Şanlıurfa Çimdin Kalesi

'G.Anadolu Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 9 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Şanlıurfa Çimdin Kalesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şanlıurfa Çimdin Kalesi
  ÇİMDİN KALE

  Soğmatar'ın 50 km. kuzeydoğusundaki bu tarihi kaleye Soğmatar'dan ulaşılabileceği gibi, Urfa-Mardin karayolunun 61. km.'sinden güneye sapan şose yol ile 9. km. sonra ulaşmak mümkündür.

  Büyük bir kayalık tepe üzerine inşa edilmiş olan Çimdin Kale'nin yüksek kemerli anıtsal kapısı ba*tıya bakmaktadır. Dar ve yüksek bir eyvan şeklin*deki bu kapının kuzey yan duvarı aşağısında ol*dukça silik 3 satırlık Arapça kitabede "Allahu la ilahe illa hu........" , "el-Melik el Kuddusi....", "La ilahe illallah Muhammeden resulallah" okunabil*mektedir. Ayrıca anıtsal kapının çıkıntılı yan duva*rının kuzeye bakan cephesi yukarılarındaki bir taş üzerinde "el Mali lillah (?)" yazılıdır.

  Çimdinkale'nin; 1182-1239 yılları arasında böl*geyi ellerinde tutan Eyyûbiler zamanında savunma ve konaklama amaçlı "Ribat" olarak inşa edildiği tahmin edilmektedir. Şanlıurfa kalesi gibi dört ta*rafı kayadan oyma derin savunma hendeğiyle çev*rili Çimdin Kale'nin batıdaki girişi altında yer alan büyük mağaralar ahır olarak kullanılmış olmalıdır. Kale üzerinde çeşitli yapı kalıntıları ve bir su ku*yusu yer almaktadır.

  Kalenin burç ve duvarlarının önemli bir kısmı*nın Urfa bölgesine 1272-1394, 1404-1505 ve ....-1517 tarihleri arasında üç kez hakim olan Memluklar döneminde restore edildiği anlaşılmaktadır. Zira Urfa kalesi ve Birecik şehir surlarındaki Memluk restorasyonlarının bariz işareti sayılan, çevrelerinin 5 cm.'lik bölümleri düzlenmiş, bunun ortasında ka*lan alan kabarık bırakılmış taşlardan oluşan duvar*ların Çimdin Kale'de görülmesi bu görüşü güçlen*diren önemli işaretlerdir
  .
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şanlıurfa Çimdin Kalesi Forum Tarih
2017 Şanlıurfa nüfusu Şanlıurfa Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Şanlıurfa nüfusu kaçtır? Şanlıurfa Tanıtımı 28 Ocak 2016
Şanlıurfa'nın tarihi eserleri Şanlıurfa Tanıtımı 1 Aralık 2014
2014 Şanlıurfa Nüfusu Şanlıurfa Tanıtımı 30 Ocak 2014
Urfanın Geçim Kaynağı - Şanlıurfa Geçim Kaynakları Nelerdir Şanlıurfa Tanıtımı 27 Haziran 2013

Bu Sayfayı Paylaş