Şamua (Rupicapra rupicapra)

'Diğer Hayvanlar' forumunda Mavi_Sema tarafından 2 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Şamua (Rupicapra rupicapra) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ŞAMUA'LAR


  ŞAMUA» (Rupicapra rupicapra), orman sınırının
  çok yukarılarında yaşayan keçimsi bir dağ'hayvanıdır. Bu ürkek ve hızlı küçük keçi antilop, şüphesiz yanma yaklaşılması en zor hayvanlardan biridir.
  İsviçreli veya Avusturyalı bazı avcıların, şapkalarında şamua tüylerinden bir püskül taşunalarıyla övünmeleri bu bakımdan hiç de yersiz değildir.

  «Kuş gibi» uçarlar: Avcılar tarafından ürkütülen bir şamua sürüsünün kaçmak için yola ihtiyacı yoktur. Alplerin bu dağ keçileri enki uçurumların ve baş döndürücü yükseklikteki zirvelerin üzerinden âdeta uçar gibi atlarlar. Ufak ayaklarındaki fincanımsı girintiler, dikey kaya duvarlarından ok gibi inerek insan elinden enli olmayan minik çıkıntıların üzerin konmalarını mümkün kılar. Şamua kışın soğuk ve ıssız zirveleri arkasında bırakarak aşağılardaki ormanlara ve siperli vadilere sığınır.

  Koyundan ve keçiden daha ince yapılı olan şamua, boynuzlarından kolayca tanınır. Yuvarlak ve kısa olan bu boynuzlar, hayvanın başından dikey olarak yükselirler, uçları da birdenbire arkaya ve aşağıya doğru kıvrılır. Sanmaların erkekleri de, dişileri de boynuzludur.

  Şamua'nm postu yazm yumuşak bir koyu sarımsı kahverengidir, fakat kışın siyahımsı kahverengine döner. Şamua erkekleri dişilerinden daha iri olup omuz hizasında 80 santim boyunda ve 30-35 kilo ağırlığında olabilirler. Dişiler 22-25 kilodur. Güderi denilen yumuşak deri eskiden şamua'nın postundan yapılırdı. Bugünkü güdenlerin kaynağı koyun ve keçi derileridir.

  Tipik şamua, Alp dağlarında yaşarsa da, Apenin'lerde, Karpat'larda, Balkan yarımadasının kuzey kesimlerinde, Ön Asya'da ve Kafkaslarda raslanan çeşitleri de vardır.

  [​IMG]
   

Bu Sayfayı Paylaş