımıyla 2112 Yunan ş yılında inşa edildi. Rab, katkısı olan herkesi mükafatlandırsın."

  1924 yılında Tekel İdaresi'ne verilen kilise, Tütün İşleme Fabrikasına dönüştürülmüş, sonraki yıllarda şaraplık üzüm deposu olarak kullanılmış*tır. Yapı, Tekel kelimesinin Fransızca karşılığı olan Regie (Reji)'den dolayı "Reji Kilisesi" olarak adlan*dırılmıştır. Kilisenin 1998 yılındaki kısmi restoras*yonu sırasında bahçesinden ve duvarlarından çı*kartılan Süryânice yazıtlı 7-8 adet mezar taşı Urfa Müzesi'nde sergilenmektedir.

  Restorasyon sonrasında bir müddet Halıcılık Kursu Atölyesi olarak kullanılan bu tarihi yapının Gençlik Kültür Merkezi'ne dönüştürülmesi için 2002 yılında İl Özel İdaresi ve GAP İdaresi tarafın*dan müşterek bir projeye başlanılmıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şanlıurfa Aziz Stefanos Forum Tarih
2017 Şanlıurfa nüfusu Şanlıurfa Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Şanlıurfa nüfusu kaçtır? Şanlıurfa Tanıtımı 28 Ocak 2016
Şanlıurfa'nın tarihi eserleri Şanlıurfa Tanıtımı 1 Aralık 2014
2014 Şanlıurfa Nüfusu Şanlıurfa Tanıtımı 30 Ocak 2014
Urfanın Geçim Kaynağı - Şanlıurfa Geçim Kaynakları Nelerdir Şanlıurfa Tanıtımı 27 Haziran 2013

Bu Sayfayı Paylaş